Goran
My sa s názorom na Lovecrafta nezhodneme, však? :D Ale dobre, je to legitímna pripomienka, lenže článok som nezameral ani tak na jeho dielo, ako na jeho život (záujemca o jeho dielo sa viac dozvie z recenzií na jeho knihy). A vychádzal som zo starších zdrojov, kde jeho rasizmus, xenofóbia, i konkrétne anti-semitizmus (paradoxne si ale vzal Židovku), nebol tak akcentovaný, ani tak nepoburoval, ako v súčasnom diskurze. Uznávam, že v niektorých poviedkach to je skutočne očividné, viď. The Horror at Red Hook, som ochotný pripustiť, že to v širšej miere (strach z neznámeho) ovplyvnilo i celú jeho tvorbu, nerád by som to ale staval do súčasného, tak obľúbeného svetla - akéhosi revizionizmu - kedy sú autori, ba celé hnutia a smery vnímané a vysvetľované primárne cez túto optiku. Nemohol som to nespomenúť, nemienim to však zdôrazňovať (jeho rasizmus). Na mňa v jeho tvorbe zapôsobili nekonečne viac úplne iné atribúty, dovoľ mi citovať z môjho blogu:
"Bolo to moje prvé stretnutie s Lovecraftom a... poznačilo ma. Nielen literárne, ale aj psychicky. Na mňa to bolo priskoro. Mal som vtedy tuším štrnásť rokov a skutočne som sa bál. Ale neľutujem. Bol to naozaj delikátny pocit strachu, ktorý som si začal po prvotnom ohromení vychutnávať. Máloktorý autor dokáže vykúzliť takú atmosféru nepozemskej, nadprirodzenej hrôzy ako Lovecraft, málokto z nich oplýva totiž tak chorobnou fantáziou. Najväčšmi mi ale učarovala tá zvláštnosť, až bizarnosť jeho desivých vízií. Nenadarmo sa tento druh literatúry nazýva weird fiction, teda podivná fikcia. Je to akýsi žánrový zlepenec fantastiky, najčastejšie nasledovného zloženia: trochu fantasy, trochu sci-fi, veľa hororu, hoci môže byť namiešaný i v ľubovoľnom pomere, to už záleží len a len na jednotlivých spisovateľoch. A do popredia v ňom vystupujú čudné, ťaživé, miestami až halucinačné vidiny."
V nebývalej miere ma dodnes neprestáva fascinovať a vzrušovať tá "podivnosť" jeho príbehov a esencia strachu, ktorú dokázal votkať do písmen.
Patrí k móde súčasnosti všetko hodnotiť moderným náhľadom, a bez toho, že by som bagatelizoval rasizmus, bol to, žiaľ, úplne bežný fenomén svojej doby. Síce s ním nemôže dnes nikto súhlasiť, ale ja rozhodne nesúhlasím ani s trendom, kedy sa cíti byť človek 21. ohromne prezieravý, poučený a nad vecou, dokonca azda morálne nadradený. Každý je nálepkovaný a kádrovaný. Som presvedčený o tom, že keby žil Lovecraft v súčasnosti, stane sa obeťou tej tzv. "cancel culture", zrušia mu účet na twitteri :D, budú sa konať protestné pochody, kde budú červenovlasí bojovníci za sociálnu spravodlivosť opľúvať jeho portréty neumelo nakreslené na kartóne, na dajakej sociálnej sieti zas založia petíciu a budú vyzývať ľudí, aby nekupovali jeho práve vydávanú knihu a pod. Ale mňa takéto veci vôbec nezaujímajú. Zaujíma ma len hrôza a literatúra. A aby som použil názov jeho slávnej štúdie, zaujíma ma konkrétne "nadprirodzená hrôza v literatúre".
Rozhodne ale nie som proti tomu, aby si napríklad práve tu na scifi.sk, napísala nejaký alternatívny pohľad na Lovecrafta - jeho život a dielo, ktorý bude polemizovať s mojimi článkami. Myslím, že to môže byť prínosné aj pre bežného čitateľa.
26.01.2021