Dotyky budúcnosti II. po tretí raz
Máme tu tretiu recenziu tohtoročnej antológie Dotyky budúcnosti II, tentoraz od Radovana Čižmára.
Kde sa momentálne nachádza naša vedecko-fantastická scéna a akými témami sa zaoberá? Pozeráme sa ešte ku hviezdam, alebo sa sústreďujeme viac na naše rodisko, na našu Zem?
Nuž, čítajte moje dojmy!
Alexandra Pavelková – Hlad
Antológiu otvára dystopická nádielka, ktorá sa neštíti vziať si do rúk aj ostrú muníciu. Ponurá atmosféra v prostredí Slovenska je vykreslená akútnym nedostatkom potravinových zdrojov a krutým totalitným režimom. Hlavný hrdina Jano (skoro ako v rozprávke) stráca svoje ideály, majetok, spoločenský status, no stretáva svoju Aničku, symbol nádeje. Rozbieha sa intenzívny psychologický exkurz, boj o každý kúsok jedla, o každý deň života.
Kým si precízna prvá polovica príbehu drží svoje tempo, tá druhá sa v štýle McCartyho Cesty rozbieha a unáša hrdinu po chodníčkoch, na ktorých spozná pravú krutosť prírodných zákonov a zápasí s vlastnými morálnymi hodnotami.
Veľmi aktuálny námet, zaujímavý svet, no poviedka si doslova pýta desiatky strán navyše.
Michal Jedinák – Posledná slovenská kozmonautka
Ako to dopadne, keď sa k moci dostanú neschopní ľudia? Slováci by si mysleli, že na túto tému fikciu písať netreba, no zábava musí byť. Neraz sa človek, celý prepotený, zhlboka nadychuje pri návšteve pošty či úradu. No predstavte si, že vaše vesmírne plavidlo hlási poruchu a oproti vám stojí štátny orgán, ktorý je vašou jedinou šancou na záchranu.
Pekelný chatbot, vypointované algoritmy a irónia v príbehu do seba výborne zapadajú.
Preto si treba dávať pozor na štátne projekty a reprezentantov z okolia Kittsee.
Jara Radašovská – Muž Nula
Ďalší z dystopických námetov, tentokrát s tajomným názvom, odohrávajúci sa v záhadnom svete budúcnosti. Hlavný hrdina pracujúci v sladovni vám síce pivo nenavarí, no otázniky, ktoré sa okolo neho vynárajú, si zaslúžia odpovede. Popri veľmi všednej zápletke tak treba dúfať, že na ne čitateľ nakoniec predsa len narazí.
Pivo každopádne patrí len aristrokracii.
Katarína Soyka – Čhang-e XXIII. -Domov pre každého
A máme tu konečne aj niečo futuristické. Preľudnená Čína, projekt habitatu na Mesiaci a hlavná hrdinka projektantka, ktorý stojí zoči-voči ideálu krásy, ktorý ju presviedča o nemožnom. Rozprava pripomínajúca manažérske naťahovačky o každý cent a každú vychytávku navyše, sa ale týka mesačnej základne. A pri tej ide o viac ako len čísla!
Príbeh evokujúci prvé úrovne Turingovho testu pripomenie, že aj Asimovmu Robbiemu chýbala na tvári tá správna ľudská koža.
Osud v Číne ale nediktuje náhoda.
Marek Slabej – Protichodné záujmy
Poriadne divoká akčňárna nadopovaná vesmírnym dobrodružstvom. Ocitáme sa vo vzdialenej sústave, kde sa proti sebe postavili dve mocné bojové armády, popri ktorých sa objavuje aj ľudská scavengerská posádka. V texte sa prelínajú linky hard sci-fi a cyberpunku, aby určili víťaza v boji o prežitie a získanie extrémne cennej trofeje.
Pretechnizovaný text so zaujímavým nápadom nemusí byť najľahší na strávenie. Majte preto oči na stopkách, respektíve poriadne sústredené na každé jedno slovo.
Váš soulware vám za to poďakuje.
Peter Jelínek - Mierne mrazivý dotyk
Totálna nálož. Pevne verím, že len alternatívna budúcnosť, ktorá si do rúk berie sarkastické kladivo a demagogické klince zatlčené do drevenej laty (alebo rakvy? - pozn. Šaňo) slovenského národa. Osud Valéra je osudom každého a každej z nás. Presne taký, aký nechceme, aby bol.
