Diskusia 12/17: Berte fantastiku vážne.

Podporte scifi.sk

Diskusia

žjuvka
Optimizmus.... to že nás TU niekto komplexne považuje za optimistov je úsmevné, ale nič v zlom, vážne. Myslím, aj keď to posudzujem podľa seba, veď ako inak, že každý z nás je tu na inom stupni pesimizmu a optiizmu zároveň. Nie je to nič nové, práve preto máme v troj a viacrozmernej ssústave názorov vždy nejaký svoj. Aj keď TU patrím medzi mladších (nie vekovo, ale návštevne), ešte donedávna sa mi darilo naivne veriť, že na pesimizmus mám monopol a moja pura skepsa je konštruktívnejšia ako kohokoľvek iného. Teraz, aj vďaka tebe vidím aké ľudské je mýliť sa a ako kvalitne musí človek popracovať na svojej filozofii pesimizmu aby mieril k výškam. Alebo kam to. Ale k téme. Názor na svet si každý vytvára sám a nebudem popisovať všetky vplyvy, ktoré k tomu prispievajú, je to otravné. Ja neverím v lepší ani horší svet, neverím v prerod ani zmenu, všeobecné blaho ani pokrok v globálnom poňatí. Zdá sa mi to zbytočne socio-logické, odpad štatistiky a nazeranie z výšky bez konkrétneho zmyslu. Naopak verím v svet ako v niečo zložené z ľudí a títo ľudia, ak už ich život nemá nijaký iný zmysel tak ten, že musí byť prežitý a prinajmenšom bude. V čom potom spočíva podstata takéhoto bytia? Obsahuje aj niečo viac ako len tú čistú trivialitu existencie pre existenciu? Je užitočný? A pre koho? Ja z teórie skepsy pomaly (ale isto) prechádzam do štádia humanizmu.
21.06.2008
žjuvka
....pokračovanie.... Chcem tým povedať, že ak je väčšina ľudských životov iba neprecitnuté pechorenie sa pod hranicou poznania, nemá zmysel ani povznesenie v globálnom zmysle ani nátlak na nepreformovateľnú masu, ktorá si aj tak vystačí sama so sebou. Záblesky vyššieho poznania sa môžu týkať iba jedincov a väčšina z nich nezasiahne dav ani prenesene. Ak sa teda jedinec ocitne na takej úrovni poznania, že je schopný posúdiť ju vzhľadom na druhých a nepomýliť sa, jeho údelom je buď skepsa alebo nádej. Radikálne riešenia, akékoľvek a na ktorejkoľvek úrovni pripadajú do úvahy len pri rovnako radikálnom posune v mysli mocných alebo väčšiny. A ľudstvo si (ešte stále) žije svoj život. Pesimizmus, rovnako ako optimizmus je rovnaká pasca ako ktorýkoľvek ohraničený smer nazerania na svet. No ako sa zdá, oprimizmus je cela pre viac ľudí a obsahuje také prvky humanizmu, ktoré neopovrhujú všednosťou, naopak, dávajú možnosť konať. Snáď nie smerom k zmene, ale k prežitiu. Každý si musí vybrať sám. Skončíme podobne, no dovtedy....
21.06.2008
kAnYs
Amen.
23.06.2008
Alexander Schneider
Zjuvka: myslim, ze odpovedas na vlastne otazky: uz len tato diskusia ako taka je argumentom pre hladanie vaecsieho ciela ako iba "neprecitnutého pechorenia sa pod hranicou poznania". Preco inak by sme sa o tomto bavili? Nasou motivaciou su nase vlastne pochybnosti, nasa vlastna vola a tuzba po lepsej buducnosti, ktora sa zaklada na urcitych principoch a hodnotach... a prave v tomto je pes zakopany: ake hodnoty su to? ake principy chceme vidiet reflektovane v nasej buducnosti (nazvem ju skoro Utopia). Na druhej strane, ktore hodnoty nas vedu k rozhodnutiam, ktore denno-denne robime? Musime v urcitom smere zapracovat na sebe samych aby sme sa stalil pravoplatnymi obcanmi Utopie?
25.06.2008
žjuvka
