Nikdy neštvite sekretárku! (recenzia Velvet)
Exotické krajiny, rýchle autá, umenie zvádzania, neuveriteľné technické vychytávky a tieňová politika svetových superveľmocí. Taký je svet literárnej a filmovej špionáže. Ako to vyzerá, keď sa tohto lákavého sveta chopí Ed Brubaker a navyše, keď ako hlavnú postavu obsadí ženu, tak to sa dozviete v recenzii.
James Bond, Jason Bourne, Jack Bauer. Tieto mená majú okrem inicálov mien spoločné aj to, že sa jedná o najznámejších tajných agentov súčasnej popkultúry. Ďalším spoločným rysom je, že sa jedná o mužov, čo by mohlo budiť dojem, že zamestnanie špióna je výhradne pánsky podnik. To je však dosť mylné tvrdenie, keďže práve ženy sa dokážu dostať do priazne vplyvných mužov a vylákať z nich rôzne tajomstvá. Navyše, keď sa povie špión, mne osobne ako prvé meno napadne Mata Hari, ktorá bola kvôli podozreniu z vykonávania tejto profesie počas 1. svetovej vojny vo Francúzsku popravená. Či už išlo o oprávnené podozrenie alebo nie, sa pravdepodobne nikdy nedozvieme. Každopádne, podobne premýšľa aj komiksový spisovateľ Ed Brubaker, ktorý sa rozhodol čitateľom priniesť špionážny thriller s ženskou hlavnou postavou. A keďže je Brubaker v našich končinách obľúbeným autorom, obzvlášť vo vydavateľstve Bbart, nie je prekvapením, že práve od nich sme sa dočkali českého vydania práve spomínaného komiksu.
Ako som už uviedol vyššie, Brubaker nie je tuzemskému čitateľovi neznámy a vyšla mu v češtine pekná kôpka titulov v ktorých sa realizuje hlavne v medziach žánru pulpových gangsteriek. Stačí pozrieť na tituly ako Criminal, Fatale alebo Zabij nebo budeš zabit. Brubaker však napísal aj nejaké superhrdinské záležitosti a z nich boli u nás vydané série ako Gotham Central alebo jeho vynikajúci Captain America, v ktorom stvoril postavu Zimného Vojaka a samotného kapitána nechal umrieť. Práve v príbehoch Steva Rogersa pričuchol k žánru spionážneho thrilleru a počas písania jeho série sa mu v hlave začali rysovať obrysy príbehu tajnej agentky Velvet.
Dej sa odohráva počas tzv. studenej vojny, v ktorej sa Spojené Štáty a Sovietsky Zväz pretekali vo všetkom, v čom sa dalo. Od zbrojenia cez dosahovania úspechov v rámci vesmírneho programu a na oboch stranách bolo požehnané množstvo špiónov a dvojitých agentov. Hlavná hrdinka Velvet Templetonová pracuje v špionážnej agentúre ARC-7 na pozícii sekretárky riaditeľa. Pracovné dni trávi varením kávy pre svojho šéfa, zdvíhaním telefónov, plánovaním stretnutí a flirtovaním s neohrozenými agentmi. Stereotyp príjemného pracovného prostredia razom naruší informácia o smrti jedného z elitných agentov organizácie. Velvet s ním totiž prežila viac, než nevinné koketovanie a rozhodne sa záhadné okolnosti jeho úmrtia preskúmať. Ono, Velvet totiž nie je len obyčajná bezbranná sekretárka. Jej profesionálna minulosť podlieha najprísnejšiemu stupňu utajenia a málokto tak tuší, s kým má v skutočnosti česť. Bez toho, aby som z príbehu prezradil priveľa, poviem len toľko, že Velvet zisťuje, že do prípadu je zamotaná viac, než by sa jej páčilo a bude musieť rozpliesť poriadne zamotané klbko lží a poloprávd. Brubaker rozohráva dospelý a zaujímavý špionážny thriller, v ktorom často nemanipuluje len s tým, ako fakty vnímajú postavy, ale pohráva sa aj čitateľom. Informácie dávkuje postupne a častokrát lož nahradí len ďalšou lžou a práve to robí cestu za odhalením pravdy tak zábavným. Aj keď sa považujem za pomerne ostrieľaného čitateľa, Brubaker ma stále dokázal niekoľkokrát prekvapiť. Chválim tiež, že zručne pracuje s tempom rozprávania príbehu, kde strieda konverzačné pasáže s adrenalínovou akciou. Samotná postava Velvet je napísaná naozaj skvelo. Človek jej verí každý pohyb a slovo a aj napriek tomu, že sa jedná o neohrozenú agentku, vieme sa s ňou rýchlo stotožniť. Je proste skutočná bytosť a keď opisuje to, že akcia je v špiónskej profesii naozaj minimálna a sexuálne hrátky nie sú tak atraktívnou súčasťou práce, ako by si mohli niektorí myslieť, tak to dáva zmysel. Predsa len si obidve strany častokrát uvedomujú, že sú vzájomne využívané a v tom človek žiadnu radosť nenájde. Toto všetko dáva dokopy výborný komiks, kde som s nadšením obracal jednu stranu za druhou.
