Istrocon bol už pred nejakým mesiacom (alebo viacerými), ukázalo sa pri tom, že surfovať po vlastnom disku sa oplatí. Prinášame Vám doposiaľ nepublikované veci z Istroconu 2003...
Tak a máme za sebou aj tohtoročný (veľmi vydarený) Istrocon. Tak, ako každý rok, sme si mohli pozrieť mnoho kvalitných filmov a navštíviť veľa zaujímavých prednášok. Ale určite najzaujímavejšou atrakciou bol novozélandský herec Craig Parker, z ktorého sa vykľul perfektný zabávač a interprét. Ale o tom potom.
Piatkový program začal na Hlavnej palube perfektným psychologickým scifi filmom K-Pax alebo Svet podľa Prota. Hneď za ním už nasledovala klasická "vyplňovačka" Hlavnej sály Matrix Reloaded. Po ňom sme sa presunuli do Roklinky, kde sme si vypočuli veľmi zaujímavú prednášku od známho popularizátora vedy Gustáva Murína na tému "Koľko sci sa zmestí do sci-fi". Dostali sme sa aj ku témam ako je umelé oplodnenie v dobách biblie, či možnosť zámeny osobností medzi ľuďmi. Táto prednáška sa nakoniec "zvrhla" na živú diskusiu medzi prednášajúcim a všetkými zúčastnenými poslucháčmi. Medzitým už na Holopalube bežal Star Trek blok, kde POtkan a katkamk (trekgame.sk) zaúčali prítomných to tajov (a čara) ságy Star Trek. Po nich nasledoval (ostríhaný) Necron so svojou Hororovou hodinkou na tému "Horor, krv a erotika" (na tohtoročnom Istrocone už v treťom vydaní).
O 18.00 sme sa dočkali "matrixovského" oficiálneho otvorenia Istroconu. Pobavil nás rozhovor medzi "Neom" a "Oracle", ale určite viac zaujali slečny v koženom a ich predstavenie. Po ňom už nasledovala slovenská premiéra filmu Equilibrium (veľmi vydarený film na spôsob Gattacy alebo 451 stupňov Fahreheita. Ak sa to podarí, tak do dvoch týždňov nájdete na scifi.SK aj rezenziu na tento film (pozn. redakcie nepodarilo sa).
O 20.30 prišlo vyvrcholenie celého večera (a asi aj celého Istroconu). Bolo to vystúpenie Craiga Parkera. Tento novozélandský herec si zahral v zopár filmoch (Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa a Dve veže, Tommyknockers) a v seriáloch (Xena, mladý Hercules). Ale jeho domovom sú dosky, ktoré znamenajú svet (pre tých neznalejších - divadlo). A bolo to vidieť aj na jeho vysúpení. Na javisku sa cítil ako doma, bol zábavný, dokázal zaimprovizovať a bol neuveriteľne vtipný. Na každú otázku odpovedal s humorom, či nejakým usmievamým gagom (nezabudnuteľné boli scény s mobilným telefónom, elfskými ušami, či názornou ukážkou strieľania s luku). Craig Parker mal na Istrocone dokopy tri vystúpenia a dve autogramiády, na ktoré stáli ľudia hodinové rady. Na jeho poslednej nedeľnej show už bola viditeľná jeho únava, ale aj napriek tomu dokázal zorganizovať sútaž o najlepšieho slovenského Gluma, alebo vysvetliť prečo trpaslíci nemajú radi elfov. Po piatkovej show Craiga Parkera nasledoval víťaz ceny Istron 2002, film Pán Prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Okolo polnoci sa dostal na plátno aj veľmi zaujímavý československo-francúzsky koprodukčný animovaný film Divoká planéta. Prevedenie filmu odpovedá roku jeho vzniku (1973), ale námet je zaujímavý a určite by sa mu podarilo presadiť, ak by bol prevedený do hraného filmu.
Sobotňajší program sme odštartovali na Holopalube s pokračovaním Star Trek bloku, v ktorom sa odprezentovala s prednáškou aj moja maličkosť (pozn. Muti). Medzitým sa na Hlavnej palube začalo aj premietanie filmu Pán Prsteňov: Dve veže, ale kvôli technickým problémom ho nebolo možné odpremietať až do konca. Neskôr sme sa znovu presunuli na Holopalubu, kde sme sa od Michaela Marčišinovského na jeho prednáške dozvedeli, ako cestovať warpom, či používať čierne a červie diery. Po ňom nasledoval JanoS a jeho prednáška o Star Trek fanfilmoch (niektoré dokonca stáli aj za viac ako za jedno pozretie). O 19.00 sme sa presunuli na Hlavnú palubu na vyhlásenie víťazov ceny Istron 2003. Po ňom mal nasledovať film Zvieratá od spoločnosti (zoskupenia) Explózia chuti, keďže sa im nepodarilo dostať do Bratislavy načas (pozn. teraz už vieme, že film nebol dokončený), bola premiera odložená až na nedeľu. V sobotu sme si ešte pozreli francúzsky film Vidoq (zaujímavý tým, že bol celý natočený digitálnou kamerou) a film Jadro (ktorý, síce nebol myslený ako komédia, ale zasmiali sme sa na ňou schuti).
Nedeľné ráno sme odštartovali štvorhodinovým maratónom amatérských fanfilmov na Holopalube. Aj keď najväčším trhákom mali byť Zvieratá, nám ako redakcii scifi.SK sa najviac páčil horor z murárskeho prostredia Tehlo (ktorý by sme si radi zohnali aj do nášho súkromného archívu - nech sa nám autori prihlásia). Zapôsobil na nás svojím príbehom, ale aj celkom zaujímavou výpravou. Potom sme si ešte pozreli (podľa mňa) špičkový film X-Men 2. Týmto sa pre nás program skončil, pretože sme chceli zohnať "našich" ľudí na interview. O našom úspechu sa môžete presvedčiť aj v nasledujúcich článkoch (interview s Craigom Parkerom a organizátormi Istroconu).
No a ako hodnotiť tohtoročný (2003) Istrocon? Bol výborný. Svedčí o tom aj fakt, že na tohtoročný Istrocon prišlo viac návštevníkov, ako minulý rok (neoficiálny odhad je okolo 1600 ľudí). Istrocon sa (ako sa to už stáva zvykom) vydaril. Dúfame, že taký ostane aj po budúce roky.
P.S.: Je mi to ľúto, že sme sa v článku nerozpísali o viacerých filmoch, akciách, či prednáškach, ale písali sme iba o tom, čo sme naozaj aj reálne (fyzicky) stihli, pretože toho bolo tak veľa, že si človek musel vyberať.