Žiadny poklad nie je ako Poklad gnómů (recenzia)

Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!
Bea Beta
Podpor scifi.sk 2 % z dane
Wooow, tá obálka… Je jednoducho skvelá. Ďalší rozmer dostáva, keď sa do knihy začítate a objavíte kontext. Ilustrátorom je Dominik Broniek a kým prejdeme k pitve knihy, zoznámte sa s jeho modelkou: na obálke je Kamilka Kubíčková, má za sebou zopár krušných chvíľ a je perfektná. Teraz myslím Kamilku, nie obálku. Viac vám o nej neprezradím, pretože tým by som pokazila zábavu, len si to pekne prečítajte.
Poklad gnómů, prvé české vydanie (Epocha, 2025)
Poklad gnómů, prvé české vydanie (Epocha, 2025) / Zdroj Disclaimer
Autor Pokladu gnómov, Ondřej S. Nečas, by mal za úvod dostať nedostatočnú. Trestuhodne sa vykašľal na prológ a namiesto neho si požičal stránku z Félixovho denníka. Má šťastie, že Félix v tom už má prax a hlavne má o čom písať: jeho „výlety“ smerujú do skutočne neobvyklých destinácií, kde mu je atlas sveta na dve veci. Navrhujem, aby autor za trest napísal ešte jeden diel :D
Poďme si zrekapitulovať situáciu v úvode. Stará partia síce ešte nespolupracuje, teda len čiastočne, ale aspoň už sú v jednom meste. Félix prežil drsný návrat do Prahy, kde nič nie je také, ako bývalo. Klaudia aj Walter majú vlastné agendy a Vincenc je, ehm, trojrozmerne indisponovaný. Praha však nie je dosť veľká, aby o seba sem-tam nezakopli či neboli okolnosťami dotlačení k spolupráci. Alebo do krčmy.
Hlavný dej začína prípadom pre detektívnu kanceláriu. Félix totiž oprášil vizitky a nechtiac získal klientku. Šarmantná asistentka Samanta chce vypátrať nezvestného šéfa, profesora Knoblocha, znalca slovanských a germánskych tradícií a folklóru. Pre svoj výskum skupoval rôzne vecičky z aukcií, aj od súkromných zberateľov. Skôr než zmizol, poslal jeden kúsok Samante a tá s ním prišla za Félixom… Nezvestný profesor je však iba jeden z viacerých problémov, ktoré treba vyriešiť. Schválne nepíšem o pátraní ako o dejovej línii, lebo je to skôr dejové klbko, z ktorého vybiehajú úponky udalostí ako hroty z molekuly covidu, a rovnako účinne nakazia čitateľa humorom. Fakt nepreháňam: Popri pátraní po profesorovi prenasleduje Félixa medveď s červenou čiapočkou; Samantu zase žltý fiat; Walter, šéf VVK, sa musí zbaviť korunky z múzea prisatej na čelo, čo zase vtiahne do deja kurátorku Júliu, pretože je za exponát zodpovedná. Vincenc si podá úchyla; Klaudia, infiltrovaná do skupiny Oslovených, sa zapletie s démonkou a už sa ani nedostanem ku gnómom, mixéru na smoothie, megalomanskej obryni s božským komplexom či mechanickému monštru. Je tam toľko úsmevných scén a hlášok, že na jeden šup ich všetky ani nepostrehnete. Čo je fajn, lebo vás kniha zabaví aj druhýkrát.
Obdivujem, koľko osôb a prvkov dokázal autor včleniť do príbehu a skĺbiť tak, aby vytvorili funkčný celok na rozsahu dvestosedemdesiat strán. Obvykle, ak sa do príbehu zamieša milión drobností, začne sa rozpadať, ale o Poklade gnómov to určite neplatí.
Kým prvú sériu na pozadí príbehov spájala miznúca mágia a ťahala sa jednotlivými dielmi celkom nepatrne, zdá sa, že druhú sériu bude spájať aktivita magickej skupiny Oslovených s Gýgésom v čele. Teda vlastne Klaudiina línia, ktorá je samostatná a neplynie len v pozadí hlavného deja. Je to škoda, lebo aj keď spracováva zaujímavú zápletku, vytráca sa z nej humor typický pre diely Kladiva a hlavne ostáva akosi pootvorená. Mimochodom, Klaudia bez alkoholu ma potešila, ešte mi k nej chýba „bleděmodrý Yarísek s růžovými kytičkami“ a podobné neduhy :D Čo ma privádza k postrehu, že tento diel je asi prvý, ktorý sa nebude dať čítať samostatne. Je tam príliš veľa detailov súvisiacich s „Pádom do reality“ a všeobecnou znalosťou situácie aj postáv a opäť to zamrzí, pretože možnosť čítať samostatne pridávala sérii plusy.
Celkový dojem: bavila som sa, keď som čítala knihu prvýkrát a potom som pri písaní recenzie zistila, že raz čítať proste nestačí, tak som sa zabavila aj druhýkrát. Najprv som mala pocit, že autor príliš zatlačil na humornú pílu, keď stvoril obryňu, ale aj ona nakoniec pobavila. Tie bláznivé situácie nemajú chybu. Mohla by som sa rozpisovať dlhšie a konkrétnejšie, ale nedá sa, lebo by som musela spoilovať a pokazila by som prvý dojem. Verte mi, je to skvelá, dobre napísaná oddychovka a teším sa na ďalší diel.

Hodnotenie 88%

Ondřej Nečas
_

Ondřej S. Nečas (1978) vyštudoval Fakultu informatiky na Masarykovej univerzite v Brne, kde je v súčasnosti zamestnaný v stredisku pre pomoc nevidiacim študentom MU. Je ženatý a žije v Brne.
Upozornil na seba predovšetkým prostredníctvom časopisu Ikaria, v ktorom publikoval štyri dobrodružne ladené SF príbehy. Prvým z nich bol Jeden den od Síria (1997), zatiaľ posledným víťazná práca literárnej súťaže Ikaros Operace Picasso (2003). Ďalšie dve SF poviedky sa objavili v antológiách 2101: Česká odysea a Tváře budoucnosti, s novelou Putování za Zázrakem Bergedonu (1999) získal prvé miesto v Cene Karla Čapka. V magazíne Pevnosť vyšli aj dve Nečasove fantasy poviedky - Zelené drahokamy permoníků (2003) a Poslední ze čtyř (2004).
Kombinácia detektívky a fantastiky sa v autorovej tvorbe objavuje veľmi často.

Ondrej S. Nečas – Poklad gnómů
Séria: Kladivo na čaroděje II / #2
Vydavateľstvo: Epocha
Rok vydania: 2025
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 280
Väzba: mäkká / brožovaná
Obálka: Lukáš Tuma
Ilustrátor: Dominik Broniek
ISBN: 978-80-278-0227-2

Odkazy:
Vydavateľstvo Epocha.

Bea Beta

Bea Beta
Tak veľa kníh... a tak málo času!

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB