Diskusia 9/11: Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 3. časť

Podporte scifi.sk

Diskusia

mayo
a ta kniha bola urcite "Dvere do leta", skvela vec. tusim aj v Elektrone kedysi za komunistov vychadzal komiks ktory z nej bol bud okopirovany alebo silne inspirovany, pamatam si len ze tam bol ten chlapik aj so svojim kocurom ktoreho nosil v taske. Ty vravis ze udalosti ako ich opisoval Heinlein v tejto knihe "vyzerali pomerne logicky", pre mna je to proste tak, ze to nepovazoval za potrebne komplikovat. logiku to tak ci tak nema. mozno by malo, keby stroj casu existoval aj v minulosti, do ktorej sa cestuje, a sluzil ako oporny bod, udavajuci priestorove suradnice. ale preco by mala vobec existovat nejaka inercialna sustava Zem-clovek? ved to je podobne nazoru, ze Zem je stred vesmiru a slnko s hviezdami ho obiehaju. uznavam ze kniha bola o niecom inom a ani mne taketo zjednodusenia nevadili (v tom case som vlastne ani nemal s cim porovnavat).
14.06.2013
jurinko
Pokial nie som uplne vedla, tak inercialne sustavy funguju, je na nich napriklad ilustrovana teoria relativity (vlak, pohybujuci sa rychlostou blizkou rychlosti svetla, zrkadla, svetelny luc a dvaja pozorovatelia). Preto je to teoria relativity - pretoze podla toho, ako sa na sustavu pozeras a kam umiestnis pozorovatela, dostavas ine vysledky. Keby si musel zakazdym zapocitat vsetky pohyby, ktore prichadzaju do uvahy, tak musis zakazdym zapocitat cely vesmir (Zem sa dost komplikovane toci, pritom obieha okolo Slnka, pricom okolo nej este obieha Mesiac, plus Slnko obieha okolo stredu sustavy, sustava okolo jadra galaxie, ktora sa toci a putuje neustale sa rozpinajucim vesmirom, plus v samotnej galaxii tie hviezdy na seba nejako vplyvaju a tiez galaxie na seba vplyvaju navzajom, ...), co v podstate nejde, lebo cely vesmir nepozname. Inercialne vztazne sustavy su normalna vec, imho :-)
14.06.2013
jurinko
A zas, ako cisto hypoteticky myslienkovy experiment - preco by nutne musela existovat cielova stanica (stroj casu aj na strane "odosielatela", aj na strane "prijemcu")? Cestovanie v case nemusi byt nutne nieco ako vlak, ze odniekial vyjdes a niekam prides. Moze to byt pokojne nieco ako vystrel - vystrelis, dodas gulke energiu, a ona namiesto priestorom preleti casom. Kam, to sa da vypocitat, ak poznas niektore parametre, a teda vies povedat, o kolko sa vratis. Tak to bolo aj v tom Heinleinovi tusim, oni ho proste vystrelili do minulosti a hotovo (a mam pocit, ze tam nejako okrajovo riesil aj zakon zachovania hmotnosti, tusim to nejako vyvazovali ci co, neviem presne). Fajn, zaujimava idea, akurat sa v zaujme atmosfery a uveritelnosti nezaoberal casovymi paradoxami. Ktore ale vzdy (okrem paralelnych vesmirov) po case pridu, a pre mna znamenaju pachut, nech je to dielo akokolvek dobre...
14.06.2013
mayo
a s tym ako si ludia vyberaju umenie (knihy, filmy) je to presne ako pises, asi to casto ani inac nejde, "problem" je ten ze v dnesnej dobe je toho nepreberne mnozstvo (teda nie ze by to bol problem, prave naopak :) a teda nam neostava nic, len filtrovat na zaklade dojmov a indicii. kazdy ma iny vkus, a vyhovuje mu nieco ine, no pride mi trocha unahlene kategorizovat na zaklade jedneho jedineho parametra. tiez nemam rad komedie, detektivky a westerny lebo je to pre mna "stale to iste dookola", ale ked mi viac ludi povie, ze "tento western je iny, lebo je v nom Django", a hoci z nich viac nedostanem, len sa tvaria zahadne, tak si ho pozriem :) nebudem hodnotit stylom, je to nudny film lebo je to len dalsi western. a pritom Teba vlastne dany zaner aj zaujima, len sa nechavas odradit dojmom ze je to zas a znova to otrepane a vysoko nepravdepodobne cestovanie v case.
14.06.2013
jurinko
