Planéta opíc

Minulý týždeň mal svetovú premiéru dlhoočakávaný remake hitu z roku 1968 - Planéta opíc. Režisér Tim Burton vsadil skoro všetko na vizuálnu stránku filmu ale je to dosť na to, aby sa nám film páčil?
Podporte scifi.sk
Minulý týždeň mal svetovú premiéru dlhoočakávaný remake hitu z roku 1968 - Planéta opíc. Režisér Tim Burton vsadil skoro všetko na vizuálnu stránku filmu ale je to dosť na to, aby sa nám film páčil?
Zrejme nie. Ale poďme pekne po poriadku.
Film sa začína v roku 2029 na vesmírnej stanici, keď astronaut Leo Davidson (Mark Wahlberg) neuposlúchne rozkaz nadriadeného a sám sa vydá preskumať hmlovinu, ktorá ruší komunikačné kanály. Ukáže sa, že hmlovina je červia diera, ktorá Lea prenesie v čase a priestore na planétu, kde opice vládnu nad ľuďmi...
Kto by nepoznal klasiku klasík? Film, ktorý zasial semienko pochybnosti v každom, kto ho uzrel. A každý si určite spomenie na prekvapujúci koniec, ktorý obratil celý film na ruby. Aj nová Planeta opic má prekvapujúci koniec; o tom však až neskôr. Lea po jeho pristátí na Planéte opíc zajme obchodník s otrokmi spolu so skupinkou ľudí, pôvodných obyvateľov planéty. Onedlho na to sa Lea ujme šimpanzia "ľudomilka" Ari (Helena Bonham-Carter), ktorá jemu aj jeho spoločníkom nakoniec pomôže ujsť do zakázanej zóny a za pomoci ostatnej ľudskej populácie "zrovnoprávniť" postavenie medzi ľuďmi a opicami.
Tim Burton zrejme vedel, že príbeh boja ľudí s opicami asi nebude stačiť na to, aby prekonal svoho predchodcu Franklina Shaffnera a tak vsadil hlavne na masky (za ktore ich tvorcov urcite neminie Oscar). Tie sú naozaj neuveriteľné a len ťažko uveriť, že sa pod nimi skrývajú živí herci. Ďalšou silnou stránkou filmu je zvuk. Naozaj odporúčam každému ísť na Planétu opíc do kina a najlepšie do kina s priestorovým zvukom. Keď začnú opice kričať a vrieskať, je to niečo neuveriteľné. (Som zvedavý ako si s tým poradia naši distribútori, ktorí budú tento film dabovať na video). Verím, že do slovenských kín pôjde Planéta opíc s titulkami.
Treťou a zrejme poslednou silnou stránkou filmu sú herecké výkony. Aj keď hlavnou postavou je ľudský hrdina Leo, najvýraznejšie sa vám do pamäti vryjú črty zlého generála Thoda (alias Tim Roth). Jeho výkon vysoko prevyšuje výkony ostatných hercov, ktoré však tiež nezaostávajú. Hlavne Helena Bonham-Carterová ako Ari je skvelá a dokonca jeden part sa ušiel aj hrdinovi pôvodnej Planéty opic Charltonovi Hestonovi.
Zrejme sa pýtate, v čom je ten háčik, prečo tá otázka na začiatku recenzie?
Odpoveď je tu: Tvorcovia sa snažili príjsť s koncom, ktorý by bol rovnako šokujúci ako odhalenie Sochy slobody v pôvodnom filme. Čo je pekný zámer, ale je ťažké niečo také aj uskutočniť. Tim Burton to vedel a zrejme aj preto natočil päť rôznych koncov. Neviem aké boli tie ostatné, ale ten čo sa objavil v kinách, mal presne opačný účinok, aký ten pôvodne plánovaný. Nebola v ňom žiadna logika a mal som pocit, že sa skôr jedná o nejaký žart zo strany producentov. Bola to jedna z príčin, prečo som túto recenziu týždeň odkladal. Čakal som totiž na oficiálne vyjadrenie tvorcov, ktoré by ho objasnilo. Žiadne však nevyšlo a zrejme ani nevyjde, pretože po víkendových tržbách (vyše 70 miliónov dolárov) sa pristúpilo k natáčaniu pokračovania a na vysvetlenie konca prvej časti si zrejme budeme musieť počkať až na časť druhú.
Aká teda nová Planéta opíc je? Po výbornom začiatku film začne strácať paru a v očakávanom vyvrcholení sa skrýva pasca v podobe nelogického konca, ktorý zrejme poznačí vnímanie filmu ako celku. Je to škoda, ale tak to už býva. Keď sa do filmu vkladajú priveľke nádeje, priveľa sa aj očakáva.

Wyktor Tepes

Wyktor Tepes

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB