Kľúč

Pilotná poviedka z prostredia a udalostí pripravovaného románu.
Podporte scifi.sk
2057 - Mesačná základňa U.S. Alfa
Cez priesvitnú časť kupoly prenikalo modrasté svetlo Zeme. Jej ligotavý kotúč sa vznášal na šedým mesačným povrchom a vytváral silný pocit nostalgie po domove.
Kovové nosníky konštrukcie vrhali do šera miestnosti bizardné tiene a prehlbovali depresiu z neobsiahnutej hĺbky priestoru za horizontom. Uplynulo pár hodín, čo sa základňa ponorila do mesačnej noci. Tom ležal priviazaný vo visutej sieti relaxačnej zóny a snažil sa v šestinovej gravitácii vypiť zostávajúcich pár kvapiek pomarančového džúsu z plastovej krabice. Nedarilo sa mu zaspať, aj keď únavou poznačené telo si to vyžadovalo. Zajtra, o ôsmej hodine štandardného washingtonského času, konečne odštartujú finálny experiment so suprachronickými poliami. Vedľajší, ale jediný pozitívny efekt tajného vládneho programu vyhláseného prezidentom USA, trinásť rokov po globálnej pozemskej kríze.
Tom preniesol pohľad z vyprázdnenej škatule od džúsu na svietiacu Zem. Obraz, ktorý sa ani po sto rokoch od poslednej návštevy človeka na mesiaci nezmenil. Na rozdiel od obrazu života na nej. V mysli sa mu premietala chronológia udalostí posledných desaťročí.
Po roku 2030 narástol nedostatok fosílnych palív ako dôsledok limitácie zdrojov a prudkého nárastu spotreby najmä v oblasti Ázie za poslednych tridsať rokov. Stále chýba dostupná a lacná alternatíva, pokusy s vodíkovým zdrojom sa ukázali ako energeticky a technologicky náročné, nie je zvládnutá termojadrová fúzia, začína sa generovať celoplanetárny chaos vyplývajúci z úpadku energetických a následne aj potravinových zdrojov.
Dlhoročne zvýšené emisie sklenníkových plynov vedú ku globálnemu oteplovaniu klímy a posuvu podnebných pásiem. Voda z roztápajúcich sa ľadovcov zaplavuje prímorské štáty. Pamätal si zábery televízneho spravodajstva ukazujúcich veľké zaliate plochy kdesi v Holandsku. Nikdy v tej krajine nebol a už asi nebude.
Európska únia sa rozpadla z dôvodu veľkej rôznorodosti a nesúdružnosti kultúr prijatých po expanziách únie smerom k Ázii a krajinám Stredného východu.
Rusko sa fragmentovalo na množstvo správcovských oblastí, guvernií, síce formálne vytvárajúcich jeden štát, ale v skutočnosti neefektívny, utápajúci sa v korupcii a úzkych lokálnych záujmoch vládnucej oligarchie. S Rusmi sa stretol ešte pred uzavretím hraníc. Najmä na univerzite, boli to kapacity v silných výskumných skupinách.
Ázijské štáty ako Čína a India sú zdecimované veľkou epidémiou silne infekčnej mutácie vtáčej chrípky a nasledným hladomorom.
Časť Austrálie bola zničená po prudkých tektonických pohyboch pacifickej a indickej zemskej litosférickej dosky, ktoré úplne vymazali z mapy krajiny pozdĺž daného tektonického zlomu. Následné vlny tsunami dokončili dielo skazy na veľkej časti Austrálsko - Ázijskej oblasti.
Krajiny Strednej, Južnej Ameriky a Afriky sa ocitli v nadvláde kriminálnych skupín, ovládajúce obidva kontinenty so znovu zavedeným otrokárskym režimom.
Kanada sa po postupných klimatických zmenách, spôsobených zmenou prúdenia studených morských prúdov stala neobývateľnou. Žije tu len nevýrazná a geopoliticky nevýznamná skupina ľudí vyznávajúcich životný štýl pôvodných obyvateľov polárnych oblastí.
Jedinou štandartne fungujúcou krajinou, tak ako ich svet poznal začiatkom storočia, sú Spojené štáty americké, chránené čiastočne svojim izolacionalizmom, zavedeným po opakovaných teroristických útokoch na svojom území a neokoloniálnym prístupom k surovinovým zdrojom pred vypuknutím krízy, čo umožnilo zachovať ich vlastnú rezervu.
Z hľadiska civilizácie ustrnul akýkoľvek základný výskum a technologický vývoj. Väčšina ľudskej populácie sa snaží o elementárne prežitie.
V 2043, keď mal Tom sedemnásť rokov a obdržal svoj prvý vodičský preukaz, úradujúci prezident Spojených štátov na popud skupiny vedcov vyhlásil tajný program "ExQ", extrémny vedecký výskum zameraný na nové energetické zdroje extrahovateľné z kvantového vákua. Krátko na to, teroristický útok, tentokrát domácej ultraľavicovej skupiny, zničil sídlo projektu a výrazne ohrozil jeho existenciu.
O rok na to prezident USA rozhodne o vytvorení malej, vojensko-vedeckej základne na Mesiaci, v snahe o najvyššiu možnú elimináciu ohrozenia životne dôležitého výskumu. Prispením starej raketovej technológie vesmírneho programu Apollo sa položia prvé základy budúcej mesačnej základne s permanentným osídlením.
Desať rokov potom sa U.S Alpha po sérii prestávok úspešne dobudovala a je obývaná prvými kolonistami, vojakmi, vedeckými pracovníkmi. Tri roky pred jej dokončením publikoval Tom, počas postgraduálneho študia na MIT, článok o fázových prechodoch topológie priestoročasu, ktorý mu neskôr vyniesol miesto na základni. Samozrejme, po jasnej korelácii zdravotného, psychologického ako aj bezpečnostného profilu dôkladne testovaného úradom pre národnú bezpečnosť.
Prešiel ďalší rok a na mesačnej základni sa po rokoch intenzívnej teoretickej práce a príprav uskutočnia prvé pokusy so suprachronickými poliami. A Tom je ich súčasťou. Ak sa skončia úspešne, ľudstvo navždy prepíše históriu dopravy a jej limity.
Transport na ľubovoľnú vzdialenosť sa stane vecou okamžiku. V suprachronických poliach sa objekt pohybuje bez časovej straty, podobne ako elektrický prúd bez odporu v supravodivom materiáli.
Ako na súhlas sa objavilo zablikanie zelenkasto svietiacej časomiery v spoločenskej hale. Tom sa v duchu pousmial nad touto náhodnou súvislosťou, ktorá mu zároveň pripomenula pokročilú nočnú hodinu. Odpútal sa zo siete a zmieril do svojej kajuty.
Budiaci signál zaznel o siedmej hodine základňového času. Rýchlo sa obliekol a vypil pár dúškov kondenzovaného mlieka z tuby. Nakrátko ostrihané vlasy nevyžadovali rannú toaletu, takže bol pripravený vyraziť hneď. Na chodbách stretával kolegov náhliacich sa v podmienkach mesačnej gravitácie nezmeškať začiatok dôležitého dňa. Pred vstupom do hlavného laboratória stála ozbrojená vojenská stráž, detektorom kontrolujúca každého prichádzajúceho. Vnútri napočítal tucet ďalších ozbrojencov. Bezpečnostný úrad si dal záležať, aby predišiel akejkoľvek sabotáži. V strede miestnosti už stála pripravená malá sonda, korunný svedok úspechu experimentu. Mala byť vyslaná v suprachronickom vertexe do sústavy Uránu a odvysielať odtiaľ špeciálne kódované fotografické zábery planéty. Kód mal zaručovať autentickosť fotografií a signálu.
