Diskusia 2/3: In Time (Vymedzený Čas) - recenzia s prvkami analýzy

Podporte scifi.sk

Diskusia

kAnYs
Aj ked s tou inflaciou alebo deflaciou je to asi jedno, v kazdom pripade clovek co drzi prachy na ucte straca, cize v oboch pripadoch bude clovek co ich vlastni pravidelne stracat, cize ich hodnota (ci si vazi prachy viac ako tovar ktory za ne kupi, ci si ich necha alebo premeni radsej za nieco stabilnejsie) pre dotycneho bude tak ci tak klesat. V pripade In Time je problem ale iny, kedze sa jedna o skutocny zivotny cas, jeho hodnota ako meny zakonite stupa. Ked nemas prachy, stale este zijes a aj bez jedla a vody par dni prezijes. Bez casu nie. Cize si clovek nemoze dovolit preslapnut a byt "broke", ako sme vo filme videli. Podla mna bol prave toto celkom pekny twist.
28.11.2011
kAnYs
Miznuce platidlo ako take mi ani tak nevadi, kedze je to defakto efektivne rovnake ako inflacia, a to ze peniaze niekto niekde mohol pridavat do systemu (banky?) nemozeme vylucit. Blbe je, ze obyvatelia mali inflaciu nielen v podobe miznucich prachov, ale aj stupajucich cien :) Dvojita inflacia. Smutne :) Opravte ma niekto ak trepem kraviny, som ajtak, nie ekonom :)
28.11.2011
jurinko
Trosku si zamienate inflaciu s deflaciou ;-) Inflacia je sposobena narastom mnozstva meny v obehu (cize za jedno euro kupis stale menej, pretoze eur v obehu je viac), kym deflacia je opakom - za jedno euro kupis stale viac, lebo je eur v obehu menej. To by v pripade filmovej meny znamenalo, ze mat "peniaze" v banke, by bolo praveze vyhodne, pretoze po nejakom case by si si za pat minut zivota kupil toho cloveka celeho, aky je, kym predtym by za pat minut nikto ani nevstal z postele. Pokles mnozstva meny v obehu by sposobil, ze jej hodnota by rapidne stupala. To je ostatne aj vidiet na pristupe chudobnych a bohatych k casu - minut sto rokov na jednej karte je uplna pohoda, kedze mam k dispozicii milion rokov. Ale kupit si kavu za 4 minuty je dost likvidacne, ked mam k dispozicii 15 minut zivota. ...
28.11.2011
jurinko
[pokr.] Z tohto dovodu by bohati este viac bohatli a chudobni este viac chudobneli (a zomreli), co pekne podciarkuje socialny rozmer filmu. Akurat je to stale logicka chyba, pretoze cas ma iba relativnu hodnotu (podla toho, kolko casu mam prave ja prave teraz k dispozicii), cize objektivna ci absolutna tvorba cien by nefungovala. Ceny by sa vzdy tvorili ad hoc pre dany obchod (pride milionar do kaviarne, tak barista predava kavu za 1000 rokov, pride tam loser, co nema ani hodinu, tak mu barista preda rovnaku kavu za 5 minut - baristovi to je jedno, aj on chce radsej zarobit 5 minut, nez ich nechat odist a "stratit sa"). Cas ako mena jednoducho nefunguje (aj preto, lebo aj v dnesnej dobe stoji cas kazdeho cloveka ine peniaze, relativnost hodnoty casu je aj dnes vyrazna, vo filme by to bolo este horsie), to ale stale nevadi, lebo ten film je podla mna aj tak dobry :-)
28.11.2011
jurinko