Možno máš pravdu Šaňo, to s tými otázkami. Veď kto si ich so sebou neťahá celý kopec.... Ale ja neverím na Utópiu. Verím na ľudí takých akí sú a takých akých ich každý deň stretávam. Malých a sebeckých, obrátených do seba a zároveň proti sebe, neznalých a neuvedomelých, niekedy šťastných a niekedy nie. Práve vtedy viem, že sú to ľudia. A premýšam ako im pomôcť, ako pomôcť im (a teda sebe) prežiť tento život. Neverím v poslanie ani vo veľké finále, pretože väčšinu TÝCH ľudí nezaujíma čo bude potom, oni chcú vidieť to teraz, priaznivo naklonené na ich stranu. Niekto ako ty Šaňo to možno vidí pozitívne, koľko v tom radosti a nádeje, no podľa mňa šťastná budúcnosť pre ľudí, ktorí sú nešťastní a trpia teraz, neexistuje. Teraz je tá budúcnosť a ja musím konať. Pozri mám pocit, že na tvoj príspevok to asi ani nereaguje, no neviem si pomôcť. Rôzne pohľady.
25.06.2008
Alexander Schneider
Zjuvka: Prave kvoli tym vsetkym negativnym vlastnostiam a postaveniam vies, ze su to ludia? Preco je prave to zle a sebecke v nas dokaz o ludskosti? Pretoze je to lahsie spoznatelne? Pretoze to krici na vokol? Preco nemoze byt prave opak tohto dokazom o ludskosti? Podla mna sa kazdy staneme svedkom takej ludskosti, aku si ju sami definujeme... A to nic, ze to nereaguje na moj prispevok. Hlavne, ze diskusia neustava... :)
26.06.2008
žjuvka
Šaňo, tvoj prístup je skvelý. Čítam to a vidím príťažlivý odlesk pravdy.... chcem tým povedať, že to s tým bytím "svedkom takej ľudskosti ako si ju sami definujeme" na mňa zapôsobilo. Vážne. Asi je to pravda. Môj život ma naučil pozerať sa na ľudí z pohľadu striktne fyziologického, kedy jeden nie je ničím iným ako bytosťou túžiacou po naplnení svojich potrieb. A tých najnižších v prvom rade. Je ťažké odpútať sa od telesnej reality a vidieť v druhých to transcendentno, silu k prekonaniu seba. Pretože to vyžaduje námahu, úsilie. Jedno i druhé.
Asi človeka vnímam príliš biologicky a opomínam jeho potenciál. Snáď....
26.06.2008
Peter Olana
Obávam sa, že globálne otepľovanie môže pretrvávať a teploty môžu ďalej rásť, aj keď znížime produkciu skleníkových plynov. Dúfam, že tam sme sa ešte nedostali. Myslím si, že ľudstvo nemá budúcnosť, ak neodíde do vesmíru. Potrebujeme rozširovať horizonty aj za hranicu Zeme... Skôr alebo neskôr nás môže nešťastie ako kolízia s asteroidom či jadrová vojna všetkých zničiť.
(Stephen Hawkings)
08.07.2008
Peter Olana
Čo poviete na to, že ??? Ľudstvo sa na planéte, ktorú poznáme pod názvom Zem nevyvinulo. Nevyvinulo sa ani na žiadnej inej, nám známej planéte . Sme kozmický nomády, naši predkovia, rovnako ako aj naši potomkovia sú a vždy boli len dočasnými obyvateľmi svojich domovov, pretože žiadna planéta, ako súčasť časovo obmedzenej slnečná sústavy nemôže trvať večne. Rovnako ako si naši potomkovia budú musieť nájsť nové miesto pre svoje budúce prežívanie, pre zachovanie rodu, tak sa stala v minulosti naša planéta cieľom takýchto kozmických pútnikov. Ich zásluhou sa stala skala - mŕtva planéta Zem - životodarnou oázou poskytujúcou na tisícky rokov bezpečný domov miliardár ľudských bytostí.
08.07.2008
Peter Olana
Viktor M. Injušin , vedúci katedry biofyziky na univerzite v Alma Ate v tejto súvislosti doložil : „ Život zrejme nemohol vzniknúť na Zemi. Nie som si vôbec istý, či ma pátranie po vzniku života zmysel. Dnes sa už predsa radšej nepýtame, ako vznikla hmota. Predpokladáme totiž, že hmota je večná a nekonečná. Rovnako môžeme preto odpovedať aj na otázku o pôvode života, život je večný a nekonečný. Celá rada argumentov môže podporovať teóriu kozmického pôvodu života na našej planéte. “
11.07.2008

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.