Sonda sa náchádzala uprostred veľkých solenoidových cievok pripomínajúcich staré tokamaky, obklopená sieťou senzorov a meracích čidiel. Za riadiacim pultom, odeleným kovovou konštrukciou s polopriehľadným zosilneným plastom, už postával hlúčik vedcov s profesorom Sherpinskim, hlavným odborným riaditeľom projektu ExQ a živo diskutoval. Vzrušenie z nadchádzajúceho experimentu prenikalo každým v miestnosti.
Po nejakej dobe sa zatvorili hlavné dvere a rozblikalo červené majákové svetlo pri vchode. Počítačom syntetizovaný hlas z repoduktorov vyzval prítomných na presun do bezpečnej zóny, za ochranný kovový štít. Pri sonde zostalo len pár technikov kontrolujúcich posledné detaily. Za chvíľu sa stiahli tiež. Sherpinski pozrel na svoje staré ručičkové hodinky. Pomaly sa blížili k ôsmej hodine. K hodine, keď začnú strácať svoj zmysel a čas sa stane bezrozmerným. Dve minúty pred ôsmou sa inicializovalo automatické odpočítavanie. Tom ešte nikdy nezažil taký vnútorný nepokoj. Potili sa mu dlane a stiahol žalúdok. Odpočítavanie sa prehuplo cez poslednú desiatku. Hukot vibrujúcich solenoidov výrazne narástol. Pri oznamení čísla nula dosiahol maximum. Zakryl si rukami uši a pri silnom záblesku, ktorý prežiaril laboratórium aj oči. Keď ich otvoril, hukot ustal. Sonda bola preč. Zástupom natlačených ľudí prebehol vzrušený jasot. Experiment zatiaľ úspešne prešiel prvou fázou, ktorá tak trochu napodobňovala javiskových kúzelníkov a ich trik s miznúcimi vecami. O niekoľko hodín, keď dorazí signál, sa dostaví finálna. S potvrdením o úspešnom premiestnení do blízkosti Uránu, odkiaľ odvysiela klasickým spôsobom snímky. Potom zanikne pádom do atmosféry. Mala len jednosmerný lístok.
Tým okolo Sherpinského analyzoval dáta zo štartu sondy. Tom sa odobral k svojmu stolu zapojiť sa do práce. Keď sa pripútal ku kreslu, počítač už chrlil na obrazovku dáta fázového prechodu do suprachronických polí. Kreslil krivky parametra usporiadania a vytváral korelácie s energetickým príkonom zariadenia. Rozhliadol po miestnosti. Všetci už sedeli na svojich miestach. Usilovne pracovali. Alebo sa aspoň tak tvárili.
Uchytkom oka zahliadol technikov, ako sa motajú okolo štartovacieho stanoviska sondy a skúmajú jeho stav. Vrátil sa pohľadom na monitor. Spustil vlastný program na analýzu dát. Rutinne sledoval výstupy značiac si výnimky. Sústredené ticho pracjúcich ľudí zrazu preťal silný výkrik. Od ľaku podskočil a pozrel sa na miesto odkiaľ prišiel. Jeden z technikov ležal s ťažko popálenou rukou na podlahe. Ostatní okolo neho sa mu snažili pomôcť. Zbiehali sa ďalší. Službu konajúci vojak ohlasoval vysielačkou úraz a žiadal ošetrovňu o príchod lekára. Tom sa ponáhľal na pomoc. Masa tiel pred ním mu v tom zabránila. Pozrel na miesto, kde technika ešte pred chvíľou zahliadol pri práci. Od prekvapenia vykríkol: "Pozrite!"
Ukazoval pri tom rukou na čudný predmet, ktorý sa objavil v strede zariadenia.
Množstvo pohľadov sa obrátilo daným smerom. Ako prvý zareagoval vojenský dôstojník zodpovedajúci za bezpečnosť. "Všetci sa zoraďte pri východe," zavelil silným hlasom, "miesto musíme zabezpečiť." Na jeho pokyn sa okolo solenoidu začali preskupovať vojaci. Zvyknutí na vojenský režim základne sa všetci poslušne odobrali k východu. Zostal len Sherpinski a jeho pomocník.
