Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!
Minulý týždeň sa krstila antológia slovenského a českého bizara s názvom Bulvár podivností. Že neviete o čo ide? Tak práve pre vás je určená táto ukážka!
České vydavateľstvo Planeta 9 je splneným snom všetkých fanúšikov space opery. Po nedávno vydanej McDevittovej Odysee a Hamiltonovej Propasti na konci snu prichádzajú so zavŕšením trilógie Architekti svetů od Adriana Tchaikovskeho!
Fanúšikov epickej fantasy a Tada Williamsa isto poteší ukážka z románu Bratři větru z vydavateľstva Laser-books, ktorý predchádza udalostiam legendárnej série Vzpomínka, Žal a Trn.
Česká urban fantasy séria Kladivo na čaroděje pokračuje!
Praha je kúzelné mesto a to doslova. V Prahe je mágia najsilnejšia — nová, rýdza, nevypočítateľná a pletie sa ľuďom do životov. Klaudii a hlavne Walterovi. Len Félixa zatiaľ netrápi. Je totiž na okružnej jazde okolo Zeme, nie úplne dobrovoľne, a tak trochu mimo hlavnej trasy bežnej dopravy. Krúži až kdesi nad atmosférou a usilovne rozmýšľa, ako sa má uzemniť.
Ako by vyzeral svet, ak by sa prehodili biologické roly, keby deti rodili muži? Dystópia či absolútna emancipácia? Viac sa o Vakoch, dystopickom románe Zdenky Kollárovej, dozviete z recenzie Rada Čižmára.
Slovenská prekladová fantastika je na vrchole, a tak sa konečne aj v slovenčine môžeme dočkať nielen dosiaľ prehliadaných klasík starých majstrov, ale aj relatívne nových titulov, ktoré sa však už stihli zapísať do análov fantastiky. Medzi takéto jednoznažne patrí aj séria Expanzia od Jamesa S. A. Coreyho započatá knihou Leviatan sa prebúdza, ktorej recenziu vám priniesol Rado Čižmár!
Knihu Mračná nad Žilinou napísal nádejný autor a zaradil sa tak medzi novú vlnu slovenských spisovateľov fantastiky. Kto by čakal slabý odvar alebo nedôslednú prácu, zostane sklamaný. Ide o vydarený debut.
Vie byť fantastika venujúca sa téme klimatickej krízy akokoľvek pozitívna? Možno aj áno, no očakávania čitateľa musia byť zakaždým realistické. Matt Bell sa v Jadérku pustil do komplexného problému, na ktorý nazerá z mnohých uhľov pohľadu. Nechýba historické pozadie, vedecké fakty a hrôzostrašné prognózy vývoja života na Zemi. A výsledok vskutku zamrazí.
Lukjanenko ukázal, že svet Hliadok má prepracovanú, a že v ňom ešte nebolo povedané všetko. Proroctvo ukázalo nové skutočnosti a autor sa ich zhostil dobre a pútavo. Našťastie Dej aj svet sa posúva ďalej a aj osud postáv vychádza na povrch. Určite treba prečítať.
Táto kniha ma dosť šokovala tým, že sa čítala ako americký triler. Samozrejme, cestovanie časom je veľmi ošemetná vec a snáď sa o nej ani nedá rozprávať bez toho, aby sme došli k logickým zádrheľom a možno aj tuto by sa dali nájsť námety na diskusiu, ale je to celé vymyslené veľmi uveriteľne a inteligentne. Plus, ani zďaleka nejde len o cestovanie časom, ale aj o machinácie s DNA, ľudskou psychikou a podobne. Kniha sa odohráva v dvoch rovinách, jedna mapuje prapodivný životný príbeh Davida Settla a neskôr aj jeho vzťah s matkou a priateľkou, druhá sleduje štyroch ľudí, ktorí dostali veľmi špecifickú úlohu, kvôli ktorej sú spolu zavretí v neznámom prostredí na veľmi dlhý čas. Vykreslenie vzťaohv medzi nimi bol úre mňa skutočný zážitok. Nepoznám iný román, ktorý by takto opisoval jemné bublanie nervozity pod povrchom, blížiaci sa výbuch, dennodenné na nervy idúce drobnosti, ktoré definujú ľudský život a vzťahy... Ani nemyslím, že by bolo autorkiným cieľom niečo také vykresliť, ale urobilo to z tejto knihy skutočný zážitok.