Trvalé následky

Cesta do pekla býva zvyčajne dláždená dobrými úmyslami.. Alebo inak: Niektoré vlastnosti ľudského tela majú dobrý dôvod byť presne také, aké sú.
Filmová história scifi
„Dobré ráno, čo nás dnes čaká?“ opýtal sa muž v dokonale padnúcom obleku svojej sekretárky.
„Dobrý deň, dnes príde ten klient, bývalý vojak, ktorý chce žalovať vládu za trvalé následky.“
„Aha, áno, spomínam si. Keď príde, pošlite ho priamo za mnou.“
„Samozrejme, pán advokát,“ usmiala sa.
***
„Vitajte,“ privítal ho advokát a posadil sa do kresla oproti nemu. „Z vášho telefonátu som pochopil, že by ste rád dostali za svoj zdravotný stav kompenzáciu. Mohli by ste mi prosím povedať všetko o tomto prípade? Potrebujem presne vedieť, prečo ste sa rozhodli žalovať vládu.“ Cvakol vrchnák drahého pera a advokát sa nahol nad poznámkový blok.
Klient sa rozhovoril: „Som bývalý vojak, slúžil som v podstate všade na svete, všetky konflikty, ktoré poznáte, aj niekoľko takých, o ktorých ste nikdy nepočuli. Bol som najlepší, moja jednotka bola najlepšia. Preto si nás vláda vybrala na experiment.“
„Čoho sa týkal?“
„Chceli z nás spraviť supervojakov. Ja viem, znie to ako otrepané klišé, ale je to tak. V podstate všetky vlády sa snažia získať výhodu na bojisku, a tá naša nie je výnimkou. Tento konkrétny projekt sa týkal zrýchlenia regenerácie. Zrýchlené hojenie, rýchlejší návrat do boja, menšie percento trvalých následkov a úmrtí. Irónia, však? Vojak, ktorému úspešne vylepšili regeneračné schopnosti, aby sa vyhli trvalým následkom, žaluje vládu o kompenzáciu za trvalé následky,“ klient sa trpko usmial.
„Takže ten experiment sa podaril?“
„Áno, všetko išlo podľa plánu. O detailoch príliš nemôžem hovoriť, lebo som viazaný mlčanlivosťou, a navyše nie som vedec, takže tomu aj tak príliš nerozumiem, ale podarilo sa to. Bolo nás desať, celá moja jednotka. Všetko tvrdí chlapci, zocelení, zohratí. Na konci experimentu sme mali regeneráciu zvýšenú stonásobne. Velenie bolo spokojné, zranenia, ktoré sa nám predtým hojili dva týždne, zmizli po necelých štyroch hodinách. Nasadili nás späť do akcie a všetko bolo fajn.“
„Cítim nejaké –ale–.“
Klient prikývol: „Potom to Pierre schytal do krku. Všade bola krv, trafili mu krčnú tepnu. Boli sme pod paľbou, doktora sme nemali. Snažil som sa mu rukou pritlačiť ranu, zastaviť krvácanie, ale nedokázal som ho zachrániť. Zomrel, a my sme sa museli stiahnuť.“
„To mi je ľúto.“
„Bolo to dávno. Spomínam to preto, lebo vláde sa nepáčilo, že zomrel supervojak, do ktorého investovali toľko peňazí. Nejaký analytik vypočítal, že keby jeho regeneračnú schopnosť vylepšili desaťtisícnásobne, že by sa mu aj pri takom masívnom krvácaní tepna zahojila skôr, než by zomrel. A navyše náklady na dodatočný výskum už nebudú také vysoké. Vyzeralo to ako jednoznačná voľba.“
„Tento druhý experiment prebehol kedy?“
„Asi pred dvoma rokmi. Ale už som sa ho zúčastnil iba ja. Ostatní z mojej jednotky odmietli, a tak ich zavreli. Podpísali sme totiž zmluvu, kde sme sa zaviazali po experimente zostať slúžiť vo vojsku, a podrobiť sa prípadným ďalším experimentom. Nechcel som ísť do väzenia, tak som súhlasil s ďalším vylepšením regenerácie.“
„Chápem. Ostatní prečo nesúhlasili?“