Opustili laboratórium. Bez akejkoľvek výzvy sa zhromaždili v jedálenskom bloku. Všetci vzrušene dikutovali o udalostiach posledných minút.
"Čo si vlastne zazrel, Tom?" oslovilo ho pár kolegov, ktorí nemali to štastie.
"Vlastne ani neviem, silne to žiarilo, ale mám pocit...," rozpamätával sa, "bolo to niečo ako zdvojený prstenec a zdalo sa mi, že sú na ňom dajaké symboly."
"Nemohla to byť naša sonda?" ozval sa ktosi z davu.
"Vylúčené," zamietla väčšina, "sonda nemala generátor suprachronických polí, nemohla sa vrátiť späť."
"Uvidíme o niekoľko hodín," zareagoval vedúci skupiny technikov, "horšie je, že sa pri tom zranil môj človek."
Ľudia naokolo sústrastne pokývali hlavami a pokračovali v rozhovoroch.
Po hodine sa vo dverách objavil Sherpinského pomocník. Okamžite ho obklopil hlúčik poskakujúcich vedcov. Tom sa aj napriek vážnosti situácie nemohol ubrániť úsmevu nad komickosťou obrazu, ktorý sa naskytol. Úsmev rýchlo vystriedal vážny výraz tváre. Asistent referoval, že v solenoide objavený artefakt nemá pôvod na základni a podľa všetkého ani na Zemi. Najbližším zásobovacím transportom bude dopravený na podrobný výskum do pozemských laboratórií. Bola to omračujúca správa, v tej chvíli možno viac ako zranenie technika. Za chrbtom sa objavil veliaci dôstojník a informoval o zablokovaní prístupu k okoliu suprachronickej aparatúry až do odvolania. Skupinou prešiel pocit hlasného rozčarovania: "Ako dokončíme test?"
"Profesor Sherpinski vás bude informovať," stručne, po vojensky uzavrel dôstojník a vyšiel z miestnosti.
Skutočne, o ďalšie dve hodiny sa v jedálni objavil sám Sherpinski. Unaveným gestom požiadal o balenie akéhosi nápoja z automatu a začal vysvetlovať.
"Vážení kolegovia, mám pre vás dve správy, dobrú a zlú." Tom nemal rád ošúchané klišé tejto vety.
"Tá dobrá je, práve k nám dorazili fotografie zo sondy. Suprachronický transport je realitou." Posledná časť zanikla v hromovom hurá. "Zlé na tom je, že experiment je až do odvolania pozastavený, práve som hovoril s najvyšším velením, prezidentom. Pre nás to znamená redukciu tímu na polovicu, druhá v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov odletí na Zem." Začal vymenovávať osoby, ktoré stanicu opustia. Tom nezachytil svoje meno, pretože medzičasom vyšiel na chodbu.
...
Vedomie lode Strážcov začalo aktivovať klonovacie boxy. Chrám Siedmeho vedomia práve prostredníctvom omnilinku informoval všetky lode Strážcov. Objavil sa posledný kľúč brány Teseraktu vo vertexe umelých suprachronických polí, zachytených kdesi na okraji galaxie. Hrozba príchodu sily, akú tento vesmír nepoznal, sa stala realitou. A s ním aj konca života v podobe, v akej ju doposial zažíval.
Bude potrebných veľa nových služobníkov chrámu.
V boxoch sa začali vyvýjať zárodky.

Branislav Majerník

Branislav Majerník

Diskusia

Vin (Anonym)
nuda
07.11.2005
Aldeberan (Anonym)
som zvedavy na roman. Stavim so o tri piva že nebude :)
07.11.2005
Aldeberan (Anonym)
pozri, toto sa v poviedkach nerobi. Nechcel som ti to pisat, ale taketo veci sa nerobia v poviedkach. Poviedka nieje nato aby si do nej nahustil nejaku blbu historiu. poviedka ma byt kratka a uderna - ma mat pointu. A nic ako pilotná poviedka neexistuje. Pilotný moze byt tak diel serialu, z toho tak 70% neuspeje. Tak kao tvoja poviedka. chyba tomu pointa, chyba tomu zaujimavosť. Akoze nas chces navnadit an dalsi diel ? Och, trha mi to zili :) Vobec, ludia, nepiste knihy. Kniah je strata casu. Piste poviedky. Ale nepsite uvodne poviedky ku Kniham. to je najhorsie co moze byt, lebo dobra kniha NEPOTREBUJE uvod. CO viac, uvod knihy KAZÍ :)
07.11.2005
Jozef (Anonym)
Braňo, poradím Ti, premenuj to na prológ a problém je vyriešený.
