Diskusia 1/4: Mars žije

Podporte scifi.sk

Diskusia

draculin
Takze poporiadku-hlavne sa nedaj zmiast privysokym hodnotenim :)
Klasicke hard-scifi urcite dobre padne, clovek by snad ocakaval ze to bude definitivne mrtvy zaner,ale kdeze! Napisane civilizovane, konecne tu zacinaju posielat veci ludia ktori vedia o tom ze existuje interpunkcia a odstavce a zarazky. Gramatika tiez tusim v norme, pripadne preklepy, hrubky a niektore kostrbate veci mi ani nevadili. Tolko toho dobreho.
Z toho horsieho... prilis technicke a to technicke suchoparnym sposobom. Exaktne udaje sice svoje vyuzitie maju, ale nie podane sposobom ako spravy o pocasi. Tiez prilisne pouzivanie udajov v zatvorkach v beletrii akurat rusi a spomaluje.
13.11.2009
draculin
Priama rec bola dost kostrbata, vela z nej by bolo mozne radsej vyskrtat - tie casti kde sa zdravia, kecaju o nicom a poc. Inac, kedze o samotne postavy ani nejde, su to len statisti bez charakteristik - moze jej byt vobec este menej a pouzivat ju len na uvedenie informacii. So zludstovanim postav sa asi netreba trapit,ze?
To co ale vadilo trosku podstatne viac je celkovy zmysel poviedky - ak vynechame technicku cast, vlastne len chcela povedat, ze na marse je stale zivot. A kedze toto je povedane uz v nazve, nejde o nijake prekvapive rozuzlenie, nekona sa ani nijake monumentalne finale, nie je v deji ani nijaka sialena akcia, ktora by citatela prilepila k monitoru. Podobne ako som pisal k jednej z minulych poviedok, aj tato na mna posobi tak starosvetsky - niekde snad 70-te, 80-te roky v CSSR...
13.11.2009
Tino Korinek
Áno uznávam, niektoré veci si trafil po hlavičke, plne si to uvedomujem a ďakujem za kritiku. Túto poviedku som napísal v 1999.
No minulého roku som ju začal meniť. Záver bude celkom iný, tajomný nie prestretý na taniery a nezáživný ako tento. Akcia tam bude tiež. Nie v štýle Star trek a podobne, ale niečo sa vyskytne. Dlho som sa rozhodoval či ju sem vôbec dám, no nakoniec som sa rozhodol, že je lepšie ak mi ju ľudia okomentujú aby som vedel kde sú nedostatky.
13.11.2009
draculin
Urcite dobre ze si to sem hodil :) Ale hlavnu kritiku by som nesmeroval ani tak na samotnu pointu, ako skor na celkovy rytmus poviedky - aby nevyznievala tak suchoparne. To nie je len o mnozstve pripadnej akcie, ako opisoch, o tom co tam je napisane. Tak ked to bude..pripadne to sem skus hodit este raz,nech mozeme porovnat
13.11.2009
Maijro
nuze celkom dobra poviedka, co sa tyka nametu... konecne nieco pre scifistov... ale predsa... trochu mi tam vadili niektore zbytocne vety, ktore kazili cely dojem z poviedky (napr. \" Určite sa pýtate, kto bude prvý človek na Marse.\"), sem tam nejaka ta gramaticka ci nelogicka chybicka (napr. v uvode sa jeden z clenov vola John Isaac a o odstavec dalej je uz John Izac; taktiez \" Nevidel na dno, hĺbka bola miestami až 4km.\")... celkovo by som skusil zmenit styl pisania... takto to pripada, akoby to cele opisoval dalsi clen posadky, avsak trochu nadnesenym tonom, ktory celu vec zlahcuje, co sa do poriadnej hard scifi velmi nehodi... konecny verdikt je vsak pomerne vysoky, citalo sa to dobre, mozno ten urychleny koniec by chcel viac prepracovat (napr. opis toho mesta atd)...
13.11.2009
kAnYs
Takze, kolegovia uz vacsinu povedali, ale skusim aj ja niecim prispiet. Ako prve, obsah. Mam rad hard-sci-fi a tesi ma ze si k nemu pristupoval poctivo, no pocas celej poviedky si nevysvetlil jednu jednoduchu vec, na ktoru si sam narazil. Na marse nieje dostatocny tlak atmosfery na to aby sa tam udrzala voda v kvapalnej podobe. Ako je potom mozny ten zaver? Ako ju tam udrzovali? Mali lokalne hustejsiu atmosferu? Nejake ueber-mega-super technologie? Co sa tyka stylistiky, hrozne mi vadila jej monotonnost a vseobecna plytkost postav. Nik s kym by sa dalo zzit, identifikovat, bolo to skor ako reportaz z misie ako poviedka. Zaver samotny by som nemenil, skor jeho podanie a hlavne by som vymyslel nejaky dovod, preco sa tam ta voda udrzi. Ked uz to ma byt hard-scifi a mieris to na hard-scifi publikum, neboj sa trochu vo svojom teoretizovani a natahovani fyziky pritvrdit :)
13.11.2009
Tino Korinek
Pokiaľ ti niečo vraví trojný bod vody vieš, že voda sa udrží v vo všetkých skupenstvách pri teplote 0,01 °C a tlaku 611.73 Pa. Valles Marineris ma najplytšie miesto okolo 3000 m tam je tlak iný ako tlak na povrchu planéty. Tlak na povrchu planéty je niečo okolo 600Pa a s hĺbkou klesá. V rozdiely 3 km je to niečo okolo 50-100 Pa a to je dosť na to aby sa tam voda udržovala a nepotrebuješ na to ani žiadne špeciálne technológie a ani žiadne väčšie množstvo energie. Áno nie je to tam. Asi preto, že som tieto fyzikálne zákony nepovažoval až za tak potrebné zdôrazňovať v deji. No asi som mal, Vďaka za poučenie tlačiť tam viac fyziky budem brať v úvahu, nie len v oprave tejto, ale aj ďalších mojich rozpracovaných poviedkach.
13.11.2009
draculin
Ono ked sa clovek dozveda nejake vedecke udaje, casto to sposobuje ciastocny \"sense of wonder\"..aj potesenie nad odhalenim niecoho noveho,aj ked toto az tak uplne nove nie je :) Len to nepodat suchoparne ako miestopisny sprievodca Marsom, nestavat na presnych cislach, nejak ich zaonacit do \"ludskejsieho\" textu. Uvedom si, ze samotny dej je dost chudobny, takze to cim mozes citatela udrzat je postupne davkovanie vlastne uz znamych vedeckych faktov a sem-tam pridat nejaku fabulaciu.Len to nerob ako ucebnicu a bude fajne :)
13.11.2009
kAnYs
Tlak so zvysujucou hlbkou by mal snad stupat, nie? A hlavne, nizsi tlak snad znamena nizsiu teplotu potrebnu na udrzanie kvapalneho skupenstva. Takze by to mal byt vyssi tlak ktory by sposobil to ze sa udrzi v kvapalnom skupenstve...
13.11.2009
draculin
Asi to napisal naopak - cim hlbsie, tym vyssi tlak. Takze teoreticky, aj pri dost riedkej atmosfere by mala existovat hlbka, kde by tlak stacil. Aj ked..neviem aka by tam bola teplota, ako by reagovala voda s okolitou atmosferou atd. Ale to uz zachadzam do detailov, v zasade by to ako vysvetlenie aj mohlo stacit,nie?
13.11.2009

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.