Diskusia 6/6: Lesk a bieda (Ceny) Fantázie

Filmová história scifi

Diskusia

draculin
Ash-> v mojej predstave je spisovatel nieco ako stredoveky bard, igric alebo trubadur.Zacne rozpravat pribeh a cele obecenstvo zabudne na okolity svet,visia mu na perach,chytaju kazde slovo,s uzasom sa nechaju v myslienkach niekam uniest.Hitchcock kedysi vraj na margo filmov povedal - "Bezna zena, ktora sa stara o domacnost,nakupuje,upratuje,st ara sa o deti - nechce pozerat film o beznej zene co sa stara o domacnost,nakupuje,upratuje a stara sa o deti".Literatura a dnes aj filmy a PC hry totizto dokazu nieco jedinecne - vytvaraju ine svety, spisovatel sa stava skutocnym Bohom, stvoritelom, ktory z nicoho vytvori nieco - a ma nad tym uplnu kontrolu.A presne v zmysle antickych filozofov a Biblie - na pociatku bolo slovo.Ak hovorime o cistej literature faktu, jej ulohou je naozaj opisovat skutocnost,interpretovat ju,hladat suvislosti.Ale literatura ako taka a ovela vacsiu moc.
14.04.2010
draculin
Nuz a prave preto vidim nejaku naucnu,moralnu,buditelsku ci inu ulohu ako nieco nie nepodstatne,ale druhorade.Inac by bolo vhodnejsie tie prevratne myslienky napisat na transparent alebo si zaplatit reklamny sot v TV :) Co ma tak narychlo napadne, trebars Asimov ci Card vo svojich dielach, alebo napr. aj Battlestar Galactica - tam vsade bola spusta myslienok,ktore idu do hlbky toho co nazyvame "ludstvo".Ale ak je trubadur koktavy, tak je jedno co hovori - myslienky sa stratia.Najprv musi ludi zahakovat.A aj keby dielo neobsahovalo nijake hlboke myslienkove bonusy, schopnost vytvarat ine svety, odputat ludi od kolobehu jem-spim-makam-rozmnozujem sa je nieco uzsne.Preto s chutou ocenim trebats Kulhanka,ktory nema nijake svetoborne myslienky,jeho knihy ju len krvava jazda na husenkovek drahe.
14.04.2010
draculin
Ale ked som sa uz tak rozpisal :) nevidim tieto problemy len ako nieco vlastne vyhradne SK a CZ tvorbe. Aj pri niektorych ocenenych Hugom ci Nebulou som maval pocit, ze autor len hadzal pismena do procesoru - technicky zvladnute, ale ani prevratne dielo, ani zabava sa nekonali.Ciste statisticky, vacsina diel musi spadat do sediveho priemeru.Velmi vela do podpriemeru.A len malo do toho "super-special-woooow".V USA vychadza snad 1000x viac scifi ako u nas,takze tiez statisticky tam musi byt viac toho dobreho :) Z coho vyplyva, ze cim viac sa bude pisat u nas, tym je vacsia pravdepodobnost, ze vynimocne diela budu napisane. Logicke, ta ňe? :)
14.04.2010
Ash
Šaňo & draculin: V princípe súhlasím s tým, čo ste napísali. Tým "neriešením" som mal na mysli to, že literatúra nemá mať ambície naprávať (alebo dokonca zachraňovať) reálny svet - to nechajme náboženským textom. Literatúra má podľa mňa podávať osobný autorov odraz reality, môže poskytovať únik a útechu, očarovanie a pobavenie. So vzdelávacou funkciou je to už dosť na hrane - to sci- neznamená reálnu vedu, skôr jej mytologizovanú dvojníčku. Pôsobenie literatúry na svet vidím v najlepšom prípade ako nepriame, komplikované a neisté.
P.S. draculin: zajakavosť sa lieči ľahšie než absencia myšlienky. Najmä keď sa tá absencia nepovažuje za vadu. Človek potrebuje relax a zábavná tvorba je presne na to určená, len sa podľa mňa nesmie stať ďalším zubom na ozubenom kolese spím-jem-makám-bavím sa.
14.04.2010
jurinko