07.11.2005
brunix (Anonym)
Sorry Aldeberan, kde si prisiel na to, ze poviedka ma byt kratka a uderna? Ta definicia zodoveda viac vysadkarskemu samopalu ako literature. A napisat, ze pisanie knih je strata casu, moze len obmedzeny clovek, ci uz dusevne alebo casovo. Vyber si kam patris.
Ale v jednom mas pravdu, scifi.sk asi nie je vhodne miesto na publikovanie romanov. :)
08.11.2005
Aldeberan (Anonym)
brunix : stojim si zato čo osm povedal. Poviedka ma byť krátka (pravda - čo je to kratke ?) a úderná (a čo je to údernosť ?). NO a písanie kníh je hrozna strata času, za tým si stojím a vyberám si možnosť C - realista :)
08.11.2005
Jozef (Anonym)
Výborne. Vidím, že fantázia Ti nechýba a to je snáď najdôležitejšie. Mám dojem, že si moja krvná skupina. Som príjemne prekvapený. Dokonca rátaš aj s beztiažou! Fantastické. Nezabúdaj však na reakcie zdravého ľudského organizmu na podmienky beztiaže. Obehový systém rozvádza krv na všetky strany. Zrazu hlava oťažie, po dlhšom pôsobení napuchne tvár a krv priteká vo väčšom množstve k srdcu, atď.
Tým ti chcem povedať, že Ťa čaká ťažká cesta samoštúdia (ak ho už máš za sebou tak prepáč). Poznám to z vlastnej skúsenosti. SF je asi najťažší smer beletrie, spisovateľ musí ovládať fyziku, matematiku, astronómiu, aby nenapísal hlúposti. Držím Ti palce. Študuj a píš. Fantázia Ti nechýba.

08.11.2005
Jozef (Anonym)
P.S.: Aldebarana neber doslovne, je to starý hundroš, tuším mu prihodím nejakú peknú babu, aby začal konečne aj chváliť a aby toľko nekritizoval.
08.11.2005
Alexander Schneider
Poviedka sa mi pacila... Je tam sice niekolko preklepov, ale to su iba graficke chyby. Viac mi vadilo striedanie casu (minuly versus pritomny) v retrospektive, uplne ma to miatlo. V takom kratkom texte si toho stihol povedat dost, zial, je to vsetko nadmieru pasivne a staticke, zelal by som si viacej dialogov (!) a konkretnejsie vykreslenie situacie, prostredia. Koniec je perfektny, som totalny fanusik zaujimavych mimozemskych civilizacii pripominajucich mysticke / nabozenske zdruzenia a toto tak vyzera! :) Nedaj sa odradit, pis dalej!
09.11.2005
Alexander Schneider
Oh, a este niekolko veci... Pacilo sa mi, ako si do toho zapracoval najnovsiu situaciu na Zemi v sucasnosti. Ina vec: zo zaciatku som sa akosi ale nevedel najst... rozmyslal som, ci je mozne, aby bola noc a zaroven konstrukcia tvorila tiene v miestnosti a zaroven bolo vidno, aku farbu ma povrch mesiaca... ale myslim, ze mozne to je. Ina vec: ku koncu mi poviedka / prolog zacal pripominat skoro novinovy clanok... nejak by to chcelo ozivit. Ina vec: ma Tom nejake priezvisko? Stale to bol iba Tom, ale akosi sa mi ziadalo vediet aspon ako sa vola celym menom.
