Diskusia 5/7: Kniha Nula kelvinov (Ja neexistujem, ty neexistuješ) - predstavenie knihy

Filmová história scifi

Diskusia

Adhara
Nie, ten názov naráža iba na fakt, že pri ceste časom sa cieľové častice v minulosti zbavia všetkého svojho pohybu a tým vlastne ochladnú na 0 K – je to taká osobitosť môjho cestovania v čase, preto sa ocitla aj v názve. I keď dobrý postreh, že čas v mojom ponímaní je zložený zo sekvencie absolútne nehybných svetov, čiže by sa dalo povedať, že z vesmírov s teplotou nula kelvinov.
29.05.2013
mayo
tak som ju vcera docital. dakujem za vyborny citatelsky zazitok. hlavne ten koniec, aky bol... velmi tazka tema, ale podala si to realisticky a bez zbytocneho patosu. mas moj obdiv! no lepsie sa ani nedalo. pacilo sa mi ako ostalo vsetko vysvetlene a pekne do seba zapadlo. som rad, ze sa z tejto knizky nakoniec predsa len vyklulo "hard scifi", hoci sa na to na zaciatku netvarila... asi za to moze hlavne uz spominany problem marketingu, "cielova skupina" tuto knizku nedokaze spravne identifikovat.
06.06.2013
Adhara
Vrelá vďaka. Ja by som to však nenazvala čistou hard sci-fi. Zámer bol napísať niečo medzi hard a soft, lebo mne osobne nevyhovuje ani jeden extrém – páčia sa mi diela, ktoré sú po vedeckej aj citovej stránke vyvážené. A pojem “cieľová skupina” nemám rada. :-) No súhlasím s tým, že marketing na túto knihu je dosť oničom, ešteže mi dovolili dať info o nej aspoň na tieto stránky. A nechcelo by sa Ti niečo napísať aj na Martinus? :-)
06.06.2013
mayo
jasne, cital som Tvoj blog post "strasiak menom cielova skupina", takze viem ako to vidis :) prekvapilo ma, ze kolko vedy v knizke je. a pritom je vsetko podane tak, ze sa tomu da rozumiet. je tam nastastie aj vsetko ostatne, co by sa dalo nazvat prvkami "soft sf" ale bez tej "hard" casti by napriklad pre mna mozno nebola az tak putava. vzdy kvitujem, ked autor nie je lenivy a da si zalezat na vnutornej logike. neodflakne to vagnymi vysvetleniami, ze "tak to proste funguje", ale unuva sa vymysliet uveritelne dovody a suvislosti. dokonca, sam si pred seba dava prekazky, ktore musi prekonavat. vies, uz len taka "jednoducha" vec ako cestovanie v case. niekto napise, ze sa hrdina presunul 100 rokov do minulosti, a krajina naokolo sa zmenila. ale neriesi ze vtedy na tom mieste bol prazdny priestor a Zem bola biliony kilometrov daleko. aj to je vlastne blbost, lebo vesmir nema "stred".
06.06.2013
mayo
[pokr.] napriklad Tvoje riesenie tohoto problemu (nechcem tu pisat spoiler) bolo naozaj originalne, doteraz som sa s nim nestretol. a co sa tyka kozmologie, mam rad koncepty ktore objasnuju, ze "vsetko je inac" a pritom sa nebiju s realitou, kde zijeme aj my.
na martinus do komentarov? samozrejme, s radostou! :)
06.06.2013
jurinko
Daj spoiler :-) Kedze na cestovanie v case mam svoj nie prilis lichotivy nazor, rad by som vedel, ako je tuto vedecky vysvetlene ;-)
06.06.2013
Adhara
Jurinko, ale to vysvetlenie zabralo v knižke celé dve kapitoly. :-) Mayo, díky. Ja som mala taký strach, že už niekto s podobnou myšlienkou prišiel, no zatiaľ mi všetci hovoria, že sa s ničím takým ešte nestretli, čím neustále stúpa pravdepodobnosť, že som bola prvá. Ešteže tak, úplne mi totiž stačia podobnosti s Kingovým románom 11.22.63, ktorý – hoc bol napísaný až po mojom románe – vyšiel tesne predo mnou a obsahuje naozaj nepríjemné dejové zhody.
Presne, aj ja mám rada vnútornú logiku a teórie, ktoré, hoci môžu byť veľmi bizarné, neodporujú nám známym faktom. Áno, do komentárov.
06.06.2013
mayo
Jurinko: asi Ti neostane, nez knihu precitat :) spoiler by Ti len pokazil "objavitelsky" zazitok. povazujem sa za az fanatickeho citatela scifi, ktory uz dlhe roky cita uplne vsetko co zozenie... a musim uznat, ze toto je originalny pohlad na cestovanie v case. pripada mi novy takym sposobom, ako bol pre mna novy svojho casu napriklad "Kryptozoik" od Aldissa, kde cas v skutocnosti neplynie tak ako si myslime, ale... ale to by bol dalsi spoiler :) Adhare sa podarilo cestovat v case bez narusenia kauzality, bez moznosti vytvarat casove paradoxy, a co je najzaujimavejsie, bez samotneho presunu hmoty v case (viem, znie to neuveritelne :) ani to neviem k niecomu prirovnat, ale co do originality je to zalezitost toho typu, ako ked v Gateway (F.Pohl) pise, ze rotacia v mimopriestore indukuje translaciu v nasom priestore. cista geometria, netreba sa presuvat, staci sa otocit spravnym smerom :)
06.06.2013
mayo
Adhara: tie dva nove od Kinga som este necital, ale ked precitam, dam Ti vediet ci sa nieco podobalo :) inac mal som na mysli nielen Tvoje riesenie samotnej otazky, ako funguje cas, ale aj problem navigacie stroja casu... to sa mi pacilo rovnako. inac na mamtalente, ci kde, som nasiel preview pokracovania, no to naozaj netusim ako vykorculujes zo situacie, ktora v prvom dieli vyzera byt uplne uzavreta, ze to moze este pokracovat dalej. som fakt zvedavy! :)
06.06.2013
mercdok
A tu mame namet: dvaja spisovatelia su mimozmyslovo (dajme tomu astralne) spojeni a pracuju v podobnych intenciach, na rovnakej "veci", t.j. knihe. Su doslova naladeni na rovanku VLNU. Pointa: vsetci sme navzajom spojeni tenkymi "vlaknami". Aby bol jedinec uspesnejsi ako jeho protajsok, musi ho elminovat. Takze je potrebne zabit tu paskudu S. Kinga.
Ak by ma niekto zle pochopil, neironizujem, len tak odveci uvazujem ...
06.06.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.