Mala vsuvka: Mam pocit, ze SF&F je (minimalne pre tych, co ju necitaju) asi takym odvetvim literatury, ako Cervena kniznica (Danielle Steel a spol.).. Mojej mamke (ktora nema rada SF&F) sa vsetky taketo poviedky zdaju uplne rovnake, o nicom, nezaujimaju ju a pristupuje k nim stylom "zasa ta magia a carodejnici a upiri, bez akejkolvek urovne". Uplne rovnako pristupujem ja k Danielle Steelovej (zasa blaboly o pseudolaske, bez akejkolvek urovne). Znalci Cervenej kniznice by urcite vedeli rozpravat, preco je jedna kniha lepsia, ako druha, ale nas ostatnych to vobec netankuje. U SF&F je to uplne to iste, ale v opacnom garde. My vieme, co sa nam na danej knihe pacilo a preco, ale ludia zvonku nie a ani im to nechyba. Mam pocit, ze toto si treba uvedomit, kym zacneme riesit ulohu literatury ako takej. SF&F je "zabavova", a teda brakova literatura (aj ked niektore diela presiahli hranice zanru),
14.04.2010
jurinko
co jej vsak urcite neubera na krase. Len je potrebne to chapat a vidiet. P.S.: Moja mamka necita Cervenu kniznicu, len pre poriadok ;-)
14.04.2010
mato (Anonym)
Nuz ja patrim k tym, co to nevidia az tak tragicky. Casopis Fantazia zareagoval na zmenu publika a logicky sa prisposobil anime, hram a popkulture - dnes je urcite viac fanusikov fantastiky ako kedysi (!), takze je jasne, ze casopis musi pokryt vsetky skupiny... Co sa tyka poviedok - malo ludi pise "klasicke" sci-fi, takze nemozno hovorit o nejakom upadku, skôr nedostatku daneho podzanru. V Cene Fantazie si cenim, ze porota vyberie v prvom rade poviedky dobre napisane, az potom riesia zvysok. Dnes by uz ani Clark ani Asimov nezozali taky uspech ako kedysi - dnes je prvorade pisat na urcitej urovni, az potom citatela zaujima o com to je... Tot moj nazor na sucasny stav :-)
14.04.2010
draculin
Teda este k tomu hlasovaniu - vazne povazujem tento kompromis za dost dobry, aj ked pokial niekto zmobilizuje 500znamych, pravdepodobne vyhra. Ale nechat to cele len na porotu, kritika by bola este vacsia, kedze by islo o nazor cca. 5 ludi, ktorych kvalifikacia nemusi byt vzdy akceptovana.A aj keby bola - viete si predstavit ako by sa napr. zhodli Milos Ferko a Kulhanek? :))) A navyse, ako slovaci mame jednu obrovsku a uplne uzasnu vyhodu,ze vela ceskych sutazi akceptuje poviedky v slovencine.Nejde sice o "slovenske" sutaze, ale slovenski autori nemaju dvere zatvorene.
15.04.2010
draculin
A co sa tyka toho pausalneho odmietania scifi - jasne ze to je pravda a vo vela pripadoch to je uplne opravnene.Ved budme uprimni, velka cast z SFFH naozaj za vela nestoji.Ale ludia sa casto boja tej nalepky, Jamesa Bonda, ktory ma (az na tych poslednych) casto nemalo znakov scifi v pohode akceptuju.Myersova uchvatila ludi,ktori by o fantasy ani nezakopli, rovnako aj Harry Potter.
15.04.2010
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Článok bol trošku uplakaný, ale táto diskusia je nadpriemerne podnetná. :-) Súhlasím s obhajobou workshopov a návrhmi na zobjektívnenie hlasovania v CF. A prajem veľa šťastia s vydaním zborníka na vlastnú päsť - určite to skúste (kto nič neskúsi, nič nepokazí, ale ani nedokáže). Bolo by to fajn. Len si dajte záležať na výbere (ale myslím, že 10 - 15 súcich kusov už nejako vydolujete z hlbín archívov stránky a vašich zásuviek/priečinkov na dokumenty. ;-)
Snáď raz do nejakého neskoršieho vydania prispejem aj ja. Hm, ale pri mojom tempe to bude asi až o pár rokov (pesimistický odhad)... :-P Ešte som nič nezverejnil ani tu. Ale uvidíme - možno koncom tohto leta alebo v jeseni. ;-)
23.04.2010

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.