09.11.2005
Alexander Schneider
brunix: scifi.sk ako miesto na publikovanie romanov: roman na pokracovanie? a preco nie???
09.11.2005
draculin
No,malo to nieco do seba:) Ale preco sakra hned ROMAN?? Svet uz mas pekne vymysleny..tak este riadnu zapletku..a napis poviedku.A potom dalsiu..a trebars dalsiu.Nejake pripadne logicke chybicky su lahko prehliadnutelne,ak je "vytvor" zaujimavy.Tak sa nas nesnaz len navnadit na nieco..ale rovno sem hod nieco poriadne :)
10.11.2005
brunix (Anonym)
Myslim, ze pojmy ako parameter usporiadania, fazovy objem a prechod, analogia so supravodivostou, Calabi-Yau variety v poviedke Burka naznacuju, ze autor ma znacny fyzikalny background. Je si samozrejme vedomy vplyvu gravitacie, tak ako to spravne naznacil Jozef, ale riesenie tohoto problemu robi maloktory autor sci-fi, nakolko je to jemny detail v porovnani s konzistenciou technologie a javov, ktore planuje vo svojom vesmire pouzit. Ved preto je to aj science fiction, neriesi technicke detaily, ale koncept.
Nechcem tym samozrejme spustat nejaky flame.
Vzdy je to vec pohladu, ale vacsine ludi to vyhovuje. V kazdej scifi sa najdu fyzikalne vady a kazy na urovni detailov, ja mam rad zaujimave napady v alternativnych suvislostiach, ktore su vacsinou skryte, ale castokrat mozu byt fundamentalne.
Autor tymto dakuje za podporu :)
10.11.2005
Trin (Anonym)
Celkom pekne, ale musim suhlsit, ze dost prehustene faktami a vysvetlovanim, ale zaroven citatela aj navnadis na dalsie casti, aby si nieco, nove precital a cakal na pokracovanie....
10.11.2005
marcus
Dobre to bolo to hej. Uz ako pisal Babcom striedanie casov bolo dost chaotiscke , trosku mi to vadilo . Dalej suhlasim s tym ze je toho na tak kratky usek strasne vela. Narval si tam toho fakt dost.
Vobec nesuhlasim s tym ze pisanie knih je strata casu ale to nie je podstatne. Mne sa to velmi pacilo tesim sa na dalsie casti. Samozrejme ak ich uverejnis.
Hodnotenie 8/10
12.11.2005
brunix (Anonym)
Pouzitie len minuleho casu by asi evokovalo retrospektivu bez jasneho uvedomenia si suvislostí s pritomnostou ( 2057 - Mesačná základňa U.S. Alfa), preto to striedanie casov.
V anglictine by sa to dalo vyriesit pouzitim predpritomneho casu, vyjadrujuceho nieco z minulosti, co ma nasledok alebo trvanie v pritomnosti, tak nejako to definuju ucitelia anglictiny :)

14.11.2005
kanys (Anonym)
Mam iba taky pocit alebo mas napisanu aj anglicku verziu? Mozno je to iba mojou anglofilnou deformaciou, ale text mi v niektorych castiach pripada ako prelozeny z povodne anglicky napisaneho diela. Alebo si sa prinajmensom snazil co najblizsie "prelozit" anglicku terminologiu do slovenskeho jazyka. Napriklad priestorocas (space-time). Po slovensky casopriestor :) Ale moze to byt aj iba pocit (asi aj je). K dielu. Lakave, velmi dobre premyslene, hlavne politicke a geologicke udalosti v historii, paci sa mi ze si sa neoprel o jeden koncept, trebarz nuklearna vojna, ale zahrnul si do toho taku prirodzenu rozmanitost. Aj ked sa mi nepacili tie nedotknute US :) Co sa tyka pribehu, Sano vystihol co sa tyka pasivnosti deja, mohlo to byt dlhsie a historia mohla byt podana inym sposobom (trebarz urivky zo sprav, nejaky stary zaznam, alebo co ja viem co.) Inak je to fajn, hovorim, zaujme :) Hlavne ten koniec. Ale tiez sa priklanam k nazoru ze pilotna poviedka nieje zrovna to prave orechove. A co sa tyka straty casu... Hm. V poviedke clovek nema tolko priestoru vykreslit veci ako v romane a myslim si ze snazit sa napisat dielo takeho rozsahu ako je roman je chvalihodne uz len preto ze je to kus tazsie ako napisat poviedku, a uceleny roman ktory vtiahne a zaujme mi da viacej ako vynimocna poviedka.
