Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Jana Vybíralová10,0
4.Anton Stiffel10,0
5.Jan Hlávka10,0

Najnovšie články

Na pulty kníhkupectiev sa nedávno dostalo Císařství ticha od Christophera Ruocchia, prvý diel jednej z najepickejšej série space opier posledných rokov, ktorú vydalo v českom preklade brnenský Host.

Prvá kniha upírskej série a zároveň fantasy debut nového českého autora Tomáša Krafku, ktorý podľa jeho slov ponúka všetko: násilie, sex, humor a zároveň aj presah cez tieto témy - možno ponášku na našu realitu? Ak ste fans upírskych príbehov zasadených do českého a európskeho prostredia, vychutnajte si malú ukážku z knihy.

Predposledný diel Legie sa už čoskoro objaví na pultoch kníhkupectiev!

Kniha Tajomstvo Dračej steny Jozefa Žarnaya už desaťročia patrí k zlatému fondu slovenskej fantastiky. Nečudo teda, že pri príležitosti autorovho životného jubilea sa vo vydavateľstve Artis Omnis dočkala luxusnej reedície.

Vydavateľstvo Planeta 9 nám priniesla zatiaľ u nás nepublikované, v poradí už piate dobrodružstvo Priscilly Hutchins, z ktorého ukážku si môžete prečítať aj na našej stránke.

Už čoskoro sa dočkáme fantasy udalosti roku - súborného vydania prvých štyroch častí dobrodružstiev prekliateho albína Elrika! Ak sa neviete rozhodnúť, či je duchovný predchodca Zaklínača a Lannisterov tým pravým orechovým pre vás, odporúčame si prečítať ukážku z knihy. Hoc i na našej stránke!

Najnovšie recenzie

Po dlhej dobe sa stalo, že jurinko recenzuje slovenskú tvorbu! Tentokrát siahol po knižnej prvotine Ivany Molnárovej Dubcovej, pričom samotný kritický pohľad ho vedie k úvahe o oveľa hlbšom fenoméne slovenskej fantastiky. Akom? Dočítate sa.


Nedávno sa na pulty kníhkupectiev dostala antológia Kronika smrti s poviedkami od domácich autorov. Oplatí sa po nej siahnuť? Dozviete sa v recenzii.

Na zbierku Dotyky budúcnosti II sa pozrel aj scifi autor Miro Švercel, ktorý ku každej poviedke uviedol svoj pocit z nej - ako po obsahovej, tak po koncepčnej alebo remeselnej stránke. Ako sa mu teda poviedky pozdávali?

Na poslednom Comics Salóne som si zaobstaral prvotinu Radoslava Kozáka aj s pekným venovaním. Ďakujem. Z celej zbierky som predtým poznal len jednu poviedku, ktorá sa v roku 2020 umiestnila v MCF, a teda som bol zvedavý na ďalšie jeho výtvory. Poďme sa na ne mrknúť mojím subjektívnym očkom.

Mrazivé predpovede, sprisahania proti ľudstvu, boj o prežitie, ale aj dôraz na vzájomné vzťahy, humor a emócie. Toto všetko a ešte viac nájdete v novej knihe Dotyky budúcnosti 2.

Vaše hodnotenia

B.T. Niromwell @Niromwell
10
Táto kniha ma dosť šokovala tým, že sa čítala ako americký triler. Samozrejme, cestovanie časom je veľmi ošemetná vec a snáď sa o nej ani nedá rozprávať bez toho, aby sme došli k logickým zádrheľom a možno aj tuto by sa dali nájsť námety na diskusiu, ale je to celé vymyslené veľmi uveriteľne a inteligentne. Plus, ani zďaleka nejde len o cestovanie časom, ale aj o machinácie s DNA, ľudskou psychikou a podobne. Kniha sa odohráva v dvoch rovinách, jedna mapuje prapodivný životný príbeh Davida Settla a neskôr aj jeho vzťah s matkou a priateľkou, druhá sleduje štyroch ľudí, ktorí dostali veľmi špecifickú úlohu, kvôli ktorej sú spolu zavretí v neznámom prostredí na veľmi dlhý čas. Vykreslenie vzťaohv medzi nimi bol úre mňa skutočný zážitok. Nepoznám iný román, ktorý by takto opisoval jemné bublanie nervozity pod povrchom, blížiaci sa výbuch, dennodenné na nervy idúce drobnosti, ktoré definujú ľudský život a vzťahy... Ani nemyslím, že by bolo autorkiným cieľom niečo také vykresliť, ale urobilo to z tejto knihy skutočný zážitok.
B.T. Niromwell @Niromwell
10
Poviedkové zbierky väčšinou čítam dlhšie než jednoliate romány, ale túto som na svoje veľké prekvapenie naozaj zhltla. Nakoľko ide o knihu z osemdesiatych rokov, obávam sa, že ju nájdete už len v poličkách vašich rodičov alebo v antikvariátoch či knižných burzách, on ak sa vám pošťastí nájsť ju, dostane sa vám do rúk prierez štýlovo i tematický pestrých scifi príbehov. Áno, bude tu i hard scifi, ale zostavovatelia si dali podľa všetkého záležať, aby vybrali príbehy predovšetkým čítavé. Obávala som sa technoblábolou a záplavou terminus technicus, ale opak bol pravdou. Čo bolo treba vysvetliť, bolo vysvetlené, čo bolo treba podložiť faktami, bolo nimi podložené. Zároveň tu však nájdete poviedky, kde fantázia autorov naozaj ulietava, kde jednoducho snívajú a voľne sa pohrávajú s myšlienkami typu čo by bolo keby... Je to zároveň skvelá príležitosť zoznámiť sa so starými majstrami a zistiť, či je klasické americké scifi pre vás to pravé orechové. Veľmi zaujímavým čítaním je aj predslov, z ktorého srší radosť, že si môžeme v slovenčine prečítať svetovú literatúru. Témy sa naozaj rôznia. Aby som vás trochu navnadila, sú tam humorné veci i detektívka, veľa stretov s mimozemšťanmi i mimozemšťania zo svetov takých ďalekých, že sa s nami nestretnú. Ľudia, ktorí sa ráno zobudia s tým, že netušia, kde a prečo sú, ale plnia si svoju úlohu, robot milión, ktorý sa skrýva medzi svojimi klonmi a vyžaduje to veľkú hru intelektu, aby človek zvíťazil nad hmotou a našiel ho – ak sa mu to teda vôbec podarí... Ale nadovšeto stále platí, že texty vás chytia už na začiatku a veľmi často nepustia, nie sú rozvláčne, ale veľmi pekne vypointované, pričom ale ich jednotlivé spracovanie ponúka okrem pointy aj príjemný čitateľský zážitok počas celej poviedky. Pripútajte sa, odlietame do vesmíru! Alebo do budúcnosti! Máme tu všetko!