„Brali to ako príliš veľké riziko. Tento druhý program bol urobený dosť narýchlo, navyše stonásobná regenerácia je úžasná vec, bohate im stačila. Nechceli, aby ich o ňu pri nejakom nepodarenom pokuse pripravili. A hlavne, už mali vojny plné zuby. Po prvom experimente nás posielali do najťažších misií, bez podpory, do centra nepriateľského územia. Podľa vedenia sme boli dokonalí vojaci, na také niečo sme museli byť stavaní. Ale nikto vás nepripraví na sústavný strach o život. Boli sme zranení toľkokrát, že ja sám si svoje zranenia ani nepamätám. Všetko sa nám zahojilo, navyše nám nezostávali jazvy. Odpočívali sme minimálne, nedostatok spánku, jedla alebo vody nám príliš neprekážali. Aspoň našim telám nie. Trpeli sme najmä psychicky.“
„Muselo to byť hrozné. Ten druhý experiment - ako to dopadlo?“
„Až príliš dobre. Keď som sa prebral, všetci boli vo vytržení, ale mám pocit, že ani sami nevedeli, ako sa to stalo. Rany sa mi hojili priam pred očami, rezné rany sa zatvárali takmer okamžite po vzniku, vedci mi zobrali nejaké tkanivo a testovali ho pod mikroskopom. Oznámili mi, že výsledok dopadol nad očakávania, že mám regeneračnú schopnosť miliónkrát lepšiu, než bežný človek. Skúšali na mne snáď všetky druhy jedov. Nijaký nezabral, moje telo ich dokázalo odbúravať rýchlejšie, ako ich do mňa oni stíhali pichať. Poslali ma naspäť do boja.“
„Prepáčte, ale podľa toho, čo vidím, následky experimentu asi neboli trvalé, však?“ ukázal advokát na invalidný vozík, v ktorom jeho klient pokrútene sedel.
„Ó nie, mýlite sa. Stále mám tie schopnosti. V eufórii po pokuse si ale nikto neuvedomil, že bežná ľudská rýchlosť regenerácie má svoje dôvody.“
„Nechápem.“
„Bol som na prieskumnej misii. Sám, veď som bol nesmrteľný, aspoň podľa mojich nadriadených. Prepadli ma zo zálohy. Boli piati. Dvaja ma trafili dávkou do brucha a do hrudníka, ale to ma nemohlo zastaviť. Zastrelil som ich. Ďalší mi prestrelil stehno. Dostal som ďalších dvoch. Posledný videl, že nemá šancu, a tak v úzkej uličke hodil granát. Zastrelil som ho, ale pred granátom som sa nemal kam ukryť.“
Klient odhrnul deku, ktorú mal na kolenách: „Črepiny mi preťali šľachy na nohách a rukách, ktorými som si chránil hlavu. Tlaková vlna mi zlomila všetky kosti v dolnej polovici tela, pretože som sa, ako úplný hlupák, automaticky uložil ku granátu tak, ako ma to naučili pri výcviku – nohami. Jedna črepina mi prešla krčnou miechou, tri menšie skončili v mojom srdci. Vesta to mala zastaviť, ale bohvie, akú mi dali, keď už som nebol obyčajný vojak. Na chvíľu som stratil vedomie, ušné bubienky mi popraskali, mal som silný otras mozgu.“
„Ale čo vaše regeneračné schopnosti? Nemali by sa vám tie zranenia zahojiť?“
„Zahojili sa. Rovnako, ako by sa zahojili každému človeku, ak by dokázal prežiť samotný výbuch, a dostal by sa rýchlo do nemocnice. Až na jeden malý, ale podstatný detail. Regenerácia sa nezastaví, aby počkala, kým vám zošijú telo tak, aby opäť fungovalo. Rany sa mi zacelili, krv, ktorú som stratil, sa doplnila, ušné bubienky mi zrástli, otras mozgu prešiel bez komplikácii a bez opuchu. Dokonca aj natrhnutá srdcová chlopeň a prerušená miecha sa mi zahojili. Ale roztrieštené kosti a pretrhané šľachy nie. Šľacha je ako struna, keď sa pretrhne, vlastným napätím sa stiahne. Kosti zrastú nakrivo, malé kostné črepiny v svaloch obrastú tuhými puzdrami. Bez šliach sa nedá hýbať. Tieto ruky,“ zdvihol pokrútené pahýle prstov tak, aby ich advokát videl. „Už nikdy nič neuchopia. Achillove šľachy mi zostali niekde v polovici lýtka, nikdy viac nebudem chodiť. Doplazil som sa do bezpečia a dúfal, že mi naši slávni vedci pomôžu.“