Ale mne napriklad vobec nevadi, ze to niekto ma rad. "Proti gustu ziaden disputat", zeano. Len som vyjadril podivenie nad tym, ze sa niekomu nad tym chcelo roky dumat, kedze mne by sa fakt nechcelo. Ja nikoho neodsudzujem. Ani za pisanie, ani za citanie o cestovani v case. Len vyjadrujem svoj postoj ohladom toho, ze to ma vela uskali, ktore su iba velmi tazko (ak vobec) prekonatelne pre autora, ktory ma rad veci premyslene, a ja ako clovek sa prilis nezaoberam vecami, ktore nemozem ovplyvnit, cize by ma fakt nebavilo si lamat hlavu nad tym, ako sa vyhnut casovym paradoxom, ked mozem pisat o (pre mna) omnoho vzrusujucejsich veciach. Alebo o nich citat :-) Ale to som ja, dalsich desattisic ludi to mozno vobec neriesi, a tak je to spravne ;-)
14.06.2013
jurinko
Ved to nie iba jeden parameter. Ta kniha je aj autorkou prezentovana ako scifi o cestovani v case. Fajn, hlavna postava starne dvakrat pomalsie, ale hned dalsia spomenuta postava je vedec z buducnosti. Keby si mi povedal, ze Terminator je o tom, ako treba ochranit mladeho chalana, aby mohol v buducnosti naplnit svoj osud, tak by som na to nesiel. Ale ked mi povies, ze je to husta mlaticka s technicky vyspelym robotom, tak na to kludne pojdem. Preto su trailery take nadupane ;-) Ked je to hlboko filozoficke hard scifi o cestovani v case a hladani sameho seba (dvakrat taka dlha puberta, ou jee), tak to ma fakt nebavi uz z pocutia. Ked mi niekto povie, ze je to o niecom, co ma bavit bude, tak mozno napokon aj to cestovanie v case prehltnem (aspon pocas citania knihy, lebo vacsinou sa potom nad tymi paradoxami aj tak zamyslim). A je to cisto otazka mojho vkusu, nijaka objektivna pravda :-)
14.06.2013
jurinko
A uz vobec to nie je nieco osobne voci autorke, hoci je autorka ucastna tejto diskusie. Tymto zapalujem fajku mieru :-)
14.06.2013
mayo
jasne, ma to vela uskali. ale bol som prekvapeny ako elegantne a jednoducho to autorka vyriesila. existuje totiz este nieco medzi modelom s paralelnymi vesmirami a tym so statickou casovou liniou (vratane zamontovanych sluciek). fakt! :) a nasiel som dokonca paralelu s realnym svetom, sice z uplne inej oblasti... ale o tom inokedy (bol by to zasa spoiler).
btw clanok neotravujte s objektivitou som cital uz davnejsie, no to je o inom, aby si mohol umenie hodnotit, musis ho najprv skonzumovat. alebo aspon zacat ;) ano, inercialne sustavy funguju ale na cestovane v case, kde sa v jednom bode casostroj odpari do nicoty a inde (inokedy) sa zhmotni sa nemozu vztahovat lebo pojednavaju o "homogennych" a "izotropnych" javoch (teda takych, ktore maju po celej svojej dlzke existencie homogennu, kontinualnu strukturu). to je podla mna prave kamenom urazu, ale nie som fyzik takze len spekulujem.
14.06.2013
mayo
aha, rozumiem :) inac terminator je jeden z mojich najoblubenejsich filmov, hehe :) chapem ze "hladanie sameho seba" moze zniet ako "Utrpenie mladeho Werthera" o ktorom sme sa v skole ucili no priznavam ze som to nikdy necital a ani sa zatial nechystam, a to prave vdaka tomu nazvu. ano, hrdinu v knihe Nula Kelvinov to stve, to sa dalo cakat, ani nie preto ze decka chcu byt co najskor dospele aby mohli robit vsetky tie uzasne veci, ktore robia dospeli, ale on je tym padom iny nez vsetci ostatni, a z toho vyplyvaju problemy, vie ze nikdy nebude mat normalny zivot, a ak ano, tak len na chvilu. je to trocha iritujuce a mozno nepochopitelne, ale podla mna realisticka reakcia, ludska prirodzenost, nikdy nebyt spokojny s tym co clovek ma ale chciet nieco ine... (ale dobra debata, som rad ze niekto este nespi, lebo mne sa zatial nechce :) peace! :)
14.06.2013
jurinko
Poslal som ti mail na mayo@latimeria.sk ;-)
14.06.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.