V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!
Minulý týždeň sa krstila antológia slovenského a českého bizara s názvom Bulvár podivností. Že neviete o čo ide? Tak práve pre vás je určená táto ukážka!
Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.
Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.
Máte chuť na skvelú space operu? Tak cyklus Architekti od Adriana Tchaikovského je tou správnou voľbou! Teda aspoň podľa Rada, ktorý vám recenziu na Střepy Země, prvý diel trilógie, prináša!
Česká urban fantasy séria Kladivo na čaroděje pokračuje!
Praha je kúzelné mesto a to doslova. V Prahe je mágia najsilnejšia — nová, rýdza, nevypočítateľná a pletie sa ľuďom do životov. Klaudii a hlavne Walterovi. Len Félixa zatiaľ netrápi. Je totiž na okružnej jazde okolo Zeme, nie úplne dobrovoľne, a tak trochu mimo hlavnej trasy bežnej dopravy. Krúži až kdesi nad atmosférou a usilovne rozmýšľa, ako sa má uzemniť.
Poul Atreides. Muad'Dib. Kwisatz Haderach. Duna. Melanž. Bene Gesserit. Barón Harkonnen. A červy!
To najlepšie, čo sa kedy v oblasti science fiction napísalo. A to nepreháňam! Cena Hugo a k tomu úplne prvá cena Nebula v histórii, niekoľko miliónov predaných výtlačkov, pravidelné umiestnenie na špici všetkých možných rebríčkov, jeden celovečerný film, jeden nedokončený, dve televízne minisérie, počítačové, stolové a kartové hry, komiksy, a večná inšpirácia pre mnohé ďalšie diela (napr. Star Wars). A k tomu päť kvalitných pokračovaní, no žiaľ i pár tých menej kvalitných. Pre mňa osobne v oblasti písanej fantatsiky stále neprekonané Numero Uno!
Koralína je mojím najobľúbenejším dielom Neal Gaimana. Je pravda, že ho nemám kompletne načítaného, ale to nijako nebráni môjmu nadšeniu z tejto knižky, ktorá je určená deťom, ale pri jej čítaní sa boja všetci dospelí. Gaiman je podľa môjho názoru majstrom kulís, vytvárania sveta a atmosféry. Svet Koralíny je ale naším svetom, len s jednými malými dvierkami, ktoré nás privedú niekam inam, do sveta... ktorý je skoro totožný s tým našim. Worldbuilding je tu teda naozaj veľmi minimalistický, ale o to účinnejší. Mám takmer pocit, akoby vďaka tomu, že mal autor menej priestoru ponoriť sa do bezpečných vôd toho, v čom obyčajne boduje, investoval svoju energiu do budovania príbehu. Ani ten nie je prehnane košatý, ale stavia na emóciách, vnímania a prežívania hlavnej postavy a jej porovnávania oboch svetov a balansovania vlastných hodnôt. Je to príliš veľa na hlavnú postava, ktorá je vlastne len malé dievčatko? Táto knižka však nádherne ilustruje, koľko sa toho v malých dievčatkách môže skrývať.
Výborná kniha. Chcela som čítať niečo neokukané a nové a dostala som to. Príbeh má zaujímavý svet, postavy, ktorým som fandila a aj dej odsýpal. Môžem len odporúčať.
Poviedkové zbierky väčšinou čítam dlhšie než jednoliate romány, ale túto som na svoje veľké prekvapenie naozaj zhltla. Nakoľko ide o knihu z osemdesiatych rokov, obávam sa, že ju nájdete už len v poličkách vašich rodičov alebo v antikvariátoch či knižných burzách, on ak sa vám pošťastí nájsť ju, dostane sa vám do rúk prierez štýlovo i tematický pestrých scifi príbehov. Áno, bude tu i hard scifi, ale zostavovatelia si dali podľa všetkého záležať, aby vybrali príbehy predovšetkým čítavé. Obávala som sa technoblábolou a záplavou terminus technicus, ale opak bol pravdou. Čo bolo treba vysvetliť, bolo vysvetlené, čo bolo treba podložiť faktami, bolo nimi podložené. Zároveň tu však nájdete poviedky, kde fantázia autorov naozaj ulietava, kde jednoducho snívajú a voľne sa pohrávajú s myšlienkami typu čo by bolo keby... Je to zároveň skvelá príležitosť zoznámiť sa so starými majstrami a zistiť, či je klasické americké scifi pre vás to pravé orechové. Veľmi zaujímavým čítaním je aj predslov, z ktorého srší radosť, že si môžeme v slovenčine prečítať svetovú literatúru.
Témy sa naozaj rôznia. Aby som vás trochu navnadila, sú tam humorné veci i detektívka, veľa stretov s mimozemšťanmi i mimozemšťania zo svetov takých ďalekých, že sa s nami nestretnú. Ľudia, ktorí sa ráno zobudia s tým, že netušia, kde a prečo sú, ale plnia si svoju úlohu, robot milión, ktorý sa skrýva medzi svojimi klonmi a vyžaduje to veľkú hru intelektu, aby človek zvíťazil nad hmotou a našiel ho – ak sa mu to teda vôbec podarí... Ale nadovšeto stále platí, že texty vás chytia už na začiatku a veľmi často nepustia, nie sú rozvláčne, ale veľmi pekne vypointované, pričom ale ich jednotlivé spracovanie ponúka okrem pointy aj príjemný čitateľský zážitok počas celej poviedky.
Pripútajte sa, odlietame do vesmíru! Alebo do budúcnosti! Máme tu všetko!