Advokát nasucho preglgol. Klient pokračoval: „Nedá sa operovať niekto, komu ani poriadne nemôžete urobiť rez. Nedokážete napraviť nakrivo zrastené kosti, keď nezostanú zlomené dosť dlho na to, aby ste nimi mohli hýbať. A hlavne, keď na pacienta nefunguje anestézia, musíte to všetko robiť pri plnom vedomí. Nedokázal som pokračovať. Tá bolesť bola neznesiteľná.“
Otrasený advokát sa vzchopil: „Rozumiem. To, čo vám urobili, je hrozné a mali by za to zaplatiť. Akú kompenzáciu budeme požadovať?“
„Nechcem peniaze.“
„Pane, uvedomte si, čo všetko vám spravili,“ advokát sa dostával do varu. „Prvé kolo pokusov ste absolvovali dobrovoľne, skúsim sa pozrieť na tú zmluvu, ktorú ste predtým podpisovali, ale predpokladám, že tam sa toho nebude dať veľa urobiť. Ale druhé kolo, to ste podstúpili pod nátlakom. Vyhrážať sa niekomu väzením je taký nátlak, že nijaký súd na svete nemôže váš súhlas s týmto experimentom brať vážne! Navyše, aj keby náhodou váš súhlas bol dobrovoľný – pričom opakujem, že nebol – nikdy ste nesúhlasili s nijakým zásahom, ktorý mal tak drasticky ovplyvniť vaše telo. Na začiatku pokusov sa spomínala účinnosť desaťtisícnásobná, ale chybou vlády a ňou financovaného projektu dosiahli viac ako miliónnásobnú účinnosť!“ Advokát sa zahľadel klientovi priamo do očí, a do toho pohľadu dal všetku sebadôveru, ktorú za roky praxe získal: „Toto vám vynesie obrovské bohatstvo.“
Chvíľu bolo ticho, klient vyzeral, že premýšľa. Napokon pomaly zopakoval: „Nechcem peniaze. Chcem smrť. Chcem, aby ma zabili.“
Advokát sa zatváril zmätene: „Myslím, že vám nerozumiem.“
„Som na tom horšie, ako ktorýkoľvek mrzák. Nemám nádej na vyliečenie, pri regeneračných schopnostiach môjho organizmu môžem žiť ešte dvesto rokov. Nemôžem chodiť ani používať ruky. Každý deň potrebujem, aby sa o mňa niekto staral. Nedokážem sa sám zabiť. Skúšal som si podrezať žily, ale nejde to, zahoja sa príliš rýchlo. Možno by som sa vedel obesiť, ale nemám na to dostatok sily. Som v civile, stará sa o mňa moja rodina. Moji najbližší priatelia sú vo väzení, pre ostatných som niečo ako majetok vlády a armády. Nedostanem sa ku granátu alebo k zbrani. Nedokážem spáchať samovraždu. No nechcem viac žiť. Každý deň naša armáda zabíja stovky ľudí. Nech aspoň raz zabijú niekoho, kto si to želá. Nech napravia svoju chybu.“
„Myslím, že to, čo žiadate, bude mimoriadne závažný právny problém. Trest smrti u nás neexistuje. Keby aj existoval, nespáchali ste nijaký zločin. Eutanázia je zakázaná, napomáhanie k samovražde je trestný čin.“
Klient sa zatváril smutne. Advokát ho chytil za ruku a povedal: „Bude mi cťou, pomôcť vám. Spoločne postavíme precedens, aký nemá na svete obdoby. Dosiahneme vašu smrť.“
„Ďakujem vám.“
„Ešte mi neďakujte, bude to dlhý boj.“
Advokát a jeho klient sa na seba usmiali.
