Ak milujete space opery a tvorbu Petera F. Hamiltona, tak neváhajte! V týchto dňoch vychádza ďalši kniha z jeho Vesmíru Spoločenstva a ukážku z nej si môžete prečítať aj u nás!
Nový prírastok do Krvavého pohraničia Vladimíra Šlechty už dostal svoju elektronickú podobu. Kým vyjde papierová, môžete si zatiaľ prečítať ukážku z knihy!
Na pulty kníhkupectiev sa nedávno dostalo Císařství ticha od Christophera Ruocchia, prvý diel jednej z najepickejšej série space opier posledných rokov, ktorú vydalo v českom preklade brnenský Host.
Prvá kniha upírskej série a zároveň fantasy debut nového českého autora Tomáša Krafku, ktorý podľa jeho slov ponúka všetko: násilie, sex, humor a zároveň aj presah cez tieto témy - možno ponášku na našu realitu? Ak ste fans upírskych príbehov zasadených do českého a európskeho prostredia, vychutnajte si malú ukážku z knihy.
Kniha Tajomstvo Dračej steny Jozefa Žarnaya už desaťročia patrí k zlatému fondu slovenskej fantastiky. Nečudo teda, že pri príležitosti autorovho životného jubilea sa vo vydavateľstve Artis Omnis dočkala luxusnej reedície.
Vie byť fantastika venujúca sa téme klimatickej krízy akokoľvek pozitívna? Možno aj áno, no očakávania čitateľa musia byť zakaždým realistické. Matt Bell sa v Jadérku pustil do komplexného problému, na ktorý nazerá z mnohých uhľov pohľadu. Nechýba historické pozadie, vedecké fakty a hrôzostrašné prognózy vývoja života na Zemi. A výsledok vskutku zamrazí.
Po dlhej dobe sa stalo, že jurinko recenzuje slovenskú tvorbu! Tentokrát siahol po knižnej prvotine Ivany Molnárovej Dubcovej, pričom samotný kritický pohľad ho vedie k úvahe o oveľa hlbšom fenoméne slovenskej fantastiky. Akom? Dočítate sa.
Na zbierku Dotyky budúcnosti II sa pozrel aj scifi autor Miro Švercel, ktorý ku každej poviedke uviedol svoj pocit z nej - ako po obsahovej, tak po koncepčnej alebo remeselnej stránke. Ako sa mu teda poviedky pozdávali?
Na poslednom Comics Salóne som si zaobstaral prvotinu Radoslava Kozáka aj s pekným venovaním. Ďakujem. Z celej zbierky som predtým poznal len jednu poviedku, ktorá sa v roku 2020 umiestnila v MCF, a teda som bol zvedavý na ďalšie jeho výtvory. Poďme sa na ne mrknúť mojím subjektívnym očkom.
A znova sme pri mojej obľúbenej nadsádzke, komixovej realite, ktorá nemá s realitou nič spoločné. Dramatické intro, temné farby, silný muži, krásne ženy... Absolútne absurdné scény, ktoré s históriou nemajú nič spoločné, ale preto je aj fantasy môj obľúbený žáner. A ak patríte k tým, čo na podobné vymýšľaniny povedia, že je to proste hovadina, jedno sa tristovke nedá uprieť - je to vizuálny klenot, aký nemá obdobu.
Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Už pri prvom diely som presvedčená, že to pôjde len lepšie, lebo román stojí na dobrom základe - naozaj sympatickom hlavnom hrdinovi, ktorý síce rád kde-komu udrie po hube, nemá extra vzdelanie a kolíše vo svojich spoločenských názoroch, ale má dobre nastavený morálny kompas. Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Autor ho zároveň obklopuje rovnocenne zaujímavými postavičkami, či už kladnými alebo zápornými, a v rámci akcie presne vie, kedy pridať a ked ubrať, aby sa z knihy nestal mišung akcie a buchnátov. Kniha neťahá humorom a klišé hláškami, ale stavia na príbehu a, okej, aj efektnou akciou a čarami, veď sa píše o mágoch, ale dobre a realisticky nastavené scény s miestami príjemným tarantinovským absurdnom si vystačia aj sami so sebou. Benkovičova téma rasizmu a spoločenskej rovnosti je veľmi živá a aktuálna a autor s ňou vie veľmi citlivo narábať. Áno, dalo by sa trochu česať po štylistickej stránke, ale hovoríme o prvotine a nejde o nič naozaj rušivé.