Diskusia 1/17: Berte fantastiku vážne.

Podporte scifi.sk

Diskusia

Peter Olana
Bolo by dobré, keby všetci vášniví aj menej vášniví priaznivci scifi začali vnímať fantastiku trochu viac vážne.
Fantastika to predsa niesú len gýčové filmy z USA.
Fantastika 19. str. pomahla preklenúť ľudstvu tiahu zemskej gravitácie.
Fantastika dneška nám musí otvoriť cestu ku hviezdam.
30.05.2008
žjuvka
?? Ok.
30.05.2008
xius
Peter: Uh, 3bit mi spadol... Na co prosim ta reagujes? Nemam dojem, ze by sme nebrali fantastiku vazne.
30.05.2008
SARS
wtf. Fantastika je ako každé iné umenie, na zábavu a rozptýlenie. Ostatné veci sú druhoradé (poslostvo, memento, obraz duše apod). Tiež si nemyslím, že nejako podstatne zlepšuje vedecký pokrok. Vedci a inžinieri pozerajú realite do očí a umelci medzi nohy :D. Koniec mindfucku! Fantastika viacej inšpiruje dizajnérov než vedcov. Jednoducho chcem povedať, že rýchlosť pokroku viac podmieňujú dva ťažko ovplyvniteľné faktory: šťastie a rozpočet.
30.05.2008
cyberstorm
teraz ani ja celkom neviem na co narazas, ved tu si prave medzi ludmi, ktori su zainteresovani vo fantastickom zanre... ALE...ked uz sme pri tej vaznosti...faktom ostava, ze hoci subzanre ako fantasy ci space opera tvoria hlavnu kostru fantastiky, prave tieto casto diskredituju fantastiku v ociach verejnosti (pre mnohych je totiz scifi len star trek a hnusne xsichty...o ich fanusikoch ani nevraviac, resp. elfovia a harry potter). Vyzera to vsak tak, ze aj nasmu milasikovi svita na lepsie casy, ked zacali fantasticke knihy vyhravat Nobelove alebo Puliutzerove ceny....To vsak je trosku ine scifi ako star wars...
30.05.2008
SARS
Petrov prispevok som pochopil ako otazku, ci fantastika inspiruje a pohyna vedecky pokrok. A moj nazor je nie, aspon nie vo valnej miere. Ako vidim na mojej mame, dehonestujuci postoj vacsiny populacia nevychadza viac z americkeho gycu, ale prirodzeneho odmietania nereality i ked mnohe scifi su realnejsie nez ich oblubene soap opery. Problemom je presvedcit skostnatenu akademicku vrchost, ze fantastika nie je menejcenna literatura, a oni nereflektuju nazory vacsiny ludi a uz vobec nie su ovplyvnovani zapanou kinematografiou, ale vlastnymi predstutkami, ktore tvoria nepreniknutelne klapky na ociach. Tam by sme mali lobovat.
31.05.2008
SARS
To co ma fakt stve je pejorativny nazor na anime/manga subkulturu, ktory je prave ziveny nasimi televiziami, ktore sa nezmozu na viac nez propagovat anime vysielanim neuveritelne komercnych serialov nizkej kvality (pokemon), ktore vacsnia ludi pouza ako pomyslny meter hodnotenia vsetkych anime. Cloveka to stve viacej pretoze anime a manga je zamerana na sirsiu skupinu nez fantastika (sry sajby). Dva roky pozerania anime vo mne utvorilo nazor: "Anime nie je pre deti!"
31.05.2008
jano
Ja fantastiku milujem a poteši makaždý kto ju má rád
31.05.2008
cyberstorm
sars: V skoro kazdom anime sa vyskytuje fantasticke prvky, predto spada do fantastickeho zanru. Rovnako ako tam spada napr. James Bond. Ak sa v diele vyskytuju personifikovane svierata, ktore vedia rozpravat a spravaju sa ako ludia a NIE JE TO SPOSOBENE ZIADNOU REALNOU DROGOU, HALUCINOGENNYM PRIPRAVKOM, CHEMICKOU LATKOU CI PSYCHICKOU PORUCHOU, tak to spada do fantastickeho znru....
31.05.2008
Peter Olana
Fantastika 19.str tvorila dejiny 20. str. Práve 17. mája sme pripomenuli výročie smrti významného popularizátora vedecko-technickej literatúry. Nemecký spisovateľ a konštruktér reaktívnych motorov Max Valier napísal dve populárne diela o astronómii, knihu o vesmírnych letoch: Vstup do vesmíru. Propagoval myšlienku letu človeka do vesmíru. Zomrel 17. mája 1930 pri explózii spaľovacej komory a stal sa prvou známou obeťou modernej raketovej techniky a kozmonautiky. Fantastika týchto dní musí byť linkou pre budúcnosť, ona musí tvarovať budúcich konštruktérov. Nápad sa predsa rodí v hlave a nie na továrenskom páse.
31.05.2008

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.