21.11.2005
brunix (Anonym)
To Kanys: Anglicku verziu nemam, aj ked som anglictinou trochu poznaceny, pocas postgradualneho studia teoretickej fyziky je drviva vacsina odbornej literatury v anglictine :) Slovensky vyraz casopriestor samozrejme poznam, mas pravdu je intuitivne spravnejsi, aj ked z pohladu Minkowskeho metriky je to jedno. Literarne, pre svoju nekonvencnost sa mi hodil viac priestorocas. Apropo, tak ma napadlo, niekedy taky doslovny preklad moze posobit naozaj rusivo ako napr. v Simmonsovom Endymione, kde je platonovsky vyraz, sphere’s music prelozeny ako hudba kouli :), namiesto vyznamovo spravneho, hudba sfer.
K tej poviedke. Povodne som naozaj vymyslel koncepciu romanu, kde spominana historia pripominajuca novinovy clanok, je zakomponovana ako uryvkova chronologia s udalostami, na zaciatku kapitol. Nieco podobne ako ma Asimov vo svojej Nadacii, citacie z encyklopedie. Neskor ma napadlo napisat "pilotnu poviedku" a vypustit ju ako pokusny balonik, s umyslom zistit ako ludia zareaguju na jemne poodhalenie vesmiru, ktory som si nachystal :). Tak vznikla ista hutnost, ktora ale nie je na skodu. Poskytne aspon priestor na ocakavania. Samozrejme v romane sa to chystam davkovat inym sposobom a cez viacero linii, ktore by som rad spojil do alternativnych, skryte fundamentalnych suvislosti.
K tej nedotknutelnosti US. Ano, pre nas Europanov to posobi provokacne a nadsadene, ale, priznajme si, nemohlo by to tak byt? Iste politicke vyjadrenia tak vyzeraju :)

22.11.2005
kanys (Anonym)
Politicke vyjadrenia mozu posobit akokolvek, osobne si vsak myslim ze ziadna krajina by pri udalostiach ktore si nacrtol nebola vobec dotknuta. Co si chcel povedat vyrazom sphere&#8217 :) Asi by si nemal pouzivat specialne znaky...
22.11.2005
brunix (Anonym)
Ved sa ich to dotklo, museli vyhlasit program ExQ !:) a zaviest prisne bezpecnostne previerky.
Ale dobre, nebudeme sa natahovat o slovicka :)
Vdaka za podporu. :)
22.11.2005
kanys (Anonym)
Mno, vlastne hej. Co malo byt to sphere&#8217 :)
22.11.2005
brunix (Anonym)
music of spheres,
nejako tu nefunguje zadavanie apostrofu :(
23.11.2005
kanys (Anonym)
Jo, apostrof ti to nezozere, musis uvodzovky
23.11.2005
xius
taaaaa...zaujimave ako sa dokazes vyjadrovat, len sa mi to zdalo alebo som neregistroval prakticky ziadnu vatu? ak nezdalo, tak zavidim :) ...sice to posobi az zurnalisticky, ako ktosi podotkol, ale pre mna to bolo akosi osviezujuce po vsetkych tych lyricko-epicko-modernistickych dielach a dielkach... kusa tuctove, forma je klasicka, dej citim v kosti, ale preco ne, kebyze to mam teraz na kolenach, tha citam... ale tak do buducna, jj, vyhnut sa tymto lakadlam, my stamgasti mame skusenost, ze po lakadle uz nepride ani prd a... ono to zamrzi (sluby fakt niesu na to, aby slubovali)
08.12.2005
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.