***
O tri roky neskôr celý svet sledoval, ako muža na invalidnom vozíku priviezli pred betónovú stenu a zaviazali mu oči bielou páskou. Ako spôsob smrti zvolili zastrelenie, otrávenie ani elektrické kreslo neprichádzalo do úvahy kvôli jeho mimoriadnym regeneračným schopnostiam, roztrhanie bombou vyhodnotili mediálni poradcovia ako príliš brutálne. Podľa výpočtov bude stačiť masívne poškodenie mozgu, ktoré sa dá dosiahnuť aj viacerými výstrelmi do hlavy.
Popravčia čata namierila a vystrelila. Štyri projektily preleteli lebkou a na stene za hlavou obete mozog a krv vystrekli v surrealistickom stvárnení smrti. Privolaný lekár skonštatoval smrť. Muža, ktorý sa stal symbolom boja za slobodu, ktorý pomohol zmeniť niekoľko ústavných zákonov, sprísniť dohľad nad vojenským vedeckým výskumom, a dosiahol niekoľko prelomových súdnych rozhodnutí, pochovali v jednoduchej železnej rakve.
***
Prebral som sa v úplnej tme. Necítil som si polovicu tela a jazyk mi voľne visel na hruď tam, kde som mal mať sánku. Rozplakal som sa.
Bohvie, ako dlho bude môjmu telu trvať, kým umrie.

jurinko

jurinko

Diskusia

Ash
Večná škoda, že sa väčšina príbehu odohráva ako právnický pohovor. Elitný vojak si zaslúži rozpovedať svoj príbeh v krátkych prestávkach v boji, pričom ten boj je súčasťou (ešte lepšie vyvrcholením) toho príbehu. A právnik ako spoluhráč a záchranca? Radšej záporák, rukojemník a možno na konci trochu chápajúci looser.
10.03.2012
jurinko
Ok, boja tam mohlo byt viac, ale zas nechcel som z toho spravit military. Poslednej vete nerozumiem. Aky rukojemnik, preco zaporak, co znamena "chapajuci looser"? A preco by mal byt pravnik nutne svina? :-)
10.03.2012
Ash
Samotného boja sa mi tam zdá dosť, akurát je oveľa menej emocionálne vťahujúci, keď sa odohral kedysi pred daným rozhovorom. Ak by sa odohrával priamo v deji, stávky by boli oveľa vyššie. S tým právnikom som to tak nemyslel (ak keď osobne sú mi nesympatické ich profesionálne deformácie), skôr som chcel naznačiť, že príbehu chýba záporák. Vláda, armáda, štát je sám osebe príliš abstraktná entita, aby predstavoval zápornú postavu príbehu.
10.03.2012
Ash
Elitný vojak je elitným vojakom práve preto, lebo verí tomu, čo robí a práve preto to robí s plným nasadením. Na to, aby sa zveril do "opatery" právnikovi, musí byť zúfalý a bezmocný, ale aj tak nebude mať pochopenie pre právnicke metódy. Takýto depresívny chlap by si nedral hubu rozprávaním svojho príbehu, skôr by si ho nechal porozprávať tým právnikom a len by rezignovane prikyvoval alebo nesúhlasil. Samotný záver príbehu nie je pre mňa uveriteľný - samotná regeneračná schopnosť nedokáže poskytnúť nesmrteľnosť, skôr naopak, vyžaduje si viac energie a preto by mal vojak prijímať viac potravy. Čiže by šiel oveľa rýchlejšie vyhladovať a tým zomrieť.
