Trhlina a Priepasť, jednovaječné dvojčatá
Najčítanejšie
To najlepšie za rok 2024: Slovenskí autori
cyberstorm
Fantastická poviedka – 1. (anonymné kolo) kolo
B.T. Niromwell
Poviedky na počkanie 98 – Vyhodnotenie
B.T. Niromwell
Najčítanejšie
To najlepšie za rok 2024: Slovenskí autori
cyberstorm
Fantastická poviedka – 1. (anonymné kolo) kolo
B.T. Niromwell
Poviedky na počkanie 98 – Vyhodnotenie
B.T. Niromwell
Aleš Horváth
Memento vivere!
Diskusia
Recenzia obsahuje spojlery, myslím, že na to mala v úvode upozorniť. Môj komentár teda bude obsahovať spojlery tiež.
Čítala som obe knihy, ale môj názor na ne je odlišný. Nepovažujem za problém, že príbeh „rozpráva“ mŕtvy hrdina. Nebolo predsa uvedené, že by išlo o nejaké jeho zápisky či nahrávky (v takom prípade by to bol brutal problém a nielen kvôli záveru). Takéto rozprávania v prvej osobe beriem ako nejaký (nadprirodzený) záznam myšlienok, o nič menej divný než vševidiaci rozprávač hovoriaci v tretej osobe.
Pre mňa síce tieto knihy tiež neboli žiadna veľká sláva, pocitovo ma nechali chladnú, no paradoxne sa mi čítali dobre a nemala som pocit žiadneho umelého nadstavovania. Len po nejakom strachu a iných emóciách, napríklad sympatizovaniu s hlavnými hrdinami, ani stopa. Asi za to okrem iného mohol aj ten starý známy problém slovenského prostredia. Bola som si obhliadnuť miesto údajného deja Priepasti. Vôbec to tam nevyzerá tak, ako sa opisuje v knihe. Záhadné úmrtia v Slavkovskej doline (čo mala byť v skutočnosti Slavkovská dolinKa) údajne zverejnené na internete sú všetky vymyslené. Autor si síce v oboch prípadoch ponechal barličku, že hrdina bol skrátka cvok, takže čo čítal na internete a zažil nemusí sedieť so známymi reáliami. Ale v závere Priepasti, kde už pochopil svoju údajnú nepríčetnosť, to aj tak nesedí. Do Slavkovskej doliny sa nedá dostať a už vôbec nie dochrámanému človeku, prístup hradí súvislá vrstva veľmi hustej kosodreviny. Ibaže by bol hrdina až taký blázon, že aj jeho záverečná túra bola iba halucinácia. (Nedalo mi, aj keď tuším ďalší flamewar na tému slovenských reálií.)
05.02.2020
ad upozornenie: dal som si zaucho za to
ad rozprávanie mŕtveho: na viacerých literárnych serveroch som čítal že sa to nemá robiť. nie som si istý, ale tuším aj na Vimke. osobne mi to je jedno , len autor na Youtube tvrdí že je to podľa ozajstnej udalosti.
ad tatry: nechodím, nemám reálnu možnosť to overiť. osobne, pred 30 rokmi som skoro hodil šipku z Lomnickeho sedla kebyže som duchom, tak sa tam rochnim jak prasa , lebo to je frekventované miesto. inak keď si zoberieš, 30m je zhruba desatposchodovy dom. takže neverím že rodinka sa len tak bez istenia vyberie na plošinu pokochať sa. najmä keď hrdina tam ide s plnou vybavou.
Verím akurát tomu, že z takej výšky môže človeku prepnuť. u nás neďaleko je vyhliadka a má cca 20 m a mi všetko jedno nebolo, takže viem, že tých 30m je dosť na zakrutenie hlavy. alebo schizu.
ad písanie: myslím si že Karika píše hlavne pre ženy, ktoré majú radi myšlienkové pochody, opisy a filozofovanie. v tomto smere verím že ženám to príde zaujímavé, lebo je to emotívne. Asi mesiac po odovzdaní recenzie som videl besedu, kde autor hovoril o tom, že to je skôr o existenčnom strachu. plus jeho experimentovanie. ja mám rád akciu a myslím si že Karika vo svojom Strachu ju dokázal zvládnuť primerane hororovemu žánru. V podstate aj v druhej polovici Trhliny.
Ale po prečítaní Tmy sa mi zdá Priepasť aj tak 10x lepšia ako spomínaná tma.
ad postavy : Karika má problém so sympatiou postáv. Tak v Strachu, Tme, Priepasti ako aj v Trhline(tam mi bol sympatický učiteľ lebo aj ja som zrovna fyzikar, inak by nebol ani ten).
05.02.2020
K písaniu pre ženy – ako spomínam vyššie, mne to práveže emotívne nepripadalo. :-)
K overovaniu – nie som taký fanatik, aby som kvôli nejakej knihe liezla do Tatier, no keď tam už som, nedá mi. Presnorila som Google mapu, nabrúsila si foťák a išla som pevne odhodlaná vidieť tú vražednú plošinu. Alebo aspoň kamzíka. Mala to byť odbočka z veľmi frekventovanej turistickej značky. V duchu sa pýtam, prečo to autor nemohol umiestniť aspoň niekam k poľským hraniciam, kam sa nevyškriabe úplne každý návštevník Starého Smokovca. A nepresvedčí sa, že hoci tam tá dolina je, nevedie do nej žiadny uzavretý chodník, nedá sa do nej vyštverať po žiadnej moréne, ba dokonca ani po potôčiku z Google máp nie je ani chýru ani slychu.
10.02.2020