NASA si chce vyskúšať vesmírny biliard
Američania plánujú vraziť vesmírnou loďou do asteroidu a nie, nejde o Armageddon 2.
Misia zameraná na zmenu trajektórie asteroidov ohrozujúcich Zem sa podľa tlačovej správy dostala do poslednej fázy prípravy. NASA plánuje otestovať techniku na ochranu planéty pred zásahom asteroidu a táto technika bude prekvapivo jednoduchá – napáliť to do asteroidu vesmírnou loďou.
Misia DART (Double Asteroid Redirection Test, čiže test zmeny trajektórie dvojasteroidu) sa vydá do systému tvoreného dvoma asteroidmi. Väčší z nich Didymos má priemer 800 metrov a jeho obežnica Didymoon zase 160 m. Vesmírna loď vrazí práve do asteroidu Didymoon, a to rýchlosťou 6 km/s, pričom sa pokúsi ovplyvniť jeho pohyb.
„Je to super hneď z viacerých dôvodov. Je to prvá misia NASA na ochranu planéty,“ hovorí Nancy Chabot, vedkyňa pracujúca na misii DART v Laboratóriu aplikovanej fyziky na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore. „V žiadnom prípade to nie je konečné riešenie, ale aspoň prvý krok na ceste k zmierňovaniu možných rizík spojených s asteroidmi.“
Možno to znie prehnane desivo, ale aj 20 metrová skala, ako tá, čo v roku 2013 explodovala nad Čeľabinskom, by mohla napáchať škody a zraniť stovky ľudí. Preto by v budúcnosti misie ako DART mohli zmeniť trasu asteroidu tak, aby sa Zemi vyhol. To všetko samozrejme za predpokladu, že vedci odhalia riziko zrážky v dostatočnom predstihu.
DART odštartuje niekedy od decembra 2020 do mája 2021. Prvýkrát sa pritom využije inovačný iónový motor NEXT-C. Loď do svojho cieľa dorazí v októbri 2022. Kamerové a navigačné systémy ju potom nasmerujú na menší z asteroidov a bum. Vedci dúfajú, že zrážka zmení rýchlosť asteroidu aspoň o toľko, aby to dokázali zaznamenať teleskopmi zo Zeme. Ak bude misia úspešná, čas obehu Didymoonu okolo jeho väčšieho brata by sa mal skrátiť o osem minút.
Misia je len testom, či by mala táto metóda na ochranu pred asteroidmi vôbec nádej na úspech. A aby sa z nej raz stal plnohodnotný systém na ochranu planéty, kľúčové je zbierať údaje o asteroidoch, ich zložení a veľkosti. Dôvod je jednoduchý. Ak by metóda aj bola použiteľná, keby sa o asteroide nevedelo, nevedelo by sa ani, že ho treba posunúť. NASA na tom pracuje, ale momentálne je stále katalogizovaná len približne tretina asteroidov s priemerom nad 140 metrov.
V každom prípade, keď NASA takto po americky vrazí raketou do nejakého šutríka, snáď to natočí na video.
Najčítanejšie
Najčítanejšie
YaYa
Má rovnako rada bosorky na metlách aj vesmírne lode. Pre scifi.sk najmä recenzuje knižky, na streamoch filozofuje o Fantastickej poviedke a organizuje Poviedky na počkanie.