O výtvarnú stránku sa postaral Steve Epting. Pre DC Comics kreslil série ako Detective Comics, Action Comics alebo Batwoman a pre konkurenčný Marvel Comics zase Fantastic Four, The Avengers, alebo už spomínaný Captain America run, na ktorom pracoval s Edom Brubakerom. Brubaker teda veľmi dobre vedel, koho si pre svoj špionážny thriller vybrať a zvolil si správne. Epting komiks okrášlil obzvlášť detailnou kresbou, ktorá sa dokonale hodí do skutočného sveta, v ktorom sa príbeh odohráva. Chválim prácu s dynamickou akciou, ktorej je v komikse požehnane. Cítiť z nej naliehavosť, nebezpečenstvo a častokrát zúfalosť celej situácie. Dianie je úplne prehľadné a choreografia súbojov prepracovaná do najmenších detailov. Vynikajúca je aj jeho práca s tieňom a svetlami a o to isté platí aj pre vykreslenie emócií, ako napríklad bolesti v tvárach postáv. Ktokoľvek dokáže kvalitne spracovať takéto široké spektrum, sa hrdo môže nazývať umelcom s veľkým U.
O české vydanie sa postaralo vydavateľstvo Bbart a komiks prináša v krásnej a kvalitnej pevnej väzbe s prebalom. Jedná sa o klasickú „Brubakerovinu“, čiže pod prebalom sa schovávajú minimalistické biele dosky s čiernym názvom diela. Dosky sú spracované na dotyk veľmi príjemným textilným materiálom. Samozrejmosťou je aj látková záložka a celé vydanie tak pôsobí luxusným dojmom. Kniha obsahuje 15 zošitov, ktoré pôvodne v USA vyšli v troch brožovaných vydaniach. My tak dostávame kompletný príbeh v jednom celku. Okrem hlavného príbehu vydanie obsahuje aj bonusy v podobe doslovu od Brubakera, v ktorom opisuje, ako celý príbeh vznikal, alternatívne obálky a dve eseje od Jessa Nevinsa. Nevins je americký spisovateľ, ktorý sa venuje pulpovej literatúre a príspevky v komikse sa venujú histórii špionážnej literatúry a druhý pojednáva o postavení silnej ženskej hrdinky. O preklad sa postaral Richard Klíčnik a nenašiel som jedinú vec, ktorú by som mohol vytknúť.
Záver: Bez zbytočných okolkov poviem, že Velvet je vynikajúci špionážny thriller, do ktorého sa každý fanúšik žánru rád naplno ponorí. Brubaker stvoril postavu, ktorá smelo konkuruje a podľa mňa aj hravo predčí svojich slávnych mužských kolegov. Velvet je skutočná žijúca bytosť, s ktorou sa čitateľ jednoducho stotožní a jej príbeh doslova prežíva s ňou. Epting do koktejlu prilieva špičkovú kresbu, ktorá nielen dopĺňa hutnú atmosféru, ale je aj neoddeliteľnou súčasťou rozprávania príbehu. To celé dostávame zabalené v naozaj krásnom a luxusnom vydaní, ktoré skrášli každú poličku s knihami a komiksami. Velvet je povinnosťou pre všetkých fanúšikov kvalitného, dospelého číťania, špionážnych thrillerov a rovnako aj pre fanúšikov tvorby Eda Brubakera. Rozhodne sa jedná o ašpiranta na titul komiks roku a jeho kúpu vrelo odporúčam. Verím, že sa od Velvet nebudete vedieť a chcieť odtrhnúť rovnako, ako ja.
Hodnotenie: 100%
Velvet
Pôvodný názov: Velvet
Scenár: Ed Brubaker
Kresba: Steve Epting
Jazyk: Český
Preklad: Richard Klíčnik
Počet strán: 416
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 978-80-7595-591-3
Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo Bbart ktorému týmto ďakujem.
Najčítanejšie
Najčítanejšie
10Geek
My name is my name