Totalitný svet, ktorý je pre mnohých nočnou morou, sa ale v Dotykoch budúcnosti II vracia do našich domovov. Našťastie len na papieri. A preto je dôležité byť hrdinom v ten správny čas a neprepásnuť príležitosť ozvať sa, či vystúpiť z mĺkveho radu.
Veľmi trefné, veľmi aktuálne a úderné.
Beata Takáčová – Ako odkvitajú endemity
Vzhliadame ku hviezdam, no svit mesiaca je predsa len silnejší. Práve tam našli útočisko vedci, botanici, dendrológovia, ktorí skúmajú rastliny v mimozemských podmienkach. Hlavná hrdinka Betka je šikovná, svojská a trochu aj introvertná. Každý si v živote prejde najrôznejšími krízami. Tá, pred ktorou teraz hrdinka ale stojí, je možno najdôležitejšia.
Exkurz do sveta mladej ženskej hrdinky odhaľuje jej roky strávené na univerzite, vzťahy v kolektíve, či v osobnom živote. Vplyvom vesmírnej náhody sa však minulosť mieša s realitou a nevieme, čo je pravda a čo vidina.
Sústreďte sa, lebo myseľ vie byť prelietavým vtáčikom.
Zuzana Droppová – Dokonalá
Príbeh z futuristického New Yorku, kde detektívka Cassia vyšetruje vraždu miestneho gangstra, nasledovanú sériou krvilačných čistiek. Nachádzame sa vo svete, kde mikročipy ovládli každú maličkosť a podliehajú centralizovanej správe umelej inteligencie Nyx.
Viac-menej pasívny opis evolúcie digitálneho programu vedie k domino efektu a množstvu preliatej krvi. Dobre napísaná poviedka sa pozerá spoza rohu steny na svojich veľkých kamarátov Terminátora a Matrix.
No smeti patria do koša!
Lenona Štiblaríková – Kvocient prežitia
Veľmi živá a dynamická poviedka z drsného prostredia, v ktorom ide o život. Len najodvážnejší prežijú a postúpia na nový level, ktorý má zaručiť, že ľudstvo dosiahne požadovanú úroveň. Hlavný hrdina Janis sa nebojí ísť cez bolesť, má jasne stanovené ciele, ide si za svojím.
Kombinácia zaujímavých nápadov so špičkou ľadovca v podobe šialenej umelej inteligencie, ktorá sníva o dokonalej ľudskej kohorte dobíjajúcej planéty. Ústredný motív nemusí byť nepriestreľný, no dobre ho balansuje zrozumiteľná akcia.
Ďalší dôkaz, že starostlivosť o pupok je nesmierne dôležitá!
Jana Tabačková - 4N1C/K4
Až rozprávkovo ladená poviedka sleduje upratovacieho robota Aničku, ktorého cieľom je starostlivosť o miestny park. Spočiatku nazeráme do bežného dňa, v ktorom je aj ten najmenší smietok prioritou číslo jeden. Postupom času sa ale svet začína dramaticky meniť, no úloha Aničky ostáva nezmenená.
Text sa číta veľmi príjemne, je v ňom viac opisov ako akcie, no je konzistentný a vhodný aj pre mladšie ročníky.
Možno sa raz AN1C/K4 dočká a stretne starého priateľa WALL-Eho.
František Škoda – Partner na zabitie
Ak sa v príbehu stretnete s postavou s menom Šmirgel, viete, že nepôjde o žiadne filozofické dielo. Svojrázny detektív vyšetruje sériu zločinov a na pomoc mu prichádza nový kolega, o ktorého nežiadal.
Svet pripomínajúci ľahký vývar Huxleyho Odvážneho nového sveta s tabletkami a spoločenskými triedami je kulisou humorných scénok a hier so slovíčkami. Počas vyšetrovania len márne hádate, ktorý z dvoch hlavných hrdinov je práve „tým“ partnerom na zabitie. Dobre napísanej poviedke chýba už len o trochu viac povestného sci-fi korenia.
Sociálne siete sú každopádne cestou do pekla.
Janko Iša – Hellhole
Dočkali sme sa aj military sci-fi. Hlavní hrdinovia na dôchodku sa vo Fallout exoskeletoch púšťajú do skúmania pekelnej diery, z ktorej sa vynára celoplanetárne nebezpečenstvo. Svet nadobro opustil zriadenie postavené na štátoch a nahradila ho nevyhnutná éra korporácií.
Akčný počin sa nesie na vlhne retro-futuristických súbojov s nepriateľom, ktorý paradoxne neprichádza z kozmu. Keď sa rozpúta doslovné peklo a moderná technológia už nestačí, nastáva bod zlomu a nám sa dostáva otvorený záver.