10.03.2012
jurinko
No, ona uplne neposkytla nesmrtelnost, akurat sa sekli vo vypoctoch, a to poskodenie, ktore dostal, bolo to telo este schopne zregenerovat. Nad tym, ze by mal viac jest, som rozmyslal aj ja, ale rozhodol som sa tam dat prave akoby zlepsenie celeho metabolizmu (iba zrychlenim metabolizmu by sa sice zrychlila aj regeneracia, ale aj by rychlejsie umrel od hladu - pri takomto zrychleni by zomrel od vycerpania prakticky okamzite), to znamena, ze jeho metabolizmus pri rovnakom mnozstve potravy dokazal regenerovat rychlejsie (dokazal ziskat z jedla omnoho viac energie - vid Kulhankove bezodpadove metabolizmy upirov, resp. aj cez kozu prijimajucu bytost zo Stroncia). Cize naopak, tym, ako velmi dokazal jeho vylepseny organizmus spracovavat potravu, dokazal nielen urychlovat regeneraciu, ale aj predlzovat dobu bez jedla (stacilo mu menej, a vykonal s tym viac, nez bezny clovek).
10.03.2012
jurinko
Hm, asi uz nie je ta poviedka dobra, ked to musim vysvetlovat.. Len aby som zas nepadol do mojho ultravysvetlovacieho zlozvyku - myslel som si, ze to bude namet na diskusiu, ale ze si zas citatel aj nieco domysli ;-)
10.03.2012
Ash
Nebolo mojím úmyslom rýpať, len som v príbehu nenašiel motivácie, aké by som očakával a aké by pre mňa boli zrozumiteľné. Je to len jeden v podstate nevýznamný názor.
10.03.2012
jurinko
Ale ved v pohode, ryp, preto to sem vesam :-)
10.03.2012
Aldeberan
no, skoro som prepasoval jurinkovu novu poviedku :) suhlasim s Ashom v jednej veci - to, že sa to odohráva ako rozhovor v právnickej kancelárii tomu uberá na šťave.Z tohto pokojne mohla byť aj dlhšia vec, napr. začiatok, ako jeho jednotka ide do basy, pred jeho druhou experimentálnou liečbou, by bol úplne super (slinty slint:). Tiež, na takto závažnú tému ako eutanázia to bolo až moc... odosobnené. Chlapík o tom rozpráva ako o regular war story (môže byť, je to elitný zabijak, ale chýbalo tam vyjadrenie tej elitno zabijackosti) a právnik pol hodinu prikyvuje a potom sa zrazu rozhorí spravodlivým hnevom (chcelo by mu to dodať aspoň trochu charakteru). Ano, to je to, čo chýbalo tejto poviedke - charaktery. Takto je to len čierny humor bez dopadu :-/
10.03.2012
Lenona
Chýbajú tomu hlbšie emócie. Tak sucho vyrozprávaný príbeh by som čakala skôr od toho právnika, ktorého sa to v podstate netýkalo a celý proces by bral len ako prípad, ktorý úspešne vyriešil. Možno, keby to ten vojak rozprával od začiatku už z toho hrobu, v ktorom sa zrejme prebral, tam by istá rezignácia bola na mieste. V podstate si za to mohol sám. Aj elitný vojak by mal myslieť, nie len poslúchať.
Na druhej strane, na jeho mieste by som volila gilotínu - rýchle, bezbolestné a pomerne isté, hoci - jazdec bez hlavy- to tu už tiež bolo.
Chápem, že si si kvôli tomu koncu zvolil ako smrtiaci prostriedok zastrelenie, ale myslím, že vojak, ktorý bol už toľkokrát postrelený, zastrelený a kde čo, by tomu, že ho zabije pár guliek, už neveril.
11.03.2012
zuna
jurinko, mne sa to javi ako vyborny namet nestastne utopeny v prevedeni.
jednoducho si zbuchal rozhovor, kde si odhalil zaujimavu pointu, ale
chybalo tomu vsetko ostatne.
pokojne si to mohol rozpisat na dlhsie. ponat to zo zorneho uhla vojaka,
alebo jeho kamarata, alebo mozno i pravnika alebo milenky. Kohosi, cez koho
citatel uvidi ake je to byt "neznicitelnym" a ake krute je niest trvale nasledky.
