Syndikát si príde aj po vás

Je nový Kyša rovnako dobrý ako Kotleta?
Podpor scifi.sk 2 % z dane
František Kotleta je mŕtvy, nech žije Leoš Kyša!
No dobre, dobre, asi to nebude tak úplne pravda, veď len nedávno sme si mohli prečítať ďalší diel Legie či lakocinku Černá Luna a zdá sa, že sa pána řezníka Kotletu len tak ľahko nezbavíme. Na druhej strane ale stále viac vystrkuje rožky aj jeho alterego (alebo je to naopak?) Leoš Kyša. Má to, samozrejme, zmysel – Leoš Kyša má ako novinár a člen klubu skeptikov Sisyfos vybudovanú určitú reputáciu, ale čo je snáď ešte dôležitejšie, písanie pod iným menom autorovi umožňuje vrhnúť sa na iný typ literatúry a trochu zaexperimentovať. Aj tuto vidíme, že zatiaľ čo František sa rád vrhá medzi upírov a démonov, často zakliatych do podoby krásnych prostitútok, Leoš sa pohybuje vo svetoch, ktoré sú o čosi menej fantaskné, či už ide o alternatívnu históriu (román Sudetenland) alebo o blízku budúcnosť v knihe Syndikát.
A práve na tú sa teraz pozrieme bližšie.
Ako už bolo povedané, ocitáme sa v blízkej budúcnosti, naozaj blízkej – AI je o trochu viac rozšírená, drony sa používajú o čosi častejšie, ale živnostníci a malopodnikatelia trpia stále rovnako. A ako sme už zvyknutí, dobrá kotletovka, pardón, kyšovka potrebuje bojovníka strádajúcej existencie, náš hlavný hrdina je preto ajťákom zo startupu.
Román začína dosť zhurta a rýchlo čitateľa vtiahne do deja. Fanúšikovia autora sa síce možno budú chvíľu zmätene obzerať okolo seba – že mágia, dystópia, kde ste? – ale ako hovorím, sme síce v prítomnosti, ale akcia sa rozprúdi takmer okamžite, takže aklimatizovať sa dá rýchlo. Autor teda tentoraz siaha po až bolestne reálnych a zároveň veľmi praktických problémov hlavných hrdinov – stanú sa obeťou scamu a prídu o prachy. Tuto musím autorovi zatlieskať, lebo do tejto šlamastiky uvrhne svoje postavy nesmierne prosto, jednoducho, ale zároveň nie úplne hlúpo – proste tak, ako by sa to naozaj mohlo stať každému z nás. Myslím, že podobných výchovných momentov nie je nikdy dosť.
V nasledujúcej chvíli začíname spolu s hlavným hrdinom vyšetrovanie – je to zaujímavé, trochu osobné a vyžaduje si to stretnúť sa s bohatými a vplyvnými ľuďmi rovnako ako s tými najchudobnejšími. Prostredia i postavy v príbehu sú vybrané naozaj veľmi dobre, i keď v prípade Leoša Kyšu už ide možno vzhľadom na jeho skúsenosti skôr o inštinkt – AI sluhu či elegantné sexy bossy ženy s mocou strieda ošumelý predajca v záložni. A aby sa zaručene pobavil každý čitateľ, vyťahuje autor z rukáva aj také eso ako mačaciu kaviareň a firmu riadiacu pornostránku. Kotleta sa v Leošovi teda nezaprie, vyťahuje rožky a dáva do príbehu to šťavnaté.
Niekde v polovici si autor nahodí loptičku na smeč a uvrhne našich hrdinov do ešte väčšej kaše, než v akej boli predtým – ako je dobré a správne urobiť v polovici snáď každého dobrého príbehu, mladí autori, učte sa!
Ako príbeh postupuje, prichádza na scénu viac bojových dronov, viac AI, viac akcie aj sexy romantiky a román putuje do cieľa v už trochu vyšliapaných chodníčkoch. Cestou sa ale dočkáme ďalšieho krásneho momentu, kde hrdina používa AI, aby mu pomohla s psychickým problémom – za takéto vsuvky, kde autor ukazuje svoju ľudskosť, klobúk dole.
Všetko uvedené vyššie ma privádza k myšlienke, že hoci mne ako fanúšičke žánrovejšej literatúry tam trochu tých démonov chýbalo – no dobre, chýbalo mi ich dosť, veď Černá smečka bola jedna veľká nádhera – ale myslím, že sme sa dočkali ideálneho gateaway románu, ktorý by som odporúčala bežným čitateľom mainstreamu, aby sa začítali do scifi. Téma Syndikátu je nesmierne aktuálna. Nabáda k zamysleniu nie len o tom, ako by to u nás mohlo fungovať, ale ako to už funguje a ako na to my, bežní ľudia, reagujeme a či vôbec sme schopní adekvátne odpovedať na vzrastajúce technológie okolo nás. Zároveň mám pocit, že ide o nesmierne netflixovský námet a vnáša do reality závan tajomna a úžasu, akého si síce fanúšikovia scifi väčšinou vyžadujú vo väčších dávkach, ale je dobré vrátiť sa občas aj na zem – ak pre nič iné, tak aspoň aby sme odtiaľ pozbierali viac žánrových fanúšikov.
František Kotleta
_
František Kotleta je rodák z Bruntálu, spisovateľ, jesenícky Mauglí a mäsiar, ale hlavne jeden z najúspešnejších autorov nielen fantastiky, ale českej literatúry všeobecne. Autor trilógie Bratstvo krvi, románov Vlci, Lovci, Príliš dlhá swingers party, Veľké problémy v Malom Vietname, dualógie Perunova krv a tetralógie Spad, Polčas rozpadu, Rázová vlna a Reťazová reakcia. Z novších titulov spomeňme sériu Legie, na ktorej spolupracuje s Kristýnou Sněgoňovou, a kyberpunkové romány Underground. Na verejnosti za neho zaskakuje nejaký Leoš Kyša. Jeho tituly búrajú rebríčky bestsellerov mixom akcie, hlášok, násilie, strhujúceho deja a sexu, ale i romantiky, vrúcnych vzťahov a lásky (to určite). Tu nebudete premýšľať, tu sa budete baviť. Vďaka veľkému záujmu sú všetky jeho knihy pravidelne reprintované a veľa z nich si môžete zaobstarať aj v audiopodobe.

Hodnotenie: 80 %

Leoš Kyša – Syndikát
Vydavateľstvo: Vendeta
Rok vydania: 2024
Jazyk: český
Počet strán: 280
Formát: brožovaná väzba
Obálka a sadzba: Daniel Pocar
ISBN: 9788027802180

B.T. Niromwell

B.T. Niromwell
Má rada: dobrú literatúru, dobré béčka, knihy, filmy, rýpanie do začínajúcich autorov. Nemá rada: zlú literatúru, ľudí, čo používajú slovo "moc" ako príslovku

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

Syndikát

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

Syndikát