Lesk a bieda (Ceny) Fantázie

Krátky pamflet o stave našej fantastickej literatúry inšpirovaný mojim traumatizujúcim zážitkom z ostatných zborníkov Ceny Fantázie.
Podporte scifi.sk
Quo vadis?
Quo vadis? Disclaimer
Kedysi dávno, v jednom slovenskom hlavnom meste ... boli časy, keď som nedočkavo otváral každé číslo časopisu Fantázia a užíval si cestu tam, kam sa ešte človek nevydal. Rozmanité príbehy napísané na profesionálnej úrovni, nápadité sci-fi či zaujímavé fantasy a to všetko spolu s jedinečne napísanými informáciami zo sveta fantastiky a filmov okorenené recenziami Ďura Červenáka vytvárali dokonalí mix, ktorému žiadny fanúšik fantastiky nemohol odolať. Mená ako Búr, Stiffel, Huslica a mnohí im podobní boli zárukou kvality a človek sa tešil na každý jeden príbeh, ktorý sa dostal z ich hlavy na papier tohto - na slovenské pomery - až literárneho zázraku. Chvíľu sa kvalita držala aj na pár mesiacov funkčnej a perfektnými článkami zásobovanej stránke, ktorú teraz môžete nájsť iba na webarchíve. (S tou terajšou, zlúčenou s fandomom, nemá nič spoločné.)
A potom sa niečo stalo!
Starý Istrocon bol zrušený a ovládli ho podivné deti, stránka Fantázie skončila rovnako, Tono Stiffel si založil rodinu, Ďuro Červenák začal písať za peniaze, Ivan Alakša presedlal na "pop-kultúru" a čo sa stalo s tými ostatnými, to naozaj netuším. Viem ale, čo sa stalo so mnou. Nemám čo čítať.
Na začiatku som zo solidarity podporil Ivanovu novú Fantáziu, ale keď som si uvedomil, že po troch číslach ma tam skoro nič nevie zaujať, pustil som ju k vode. Koncept časopisu a štýl článkov sú ďaleko za tým, na čo som bol zvyknutý. Agónia však neskončila. Ako správny patriot som bol presvedčený, že dobrí slovenskí autori ešte nevymreli a tak som si kúpil dva zborníky Ceny Fantázie (2008 a 2009), ale na to čo nasledovalo, by ma nemohlo pripraviť ani pravidelné čítanie Nového času:
Zborník 2008 som prečítal celý, ale jediné čo si z neho pamätám je to, že letel hneď po dočítaní do koša. Vlastne pamätám si ešte na víťaznú poviedku - ako priemerný sloh na druhom stupni ZŠ by bola OK, ale ako najlepšia slovenská fantastická poviedka roku 2008?! A vlastne si ešte pamätám na tretie miesto - poviedku Dedičstvo zeme. Tá bola síce dobre napísaná, ale žeby si táto kombinácia Schindlerovho zoznamu, červej knižnice a japonských úchylných hororov zaslúžila tretie miesto? Aj pre samotný časopis v dobe jeho najväčšej slávy by to bol slabý priemer.
Prešlo pár mesiacov a ja som nabral odvahu na ročník 2009. Začal som čítať od prvého miesta. Poviedka Lucie Droppovej bola skvelo napísaná a ako vtipný bonus by sa na konci knihy určite vynímala, ale toto má byť prvé miesto v Cene Fantázie?! Druhé miesto som radšej preskočil a vysoko intelektuálne umelecké masturbácie od Miloša Ferka tiež. Mišo Jedinák našťastie nesklamal. Hlavne poviedka Rattus je zaujímavo vypointovaná, má čím zaujať a v zmesi odpadu má určite zaslúžené umiestnenie. Za normálnych okolností, ale opäť len lepší priemer. To najlepšie však na koniec. Draculin a jeho Medzihviezdny všemocný si zasluhuje absolutórium na všetkých frontoch. Ako jediná sci-fi poviedka a jediná, ktorá si naozaj umiestnenie v tomto zborníku zaslúži. Skvelá myšlienka, hutný dej - poviedka od ktorej sa neodrhnete, kým ju nedočítate do konca. Môj a myslím, že objektívne jednoznačný víťaz Ceny Fantázie a najlepšia slovenská fantastická poviedka nielen roku 2009. Je to len zlý vtip, že sa neumiestnila ani len v prvej päťke? Je síce apríl, ale prvého bolo bohužiaľ už pred týždňom.
Čo sa stalo v našom meste? Sci-fi vymrelo, čitateľský vkus išiel dolu, "elita" fandomu si už nadobro prepila rozum, alebo som len zostarol ja a už nemám pochopenie pre nových autorov a novú dobu? Alebo je niečo naozaj zhnité v kráľovstve Fantastickom?
Uvítam váš názor.
Let the flame begin!

