Diskusia 1/2: Správa

Podporte scifi.sk

Diskusia

Nadalan
Neviem, ci nedam 10 bodov len z cirej radosti, ze je tu nova poviedka. Ale nie :) Idem citat.
13.06.2015
zuna
Milý autor, vieš si predstaviť, že prídeš do divadla, usadíš sa na svoje miesto, začne predstavenie a ... osvetlovač
namieri reflektory na kulisy a herci budú mlčať v tieni na okraji javiska? Takto nejak som sa cítila pri čítaní tvojho textu.
Je fajn, že máš premyslený svoj svet, ale čitateľa bude baviť ho spoznávať nie ako keby čítal článok v Hospodárskych novinách alebo učebnicu dejepisu,
ale
prostredníctvom príbehu, prostredníctvom osudu nejakej postavy, s ktorou sa zžije. Zo začiatku to aj vyzeralo, že by ňou mohol byť riaditeľ,
že budeš ďalej rozvíjať jeho osobný príbeh, dozvieme sa príčinu jeho bolesti atď., ale bohužiaľ nie... Začal si zdĺhavým predstavovaním histórie a
reálií sveta, ale mal by si najprv ponúknuť návnadu, na ktorú čitateľ skočí, ktorá vtiahne do deja, a potom rozvíjať svet.
13.06.2015
zuna
pokr. A skús napísať poviedku,
príbeh, lebo to človek čaká, keď klikne na "Poviedky". Takto budeš iba zbytočne demotivovaný komentármi ako je tento môj. (Pričom tipujem podľa kvality textu, že si nad ním strávil veľa práce, a preto by to bola škoda, len tak zmiesť zo stola.)
13.06.2015
Nadalan
Hmmm, takmer som tomu nerozumela. Slovnú zásobu má autor obdivuhodnú, no všetkého veľa škodí. Napríklad tejto vete nerozumiem: "Strata prirodzenej emigračnej legendy na konci dvadsiateho storočia priamo vynútila vytvorenie náhradnej legendy, čo sa podarilo iba v ojedinelých prípadoch podnikateľského krytia." Hmmm???? Všeobecne sa v tejto úvodnej kapitole používajú známe slová ako pomenovanie pre niečo neznáme (opát, regent, Sieť, Veža, Radnica, ...). Prečo je Geteš aj skupinník aj stotník? Pochádza to z vojenského alebo náboženského žargónu, alebo je to slovník daného sveta? Ako bola myslená "notifikácia"? Čo je to "príbeh o talentoch"? Čo je Coup de main (vygooglila som si to, ale poriadne ma naštvalo, že to musím robiť)? Čo je to Dohovor? „V šachoch“ by som vymenila za „v šachu“. (pokrač.)
16.06.2015
Nadalan
(pokrač.) Priama reč neznela prirodzene, uvádzam príklad - takto človek nerozpráva ani v práci: „Komunikačný, navigačný i prepravný systém a jeho prvky umožňujú dostatočnú selekciu a obmedzenie prenosu a prístupu k dátam, i kontroly pohybu po jednotlivých objektoch a v kritických sektoroch tak, aby po notifikácii boli detegované akékoľvek pokusy o preniknutie do systému a v prípade otvorenia prepravného systému so Zemou tiež zabezpečená dôsledná kontrola tovaru a osôb. “ Plus uvádzacie vety neboli správne striedané s priamou rečou, chýbali tam pomlčky. Príbeh by mal byť písaný tak, aby tomu rozumel aj obyčajný človek a tento text používa krkolomný zložitý jazyk.
16.06.2015
Andrej Sitniansky
Ako je tu zrejme zvykom ďakujem obom účastníčkam diskusie :)
Nadalan
a)Prv k praktickým pripomienkam:
a/ "šachy vs. šach" uznávam, nadbytočný archaizmus,
b/ " Gesteš ako skupiník vs. stotník - hodnostné označenia v tomto i v niektorých ďalších textoch sú odvodené z historických reálií, problém s nimi však majú azda všetky word procesory vrátane môjho applovského .pages, ktoré ich nemajú v slovníkoch a podchvíľou mi navrhujú opravy, dve opravy Gestešovej hodnosti skupiníka na stotníka mi ušli a ostali v texte. Mea culpa, paradoxne ušli aj niektorým iným čítajúcim.
