Diskusia 1/4: Stratený

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Presladené. To asi najlepšie vystihuje moje pocity po dočítaní tejto poviedky. Nebolo to ani zlé, ale ani dobré. Je to len môj osobný postoj, ale úprimne už nemusís príliš to klasické fantasy zasadenie (Vznešení a nádherní elfovia, zatrpknutí trpaslí čo hovoria po záhorácky alebo škótskou angličtinou...) Keby to malo nejakú dobrú pointu alebo ponaučenie, mohlo by to ísť rovno do nejakej detskej knižky.
04.01.2022
ama_rilla
Myslím, že ten názov "Stratený" je výstižný. Tak som sa cítila miestami pri čítaní tejto poviedky. Musím ale uznať, že ma zaujala, chcela som vedieť, čo to je ňuňo :D. Hoci ponechanie priestoru na vlastnú fantáziu a dokreslenie danej osoby alebo bytosti väčšinou funguje, tu som mala veľmi málo údajov na to, aby som si vedela predstaviť nejakého ňuňa. Čiže som trochu sklamaná, že som nezistila, čo to ňuňo je a aký je vlastne zmysel jeho lovu - okrem osobnej pomsty (?). Ako píše Veles, hodilo by sa to do detskej knižky, keby to malo nejaké ponaučenie. Takto to bolo podľa mňa len také vykreslenie jednej scény, ktoré bolo miestami podarené aj úsmevné, ale príbeh nebol veľmi dopracovaný. Takže myslím, že by bolo potrebné príbeh trošku rozpracovať, vymyslieť nejakú pointu, niečo zaujímavé, čo osloví čitateľa, rozsah poviedky je pomerne skromný, takže priestor na to by bol. Ono myslím, čo sa týka nejakých nápadov vo svete sci- fi/fantasy, vždy sa bude niečo opakovať, podľa mňa sa veľmi ani nedá vymyslieť niečo úplne prevratné a nové, čo nikdy nikto nenapísal, ale je dobré vyhrať sa s príbehom a neuspokojiť sa len s opisom scén :). Čiže aj keď je toto také klasické fantasy usporiadanie vznešený elf a ufrfľaný trpaslík, dalo sa z toho vytrieskať viac, keby bol príbeh lepšie rozpracovaný. To je, samozrejme, moja preferencia a môj pohľad na vec :).
04.01.2022
Zlodejisnov
V podstate takmer všetko bolo povedané. Dodal by som len, že prostredie a štýl mi sedia na Smrtislava Pierka. Jeho poviedky boli zatiaľ však viac prepracované a aj ich dej bol lepší, a tak si nie som istý :D
04.01.2022
WriterInTheDark
Smrtihlav Pierko, presne ma to napadlo. Nuž, už bolo spomenuté naozaj skoro všetko, ale ja som si robila poznámky a tak sa musím spýtať:
Čo sú to hermelínové hranostaje?
Páčila sa mi veta: Páč je môj, ty dutá hlava :D
Nepáčilo sa mi: Neviem sa zbaviť pocitu, pri každej poviedke, kde je elf a trpaslík, že je to niečo, čo už každý tristokrát zožuval a vypľul, lebo to už nemá žiadnu chuť. Keby aspoň postavy neboli stále tie isté. Keby si to poňal možno opačne. Slušný trpaslík a drsný elf... trochu sa s tým vyhrať.
Ama_rilla má pravdu, aj ja som sa cítila stratená. Ani ten názov sa mi k poviedke nehodil. Ale aby som nebola zlá, musím pochváliť opisy, ktoré mi miestami pripomínali Gorana :)
04.01.2022
Goran
Opisy, jos... tie boli dobré, tie mám rád. Mám rád aj rozprávkovosť, mám rád i klasické fantasy i humor. Tu to všetko bolo. Nevadilo mi vôbec, že išlo o, svojím spôsobom, klišé, lebo to bolo tak schválne využité a do istej miery vlastne aj parodické. Ňuňo bol ňuňavý a jeho čaro práve spočívalo v tom, že neviem čo bol vlastne zač, ani ako vyzeral. Ale poviedka nebola ktovieako dobre napísaná a vlastne... bola o ničom. Nemusí byť všetko o spáse sveta a úžasných myšlienkach, ktoré majú moc zmeniť čitateľa (najlepšie k lepšiemu, že :)), ale toto mi akosi nič nedalo.
Svojou dikciou, tematikou, vlastne všetkým, by som tipoval na Grimbura.