Pripadne to zasadit do deja, a sledovat vyvoj ako sa meni nazor postav z obdivu nad
tymto dielom vedy az po sklamanie a zhrozenie ...
11.03.2012
zuna
A zrealnit to nejakymi drobnymi detailami zo zivota. Ako pisem tieto riadky napada mi,
obraz cloveka ako stoji pred zrkadlom a holi sa, zrazu sa poreze, utrie opakom ruky krvavu smuhu a
prizrie sa poranenemu miestu a to je uplne hladke, pokozka celistva. Tak nejak by to napriklad zacalo. Ale uz fantazirujem :)
To ze neprezil strelbu uz bolo dost prestrelene, ale rozumiem, ze ti tam chybala este "ceresnicka na zaver"
11.03.2012
draculin
Pravnicky rozhovor by nemusel byt sam o sebe na skodu, pokial by bol vedeny inym sposobom - pretoze takto to je naozaj len suche informovanie o faktoch. Proste zamienka, ako povedat nieco citatelovi, a nasledne mu predlozit pointu. Nemalo to dostatocnu gradaciu. Aj pripadny rozhovor moze byt akcnejsi, napr. keby bol rozdeleny do niekolkych casti, alebo keby minulost bol aspon zcasti podana inym sposobom... Pointa budiz, ale logicky tiez uplne nesedi. Ak by sa chlapik posadil na protipechotnu minu, tak by tazko zregeneroval z 287 kusov. Alebo keby dostal panzerfaustom do obocia. Teda nie zle, ale chcelo by to domysliet tie "detaily", aby poviedka ziskala potrebnu razanciu.
12.03.2012
jurinko
draculin, kde si prisiel na to, ze ta poviedka naznacuje, ze ked sa manik posadi na protipechotnu minu alebo dostane panzerfaustom do obocia, ze zregeneruje? Ostatne beriem, mal som napad, odflakol som spracovanie, ako samostatna poviedka to neobstoji, mate pravdu. Nabuduce budem musiet napady prezentovat bud niekde v diskusiach, alebo v naozaj dobrych poviedkach (co tato nie je, to je fakt). Zas som sa nieco nove naucil :-)
12.03.2012
draculin
Prisiel som na to tak, ze ak by nezregeneroval, tak by ho to definitivne zabilo. A ak by ho to mohlo zabit, tak by to vyskusal. A ak by to vyskusal, potom by nemal ten problem, ako sa uvadzalo. :)
12.03.2012
jurinko
draculin, ale ved on vyskusal vsetko, k comu sa mohol dostat. Armada ho nenechala skapat, lebo donho investovala vela penazi. Podrezat si zily ho nezabije, je kripel, takze skocit z patnasteho poschodia tiez nevie,... Kde by sa dostal k panzerfaustu alebo protipechotnej mine alebo granatu alebo C4 alebo plutoniu? :-D Ved to je prave o tom, ze neoficialne sa nedostane k nicomu, sam samovrazdu spachat nedokaze, tak potrebuje sudny prikaz. To nie je poviedka o tom, ze manik je nesmrtelny. Jasne, ze ked mu do brucha zasijes granat, tak po vybuchu zomrie. Tato poviedka je o tom, ze ludia casto nedomyslia dosledky svojich konani. Armada ho s prehananim armade vlastnym povazovala za nesmrtelneho (v istych intenciach [pechota v beznom boji] aj bol, kedze sa nehadzal do strely panzerfaustu a ku granatu si lahol nohami), a prave to, ze nebol, je jeho tragedia...
12.03.2012
draculin
Hmm...aha....tak potom to planovana myslienka skoncila niekde v uzadi, zakryta textom. Ved si rovnako dobre mohol strcit granat do ust. Alebo by ho mohla armada popravit inym sposobom. Cize moralne ponaucenie kludne platit moze, ale ten dej, na ktory to je posadene, logicky nesedi... Takto zufaly clovek by naozaj vyskusal uplne vsetko :)
12.03.2012
jurinko
draculin, mam ta rad aj vsetko, ale precitaj si to znova, fuckit, sak to tam vsetko je...