Kiežby sme mali v našich radoch aj vojaka Hellboya.
Zuska Stožická - Večná jar v motýlích záhradách
Rukopis autorky aj tentoraz nesie silný prírodný podtón. Ocitáme sa vo svete, kde je medziplanetárne cestovanie bežnou súčasťou života. Planetárni archeológovia objavujú zabudnuté svety a narazia na tajomného motýlieho mága so svojou dcérou, ktorí sa chystajú na veľkolepý rituál.
Nádherne vykreslený svet neznámej planéty skrýva oveľa viac, ako len tajomstvá zabudnutej civilizácie. Možno prekvapí veľké množstvo postáv, no na tie najdôležitejšie čaká zaujímavá udalosť, ktorá objasní mnohé vzťahy a udalosti v príbehu.
Motýlí let je vskutku poéziou samou o sebe.
Michal Hvorecký – Posledný deň vojny
Nikto okrem totalitných mocipánov si vojnu neželá. Z textu o spisovateľke, ktorá prežíva vojnu, cítiť strach, hnev a smútok, ktorý ku vojne žiaľ nevyhnutne patrí. No všetko sa raz skončí.
Kratučký text bez akýchkoľvek sci-fi prvkov by sa tematicky mohol nájsť viac v ne-fantastickom zborníku.
Jana Plauchová - Pravidlá hry
Je to len hra. Život prvej skupinky marsonautov sa razantne zmení, keď sa mechanizmus tvorby ich kyslíka začne dramaticky narúšať. Ostáva len pár dní a psychológia uzavretej spoločnosti začína naberať na obrátkach.
Veľmi pekne vykreslené pomery na stanici, ako aj psychologický stav hlavných hrdinov poviedku vystreľujú do ukážkových kvalít. Snaha o záchranu, intrigy a zrozumiteľné vedecko-technické prvky sú skvelými ingredienciami na vzorové sci-fi dielo. V závere sa (možno) odhaľuje pravý motív hrdinov, ktorí si už na pokraji konca nie sú istí, či blúznia a či im ešte ostali posledné zvyšky zdravého rozumu.
Aj na planéte Zem si musíme prítomnosť kyslíka nesmierne vážiť.
Anton Stiffel a Františka Vrbenská – Ľadový gambit
Poslednou poviedkou v antológii sa presúvame do ďalekého vesmíru, do prepravnej lode Kobold, ktorej šéfuje obchodník Portis. Text ponúka detailné opisy spoločenských či ekonomických pomerov, ale aj sveta ako takého. A keďže je jedným z autorov aj Tono Stiffel, dôjde aj na pre neho typickú tému – láska. A mihne sa tam aj umelá inteligencia s emočným čipom.
Divoká akcia drží čitateľa v pozore. Miestami môže byť mikro-detailu až príliš, no dobré tempo a spád deja zážitok z príbehu dobre balansujú. To všetko napokon robí z mrazivej poviedky najlepšiu space operu v antológii.
Ak niekedy uvidíte vesmírnu stanicu rútiť sa vašim smerom, držte sa od nej ďalej.
Záver: Dotyky budúcnosti II opäť raz rozdúchali vetry science fiction a snažia sa dostať bližšie ku slovenským čitateľom. V antológii nájdeme mimoriadne podarené kúsky, za tie najlepšie považujem Pravidlá hry od Jany Plauchovej a Mierne mrazivý dotyk od Petra Jelínka.
Poviedky sa držia primárne dystopických tém, no nájdu sa aj odvážnejšie, ktoré zaujmú nápaditosťou, absenciou literárneho klišé, ale aj umne vybudovanou atmosférou. Okrem vyššie spomenutých vyzdvihujem environmentálny presah (Hlad od Alexandry Pavelkovej), príjemnú rozprávkovosť (4N1C/K4 od Jany Tabačkovej), silné prírodné motívy (Večná jar v motýlích záhradách od Zusky Stožickej) alebo zrozumiteľnú akciu (Ľadový gambit od Tona Stiffela a Františky Vrbenskej).
Nech teda žije slovenská science fiction!
Hodnotenie: 75%
Martin Králik & Zuzana Stožická (eds.) – Dotyky budúcnosti II.
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Edícia: Margo
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Počet strán: 568
Väzba: pevná / viazaná
Ilustrátor: Zuzana Kiri Droppová
ISBN: 978-80-8201-244-9
Odkazy:
ISBN: 978-80-8201-244-9
Najčítanejšie
Najčítanejšie
jemiplano
Čo nezabije poézia, musí tiecť krvou slov.