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Diskusia

draculin
Ech,tak ma tesi ze sa poviedka pacila-ale nie o tom som chcel :) Teraz aby to nevyznelo ze som so vsetkym spokojny a ako spotrebitel (predsa len 100x viac citam ako pisem) chrochtam blahom.Ani nahodou.Ale ked sa nad tym zamyslim, je spusta logickych dovodov preco to takto je. Co sa tyka samotnej Fantazie, casopisu - v podstate je zazrak a je to proti ekonomickej logike, ze Slovensko ma vlastny casopis. Ine ovela vacsie krajiny ho nemaju, pripadne su na tom tak ako my. "Prva inkarnacia" Fantazie prezivala aj vdaka nemalej pomoci MK SR a o tomto to je - o peniazoch.Netreba ohrnat nosom,ale pokial nechceme platit 10-15 E za cislo, musi byt take aby sa predavalo - aj ked uplne nesadne.Pekny priklad je ceska Pevnost, kde mi asi tretina kazdeho cisla nic nehovori,ale napriek tomu namiesali trhovo predajny kokteil, vratane domacej scifi a fantasy
07.04.2010
draculin
Takze aj "nasu" Fantaziu takto chapem - ze stale ide o nadsencov, ktori bez nadeje zarobit brutalne prachy hladaju nejaky koncept, ktory bude mozne predavat aspon natolko dobre, aby si svojou cenou a reklamou zabezpecil vlastnu existenciu.A jeden z vedlajsich efektov je ten, ze to je stale jedine slovenske periodikum, kde maju slovaci moznost publikovat fantasticku tvorbu. A nerobme si nadeje, ak by nebola Fantazia, neviem ktory masochista by sa pustil do takehoto projektu.Ja osobne by som uvital niektore veci ine, ale to by som musel byt milionar a vadavat si vlastny casopis :) A prave pre toto im jednoducho musim drzat palce.Okrem ineho aj preto, ze nemyslim ze by ti co ju vytvaraju sa spikli a rozhodli sa mi (nam) robit napriek. Co sa tyka vyberu toho co ludia pisu..ehm.Ludia pisu to co sa cita a naopak.Hard scifi ci space opera su uz dost dlhu dobu,
07.04.2010
draculin
mensinova zalezitost.Teraz leti fantasy, upiri, opulentna fantasy, sexi upiri...a to nezmenime.A tiez si netrufam namyslene dvihat nos a snobsky tvrdit ze Reynolds je prudko vyssia kvalitativna uroven ako Myersova (OK, mozem si to mysliet,ale neda sa to pouzit ako argument do diskusie).V kazdom pade ale, pokial bude niekto stale pisat scifi a niekto to bude citat, nic nie je stratene. Vlastne sme trosku ako fanusikovia Ferarri v minulorocnej sezone F1 - tomu co fandime sa nedari, ale nadej nestracame a urcite nezanevrieme na celu formulu.V tomto pripade, nezanevrieme na celu slovensku scenu.Anciasa.A uplne sebakriticky mozem len dodat - ze vsetko TOTO su veci,ktore mozeme zmenit.Len nebyt tak lenivy a pisat :) ...PS.pisat sa da aj s rodinou.Aj ked pisat scenu o masakrovani zombikov a sledovat ako junior nadsene prezuva kabel od notebooku je surrealisticke :)
07.04.2010
jopo
aaa
07.04.2010
kAnYs
Draculin, to je ten co si mi posielal na e-mail? :) Menilo sa tam nieco odvtedy?
08.04.2010
draculin
Hmmm,myslim ze ani nie.Cela ta poviedka bola v podstate jedna "jízda",takze na rozdiel od vacsiny ostatnych nijakych 50x korekcii.Asi mas tu finalnu verziu...
08.04.2010
Maijro
problem kvality a urovne dnesnych autorov a ich vytvorov spociva v tom, ze internet poskytuje mnozstvo prilezitosti sa prezentovat a tym sa na svetlo sveta dostane vsetko (vo vacsine pripadov odpad)... vysledok je potom taky, ze niekto na nete uverejni svoje dielo, kamarati mu napise, ze to je super, lebo su kamarati a hor sa potom motivovany rovno do sutaze, a vysledok = to, co si mozno precitat (nielen) v zbornikoch... na slovensku proste chyba poriadny poviedkovy workshop, ktory by usmernil mladych autorov (viem, ze sa to lahko pise, ale je to take iste, ako by rodicia chceli mat vzdelaneho syna, bez toho, aby ho poslali do skoly)... proste bez vychovy to nejde... na istrocone sice je pravidelne workshop spojeny so sutazou, ale za posledne roky, plni skor funkciu masirovania si ega niektorych porotcov...
08.04.2010
Maijro
co sa tyka fantazie ako celku, nuz ovladli ju teenegeri a ako mozno sledovat, tych zaujima vsetko, co je teraz super (cize komercia) a my starsi si budeme musiet asi niekde zalozit svoj vlastny klub dochodcov a spominat na stare dobre casy poctivej fantastiky
08.04.2010
draculin
Ber to tak, ze workshop moze maximalne naucit techniku - ale neovplyvni vkus a vyber zanru.Takzevysledkom moze byt vcelku dobre napisana nekonecna fantasy saga, upirska romanitka atd. - a nie scifi ci cyberpunk.Ale uznavam ze by to pomohlo aspon k tej kvalite.No na druhej strane - ak ma niekto aspon trosku talentu, aspon trosku discipliny, nepotrebuje workshop.Absolutna vacsina svetovych autoro,bez ohladu na zaner, sa "ucila" pisal sama - takze ak to niekto mysli vazne,stale ma obrovske sance.A myslim ze vo vacsine sutazi ak dostanu grafomanske poblijony,tieto idu priamo do kosa :)) A kamarati nech kludne nekriticky chvalia,nie? My tu s chutou a kecupom skritizujeme cokolvek :)
08.04.2010
Ash
Cena Fantázie má jediný problém - väčšina má iný vkus ako ja ;-) . A týka sa to rovnako porotcov, ako aj hlasujúcich. Problém je už pri kritériách výberu finalistov - porotcovia si viac cenia dobre zvládnuté remeslo než myšlienkový obsah. Potom sa nedá čudovať tomu, že finálové texty sú kraslice, pekne namaľované a zúfalo prázdne. Hlasujúci sú druhý stupeň - keď si z finálových poviedok urobím rebríček, tak výsledok hlasovania sa bude viac zhodovať s prevráteným poradím. Nerozumiem, prečo je to tak, ale beriem to ako svoju osobnú vzdelanostnú a charakterovú vadu.
08.04.2010

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.