A ten cas sa do systemu nejako pridavat urcite musel, lebo inak by to nemohlo fungovat. Aj ked tvrdenie "aby jeden zil vecne, mnohi musia umriet" skor naznacuje opak - totiz, ze vyciciavaci ziju na ukor tych, ktorych ozobracuju. Len potom mi je zahadou, ako si mozes pracou v tovarni zarobit nejaky cas - odkial? Kto si kupuje tovar, ktory sa v tej tovarni vyraba? A za co, ak VSETCI potrebuju minimalne "jeden den" denne? Ak si dnes kupim tovar, vyrobeny v tovarni, za "jeden den", tak som niekde musel zarobit "dva dni", aby som neskapal. A ked si ten tovar kupim dnes, nemusim si ho kupit zajtra, lebo ho uz mam. Ale pracovnici v tovarni musia predat kazdy den urcity pocet vyrobkov, aby mohli ich robotnici dostat zaplatene (a nebodaj im aj nieco zostalo) - cena tovaru by rastla kazdym dnom, nie "ciselne" ale relativne. ...
28.11.2011
jurinko
[pokr.] Ta spirala, ktorou by tento system padol na hubu, by rastla takou geometrickou radou, ze by ten system nevydrzal podla mna ani tyzden. A to aj keby sme ho zacali brat formou pocitacovej hry, ze vstupujes do systemu s nejakym objemom "casu", postavis tovaren, zacnes davat ludom pracu a zarabat - po chvili by si totiz nemal z coho zarabat, lebo tvoji koncovi zakaznici by si nemali z coho kupovat tvoje vyrobky - inak by aj oni museli vstupovat do systemu s megavela "casu", aby ten system vydrzal aspon chvilu. Ale aj tak by padol na hubu, lebo keby mali vsetci vela "casu", tak by ceny boli obrovske, a znizovali by sa (ciselne, relativne by zostavali rovnake) priamo umerne tomu, ako by z obehu mizol "cas". ...
28.11.2011
jurinko
[pokr.] Ten koncept proste nefunguje. To je ako keby ste si predstavili, ze ako platidlo mate bankovky z cukrovej vaty. Nieco zaplatite, a predavajucemu sa bankovka roztopi v ruke, lenze vam sa tiez topi v ruke, takze sa na zaciatku zbavujete meny, aby nevysla nazmar, ale na konci uz je kazda este neroztopena bankovka hodna zlata, lebo ine bankovky nie su. Az napokon sa roztopia vsetky a nastane nevyhnutny kolaps. (KOKOS, zasa som sa rozpisal, kde je prosim najblizsie centrum na liecbu grafomanie? :-D )
28.11.2011
Aldeberan
Jurinko: ad spirala - co tak frakcne casove bankovnictvo? aj ked realneho casu by bolo len obmedzene mnozstvo, platilo by sa "casovou menou", kde by jedna hodina casovej meny mala hodnotu 1/n realnej hodiny. Keby bolo n nejako rozumne nastavane, povedzme 10, tak by bolo dost "casu" v obehu aby fungovala ekonomika a zaroven by platila premisa, ze vela ludi musi zomriet, aby jeden mohol byt bohaty. A zaroven by si vyriesil problem s deflaciou - jednoducho by si kazdy rok zvysoval n (znizoval povinne rezervy) tak, aby si vynahradil rocny ubytok casu.
28.11.2011
kAnYs
Podla mna si nepochopil frazu "aby jeden zil vecne, mnohi musia umriet". To nieje o tom, ze mas obmedzeny cas, ktory vyciciavas, skor o tom, ze spolocnost kde su vsetci ludia nesmrtelni nemoze fungovat, pretoze by sme sa jednoducho nemali za chvilu kde pohnut. Chudobny skratka makaju a umieraju a bohaty ziju vecne. A je jedno, ci sa cas pridava do systemu alebo nie, pokial sa pridava kontrolovane a tak, aby ho v chudobnych okruhoch nikdy nebolo dostatok.
29.11.2011
kAnYs
A co sa tyka nakupu a predaja tovaru, ved casovych zon tam bola kopa. To len my sme videli iba najhorsiu a najlepsiu. Ten tovar co sa vyrabal v tovarni sa mohol exportovat do vyssich casovych zon, kde ludia mali sofistikovanejsiu pracu, zarabali viac casu, mohli si toho viac dovolit a mali aj vacsi prinos pre spolocnost.
29.11.2011

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.