04.01.2022
Aleš Horváth
v podstate súhlasím s Goranom. tiež mi tomu čosi chýba. niečo na štýl "Vini, vidi, vici". plochý dej, či ako to nazvať.
podľa tých veci v závere by som tipoval zajaca, tí majú dlhé uši a jedia mrkvu. ale kľudne by to mohol byť i psík.
writerka, možno tie hermelínove hranostaje myslel autor asi že boli biele. vyrábam syry a viem že hermelín ako syr má nazov odvodený od bieleho kožúška práve týchto zvierat.
podľa tej presladlosti by som tipoval buď writerku alebo gorana. alebo možno i amarillu.
04.01.2022
Terry Chrapúňzel
Elfsko-trpaslické stereotypy mi v tomto texte prídu ako najmenší problém. Používanie rasových klišé je v krátkych poviedkach celkom dosť ospravedlniteľné, lebo umožňuje preskočiť world building a vrhnúť sa rovno ku konfliktu a pointe. Tu ale žiadna pointa nebola. Ostáva nám tak text s veľmi svojskou štylistikou a miestami aj gramatikou. Vypichnem zopár vecí, čo ma pri čítaní vyrušovali:
- podivné dĺžne:
Jednú nohu (namiesto jednu nohu), rúvali sa (ruvali sa), Nagovú zbraň (Nagovu), na jazdcovú hlavu (jzdcovu), elfové ústa (elfove), ňuňovú papuľku (ňuňovu)
- záplava prechodníkov:
Prechodníky sa už dnes veľmi nepoužívajú. Ale práve to je ich výhodou – pomocou nich možno dodať fantasy poviedke príjemný historizujúci nádych. Treba ale mať na pamäti, že prechodníky sťažujú čitateľnosť textu a treba ich preto používať opatrne. Tu je ich na môj vkus priveľa. Navyše autor úplne odignoroval fakt, že rozvinutý prechodník má byť od zvyšku vety oddelený čiarkou, napríklad: Drobný ňuňo zastal, chvíľu nasávajúc vzduch zo všetkých strán.
- priveľa prídavných mien:
Dlhšie a bohatšie vety síce pôsobia dobre v pokojneších pasážach, napríklad v úvodných opisoch, ale keď ide do tuhého, je vhodné obmedziť prídavné mená a inú nepotrebnú slovnú vatu, aby vety lepšie odsýpali.
- priama reč:
V uvádzacích vetách priamej reči sú použité prevažne action tagy a takmer žiadne dialogue tagy. Jedno i druhé je vhodné striedať, inak text pôsobí trochu neprirodzene.
Dialogue tags sú slovesá, ktoré označujú kto čo hovorí – napríklad: povedal, opýtal sa, odvetil, zašeptal, zvolal. Z nich tu vidím len slovo zavrčal.
Action tags sú slovesá, ktoré opisujú, čo postava, ktorá rozpráva, práve robí – najčastejšie sú to slovesá opisujúce mimiku a gestikuláciu (zamračil sa, usmial sa, zalomil rukami). Komplikovanejšie action tagy je podľa mňa vhodné od priamej reči oddeliť skôr bodkou ako čiarkou, ale to je už otázka vkusu.
- príliš kreatívne označenie postáv
Nago je trpaslík, malý muž, chlapík, muž, nevysoký lovec, nevysoký pytliak, nízky lovec.
Felion je elf, vysoký muž, zelený strážca, jazdec.
Podľa mňa je vhodné každej postave vymyslieť dve-tri označenia a tých sa držať naprieč textom, nech sa čitateľ nemusí pri každom označení pozastaviť a porozmýšľať o koho ide. Stačí teda Nago – trpaslík - pytliak. Felion – elf - jazdec.
04.01.2022
Terry Chrapúňzel
Ale zase nech zo mňa autor nemá stresy. Moja fantastická poviedka, ktorá mala ísť do tohto kola, odpočíva v šuplíku, lebo má, trolololoooool, 30 000 znakov a do súťaže sa nezmestila. Tak mi neostáva iné, len si vybíjať vlastné komplexy kritizovaním cudzej roboty :D
04.01.2022
WriterInTheDark
Ja som si zase pamätala že maximum je 26 000 znakov. Mýlila som sa a musela som veľa škrtať :D ale Terry, nenechaj to len tak v šuflíku! Ja som mala takto pred rokom presne ten istý problém. Cez 10 000 znakov navyše, ako povoľovala jedna súťaž a napokon som z toho spravila knihu. Síce mi leží aj tá v šuflíku, ale aspoň som dokončila myšlienku :)
04.01.2022
Veles
Aleš, ja sa skôr asi prikláňam že autorov treba hladať u Smrťa alebo Grimbura. Na Gorana je to príliš krátke a ploché, chýba tomu hlbší príbeh. Writer písala že má niečo nové, no dúfam že toto nie je zrovna ono :D A na Amarillu sa mi skôr hodí predchádzajúca poviedka.
A presne viem ako sa cítiš Terry, aj mne sa také niečo už raz stalo :D
04.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.