12.03.2012
draculin
...tak jo :) ...ale mohol sa pre istotu dat suchnut aspon do krematoria. No, nabuduce uz bude vediet.
12.03.2012
Aldeberan
jurinko: je to tam, ale je to tema, ktora je odbitá pár vetami (dvoma). Bolo by lepšie, keby si to rozviedol: 1. podčiarklo by to neľudskosť a chladnosť systému/vlády, ja si napríklad stále myslím, že armáda bola len morálne proti eutanázii. Poľa mňa chválitebné :) 2. je to dôležitá vec, na ktorej stojí a padá logika príbehu. Subtilita je z môjho pohľadu rovnako chválitebná ako odpor k eutanazii, ale netreba to s ňou preháňať, hlavne nie pri dejovej linii. Ja som si to zhodou okolností všimol a akceptoval som to (ale zacinkalo to moju suspension of disbelief - prečo mu rodina, ktora sa o neho starala, nemohla niekde zohnať ten granat? bola to totalitná spoločnosť s absolutnou kontrolou zbrani? Nechcel som ale zachádzať do detailov). Inak, podľa mňa by si to mohol prepracovať, bolo by to fakt dobré a distopické, keby to rozvedieš.
12.03.2012
kAnYs
Hm. Necital som, chystam sa. Ale ked uz sme pri tych samovrazdach, ak vie hybat ustami a dychat, moze sa pohybovat (Christopher Reeve, fukatkom ovladana stolicka, anyone?). Mozem sa pohybovat, jebnem sa pred vlak?
14.03.2012
kAnYs
Tak, precitane. Odhiadnuc od faktu, ze moznosti sebevrazdy by mal napriek tomu, sice nie neurekom, ale stale zopar (napriklad prestat jest/pit?), sa mi myslienka pacila, no v tejto forme je to iba celkom dobry napad. Viem si to predstavit ako nejaku dystopicku biopunkovu sci-fi, no ako pointa to nieje dostatocne uderne na to aby to uzivilo samotnu poviedku. Ako background hrdinu a nejaky podmaz pre iny, separovany pribeh. A ak to chces silou mocou prezentovat ako pointu pribehu, tak potom poviedka maximalne na jednu stranu/dve. Napeckovany story arc, ktory by nas nenechal vydychnut :) zdramatizovat trochu tu snahu o napravu, popisat ake bolesti pri tom prezival, a zakoncit tak ako si zakoncil. Zaver totiz sice bol predvidatelny ale napriek tomu ma potesil. Ale dal by sa inak aj dialog, len by nesmel byt taky formalne suchy.
14.03.2012
kAnYs
... Zo strany advokata je to v poriadku, zo strany klienta vlastne tiez, uz tak zie dlho a rozprava to so suchou rezignaciou. Citatel ten pribeh tak aj vnima ale. So suchou rezignaciu si povie "cool, dobry napad" a ked to skonci tak to vysumi ako cerstvo zaliaty Tang. Zly vyber settingu.
14.03.2012
jurinko
Vsetko uznavam, mate pravdu. Keby som nebol autor, asi by som to videl podobne. Takto sa mi to stale tak nejako paci, asi za tym vidim to, co iba autor moze vidiet za svojim dielom. Nabuduce si musim citatela viac vazit, a ponuknut mu lepsie spracovanie :-) Dik za komentare.
15.03.2012
kAnYs
Treba si to znova precitat po par mesiacoch, nech pochytis/vyvinies si nejaku tu objektivitu voci svojmu dielu :)
15.03.2012
jurinko
kanys, a sak to robievam. Aspon teda na poviedkach, u ktorych mam nejaku ambiciu. Toto bol fakt len napad, ktory som chcel hodit na papier, aby som podnietil diskusiu (a tak to aj vyzera :-D ).
15.03.2012
kAnYs
Mno, take pohnutky mavame asi vsetci :)
16.03.2012
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.