Diskusia 3/4: Krv Dalmälov (Z románu Sto pištoľových hviezd)

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aldeberan (Anonym)
aha. chcel som pvoedat ze nie vsetko co je realne je aj nudne, pokial pointa pribehu vachazda prave ze toho fyzikalneho/ technického problému. Clark písal práve takéto diela, preto sa stal slavnym (no a napisal 2001 :) Napr. Maelstorm II - problem s obeznou dráhou alebo 2010 Druhá Vesmirna Odiseja - tu aby sa odpichli od Jupiteru daju dokopy paliva dvoch lodi alebo aj tá psominana poviedka Strielajte veveričky :)
No, ale kedže ty tu uverejnujes knihu, popripade rovno dve knihy, tak nikto okrem teba nevie posúdiť o čom to bude, aj keď su jednotlive kapitoli vlastne malou poviedkou, je zjavne ze vsetk osa toci okolo vymyslenoeho materialu Tardan-u, co moze byt odbre alebo aj zle, moze to vytniet ako trapna vojna par MZákov o nejake sutre alebo aj nieco hlbsie a lepsie, alebo to moze bytaj štýlová vojna MZákov o nejaké šutre. NAPR. KRV sa mi pacila, lebo m itrošku pripomenula Dunu na druhej strane Tardam je všetko bol podla mna vyložene o ničom. mno dufam že to bol len neduh spojovacej poviedky a ostatne casti budu podobne tejto najnovsej.
15.10.2005
Jozef (Anonym)
K väčšine vecí sa žiaľ neviem vyjadriť, lebo diela, ktoré spomínaš som nečítal (poznám ich iba z počutia, niektoré som videl vo filmovej podobe, ale to sa neráta), ale presvedčil si ma.
16.10.2005
kanys (Anonym)
Nesuhlasim s jednou vecou. Co povazujes, alebo presnejsie povedane, comu rozumies pod pojmom nerealne? Inu... pozname iba spicku ladovca co sa tyka fyziky, a strasne vela veci sa este stale novych objavuje, aj ked sice iba v teoretickej rovine. Ked sa nad tymi scifacmi zamyslis, hlavne tymi v ktorych autori zbytocne nevysvetluju veci ktorymi nerozumia a snazia sa drzat znameho, viz Clark, az tak nerealne to zase byt nemusi. Este stale nevieme co je pod hladinou :) Len treba zapracovat fantaziou....
17.10.2005
Aldeberan (Anonym)
no, ja by som povedal ze vela veci sa neobjavuje ... co take bolo objavene za poseldnzch 15 rokov ? dokazala sa pritomnost ciernej hmoty ktora len potvrdila platnost teori relativity, inak nic podstatne. A DEFINICIA : realne je vsetko co sa zaklada na experimentalne potvrdených fyzikálnych základoch, Všetko ostatné je len teoria (podležené inou teoriou alebo faktom), špekulácia(čo keby toto bolo taketo a toto taketo ... ?) a alebo čista fantasy (očúvaj - tak toto, toto ligotave ? Tak to je Elírium 115 ktoré ti dodá tolko energie že prekročiš rychlost svetla desat-tisíc-krát a naviac odpudzje komare)
Pricom nehovorim že na báze fantasy alebo špekulácie alebo teorie nieje možné vytvoriť dobrú knihu. napr DUNA je čistá fantasy a pači sa mi viacej ako čokolvek od Clarka.
17.10.2005
Aldeberan (Anonym)
sorry. ta definiciia je blbo. so mto prepisoval a nakoneic z toho vznikol psakvil. este raz : DEFINICIA : realne je to, co sa zaklada na experimentalne potvrdených fyzikálnych zákonoch
17.10.2005
Jozef (Anonym)
Tu definíciu si dosť zjednodušil. Reálne sú podľa mňa aj iné veci, ako iba tie, ktoré sa zakladajú na "experimentálne potvrdených fyzikálnych zákonoch". Napr. reálny je jav pri ktorom je prekročeá rýchlosť svetla a teda aj Teória relativity má reálne trhliny!
17.10.2005
kanys (Anonym)
Aldebaran, co sa tyka tych objavov, mno sorry ale prelomove objavy vo fyzike sa neobjavuju raz za 15 rokov. Skor raz za par(dobrych par) 10 roci. Hovorim, ze objavy sa pohybuju v teoretickej rovine, teoria membran, superstrun, atd. Tzv. teoria vsetkeho. Lenze prave tieto, aj ked z velkej casti nepodlozene teorie nam napovedaju ze je toho este vela co treba objavit. Este stale nevieme odpoved na vela otazok. Pojem NEREALNE znamena NEMOZNE, ibaze v problem je v tom ze nemozes a 100 percent urcit co je nemozne. Mozes urcit co je mozne, a nazaklade toho vylucit vela veci, ale nie vsetko.
18.10.2005
Jozef (Anonym)
presne tak. lenze teoria relativity netvrdi ze je nemozne prekrocit rychlost svetla, tvrdi ze HMOTA nemôze vo VAKUU prekrocit rychlost svetla. TO je potvrdene experimentalne, sice nie priamo ale je to nevyvratitelne. ale to je jedno :) a ano, je to dost zjednodusene. od kanys : nj, to :) to nieje nic prevratne, bo nic praktickeho z toho nevyplynulo ! z kvantovky vyplynuli praktické veci (napr. uplne zakladna vec aka sa uci uz na strenych skolach : kvantovy model atmomu) ale z teorie strun a z teorie chaosu nevyplyva nic ine ako to ze jedna z nich je ciastocne nespravna, lebo si ciastocne odporuju. O teorii vsetkoho nic neviem, takze nemozem provnavat. jednoducho sc-ifi = science fiction a je len na autorovi nakolko to bdue sci a nakolko fi :) pricom nikto netvrdi ze aj ciste fi musi byt zle. nakoniec predsa len ide o to ako clvoek dokáze písat - a niektorí mozu povedat : realnosť je len barlicka pre menej nadaných :D
18.10.2005
Jozef (Anonym)
Pomenuj sa aspoň Jozef 2, lebo si nás budú pliesť.
18.10.2005
Jozef (Anonym)
Začínam mať v tom chaos. Skúsim to nejako rozčleniť. a) Aldeberan: myslím, že aj hmota vo vákuu a aj v akomkoľvek inom prostredí (je to vlastne úplne jedno) môže prekročiť rýchlosť svetla. Príkladom sú čierne diery, ktoré priťahujú všetko, vrátane svetla. b) Kanis: Nereálne podľa mňa neznamená nemožné. Keďže nevieme na 100% určiť, čo je nemožné t. zn., že možné je všetko.
18.10.2005

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.