Čo všetko vieme o Star Trek: Discovery?

Nedávno sa na internete objavili nové informácie k Star Trek: Discovery. A keďže väčšina z nás má k seriálu trochu rozpačitý postoj, poďme si zhrnúť, čo vlastne o ňom vieme... POZOR! Článok môže obsahovať spoilery!
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Upozornenie! Nasledujúci text obsahuje množstvo neškodných informácií, ale aj potenciálne spoilery. Rovnako však obsahuje aj niektoré nepodložené dohady týkajúce sa Star Trek: Discovery. Pokračujte na vlastné riziko! ;)
Star Trek: Discovery - Plagát - poster
Star Trek: Discovery - Plagát - poster / Zdroj Disclaimer
V týchto dňoch sa v americkom San Diegu koná tohtoročný Comic-Con, na ktorom bolo zverejnených kvantum nových informácií a záberov z chystaného seriálu Star Trek: Discovery. A keďže je tých informácií celkom slušná kopa, rozhodli sme sa u nás v redakcii, spísať o tom krátky článok. Dúfam, že sa bude páčiť.
Najskôr, rýchly pohľad na známy trailer:
A teraz pokus o zhrnutie známych informácií
Seriál...
K realizácii novému televízneho treku štúdiá pravdepodobne motivovali dva fakty:
Ten prvý, pozitívny, je očividný úspech JJ-Treku v kinách. Kým prvý diel si v r. 2009 zarobil pekných 385 miliónov dolárov, v r. 2013 to už bolo takmer 470 a v r. 2016 zatiaľ takmer ďalších 350 melónikov. Takže pekné sumy, treba dojiť.
Druhým faktom bol iste projekt Axanar. V ňom sa dalo dokopy pár fanúšikov s niekoľkými hercami a vytvorili crowdfunding, ktorého cieľom bolo vyzbierať dostatočné množstvo financií na natočenie vysokokvalitného fan projektu so skvelými trikmi a obsadením (celkovo vyzbierali cca 650 000 dolárov). To sa však znepáčilo štúdiám, ktoré z ničoho-nič precitli z predlhého spánku a tím okolo Axanaru mal na krku žalobu za porušenie autorských práv. Ako to dopadlo je známe - z celého projektu nám aspoň ostal skvelý dokument Prelude to Axanar. CBS a Paramount sa teda zhodli, že musia natočiť nový seriál. A tak sa aj stalo.
Niežeby to bola nejaká novinka. Nápady na nový trek tu boli už aj pred tým (medzi inými aj nápad s obrovským neznámym zdrojom energie a Ferengami), no páni sa rozhýbali až niekedy v roku 2015. Nový seriál bol ohlásený v novembri toho roku s Bryanom Fullerom (okrem iného ST: DS9, ST: VOY, ale aj napríklad Heroes) ako zodpovedným producentom. Ten však koncom roku 2016 kvôli účasti na American Gods odstúpil. Premiéra Star Trek: Discovery bola napokon určená na začiatok r. 2017, no ďalšie problémy ju posunuli až na september toho roku (snáď už napevno).
...a príbeh
O hlavnej dejovej línii zatiaľ nie je veľa informácií. Okrem bombastických vyhlásení, aký to bude geniálny seriál po vzore Game of Thrones, že sa môžeme tešiť na časté úmrtia hlavných hrdinov, dejové zvraty a komplexný príbeh, že tam bude vystupovať veľa klingonov a že je to najprepracovanejší trek všetkých čias, vieme toho skutočne málo.
Dej sa bude odohrávať dekádu pred udalosťami popisovaných v TOS: Z traileru vieme, že do deja nejakým (asi nie zrovna pozitívnym) spôsobom zasiahnu klingoni. Hlavnou postavou bude veliteľka Michael Burnham (hrá ju Sonequa Martin-Green), prvá dôstojníčka na palube USS Shenzhou, ktorej rozhodnutie „zmení osud celého známeho vesmíru“.