c/ Absencia oddeľovacích pomlčiek pri uvádzaní priamej reči - žiaľ na viac krát som nahadzoval poviedku a rozhranie mi "žralo" pomlčky i odseky...
/pokračovanie/
17.06.2015
Andrej Sitniansky
/pokračovanie/ d) neprirodzená priama reč: to je možné, pravdaže závisí to aj od toho akí ľudia v akej práci. Ale Tvoja reakcia je nepochybne náznakom, že autorský zámer tu nevyšiel (inak by nebolo potrebné odôvodňovať použitú reč s prípadnou zložitosťou vyjadrovania). e) označovanie neznámych vecí známymi slovami - vcelku súhlasím iba nerozumiem v čom je problém. Priestory rady sú označené Radnica. Námestie (celkom zjavne jediné v meste) je nazvané Námestie, rozlišovanie ma zmysel napríklad pri Prístave Sv. Andreja (čo naznačuje že prístavov je/môže byť viac)...
17.06.2015
Andrej Sitniansky
ad: Neporozumenie vetám a la: "Strata prirodzenej emigračnej legendy..." toto zhodou okolností som považoval za jednu z najzrozumiteľnejších častí textu správy, ktorú Kolbenhayer študuje. Samozrejme, je tu vždy isté napätie medzi zrozumiteľnosťou a uveriteľnosťou. Ak berieme do úvahy, že Kolbenhayer sa pripravuje na zasadnutie Správnej radu spoločenstva (a nie nadarmo sú tie pojmy také blízke korporácii oni majú navodzovať atmosféru akoby utečenci na Encelád nota bene slovenskí ľudáci či gardisti postupne vybudovali útvar ponášajúci sa skôr na korporáciu okrem teda náboženského vplyvu". Nápodobne ak vieme, (a to už z textu vieme) že utečenci ušli pred víťazstvom spojencov/či sovietov, a ostala im na Zemi nejaká spravodajská sieť, tak tá využíva kryciu legendu /pokračovanie/
17.06.2015
Andrej Sitniansky
prv je to legenda emigračná potom podnikateľská. Ak do deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Sieť mohla ukrývať na Zemi ako súčasť slovenskej povojnovej emigrácie, asi sa to veľmi nedalo (aspoň s ohľadom na jej spravodajské poslanie) po roku 1989. Preto teda jednou vetou Správa konštatuje neúspešnosť pokusu o zmenu legendy agentov Siete. Spravodajskú sieť som samozrejme mohol nazvať nejako vznešene. Ale neviem v čom by bola funkcia takého pomenovania. Všeobecné mená často ľudia používajú na označenie im známeho predmetu, a tu práve ide o také pomenovanie kde je predsa všetkým zúčastneným jasné, čo je Sieť a čitateľovi aspoň zhruba (že je to spravodajská sieť na Zemi, ktorá pracuje v záujme Spoločenstva sa dúfam z textu dá porozumieť.
17.06.2015
Andrej Sitniansky
Zuna: Príspevok nedemotivuje. Miera, do akej možno poviedku stotožňovať s príbehom, a aký silný/slabý dej je typický pre poviedku, je predmetom veľmi pekných diskusií v literárnej vede, a ja nie som literárny vedec. Druhá vec je, čo očakáva čitateľ keď klikne na záložku poviedky.
Keďže vlastne to je to, čo Ti najviac chýba v texte, teda nejaký silný strhujúci dej, mohol by som napísať, že niektorá iná poviedka taký strhujúci dej obsahuje, ale nie som si istý či by som strhujúci dej napísal aj keby som ho zažil. Napríklad aj pri rokovaniach, ktoré sa objavujú v tomto texte by sa dalo nechať niekoho vybuchnúť hnevom, nadávať a búchať päsťou po stole, alebo na niekoho zaútočiť. Ale bolo by to uveriteľné ?
17.06.2015

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.