Lode
Keď sa začiatkom tohto roku objavili prvé snímky USS Discovery, mnoho ortodoxných aj novopečených fanúšikov začalo preklínať CBS a Paramout, čo za kríženca Enterprise a klingonských bitevníkov sa im to snažia predať. Vskutku, neortodoxný trojuholníkový a celkovo viac hranatý dizajn naozaj núti fanúšikov k pozastaveniu, či sa tí tam náhodou nezbláznili. No ako sa ukázalo neskôr, či skôr dávno predtým, samotný tvar lode vychádza z konceptuálnych nákresov majstra Ralpha McQuireeho pre nikdy nenatočený Star Trek Phase II.
Star Trek: Discovery - Produkcia - Star Trek Phase II - 02
Star Trek: Discovery - Produkcia - Star Trek Phase II - 03
Star Trek: Discovery - Produkcia - Star Trek Phase II - 04
Star Trek: Discovery - Produkcia - Star Trek Phase II - 05
Pôvodné McQuireeho nákresy USS Enterprise pre Phase II.
Ten mal predstavovať spin-off k pôvodnej TOS, no nikdy sa nedostal ďalej než do prípravnej fázy. Ralph McQuiree, ktorý vytvoril legendárne stroje aj pre Star Wars či Battlestar Galactica (vrátane Imperial Star Destroyeru alebo samotnej Galacticy) bol známy svojimi hranatejšími návrhmi, preto je vcelku logické, že aj samotná Discovery, ktorá z konceptuálnych návrhov vychádza, bude trocha hranatá.
Star Trek: Discovery - Scéna - USS Discovery 001
Star Trek: Discovery - Scéna - USS Discovery 002
Star Trek: Discovery - Scéna - USS Discovery 003
Pôvodný výzor USS Discovery použitý aj v teaser traileri. Medzitým došlo k zmenám.
Trocha nezvykle je vyriešená tanierová sekcia. Tá bola pôvodne celá s výrazným rebrovitým pásom (dokonca aj v uvedenom traileri - viď obrázky hore), no neskôr sa ju rozhodli tvorcovia seriálu upraviť. Ako vidno z najnovších nákresov, tanierová sekcia sa skladá z troch častí: vonkajšieho prstenca, stredovej gule a časťou medzi nimi, pričom jednotlivé partie sú spojené prakticky len krkom lode (a v prípade vonkajšieho prstenca aj štyrmi malými prechodovými? spojkami). Aký to má význam nie je ešte úplne jasné, no keďže sme si už dávno zvykli, že federačné lode navrhuje švajčiarska firma na skladacie nožíky spolu s inou na výrobu meniacich sa robotov, je možné, že aj USS Discovery sa bude môcť nejakým spôsobom rozdeliť (podobne ako USS Enterpise v TNG či USS Prometheus). Mimo to došlo v porovnaní s pôvodným modelom k predĺženiu warp gondol.
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Discovery 01
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Discovery 02
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Discovery 03
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Discovery 04
Najnovšia podoba USS Discovery. V porovnaní s predchádzajúcim modelom došlo k zmenám v tanierovej sekcii, aj k predĺženiu warp gondol.
Popri Discovery sa však podľa tvorcov seriálu budeme stretávať aj s ďalšou loďou. Je to USS Shenzhou. Tá nesie meno podľa reálneho čínskeho vesmírneho programu Shenzhou (voľne preložené ako „Zázračná loď“ alebo „Zázračný božský povoz“), ktorého prvá sonda Shenzhou 1 bola vypustená v r. 1999. Podobizeň jej Star Trek verzie nebola spočiatku vôbec jasná a známy bol len jej základný tvar. Až behom posledných dvoch dní sa na internete začali objavovať prvé koncepčné umelecké návrhy. A musím uznať, Shenzou je kočka. Dokonca väčšia než Discovery. Či však dizajnovo patrí do éry desať rokov pred TOS... no, na to si môže každý urobiť svoj vlastný názor.
Star Trek: Discovery - Scéna - USS Shenzhou 00
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Shenzhou 01
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Shenzhou 02
Star Trek: Discovery - Koncept - USS Shenzhou 03
USS Shenzhou NCC-1227. Vľavo scéna z druhého traileru. Vpravo finálne nákresy z Comi-Conu.
Do tretice sa pozrime na klingonské lode. Ak ste si zvykli na klasický tvar dravcov (Bird of Prey) alebo krížnikov, ako bola D-7 alebo K´Tinga, či nebodaj tie neskoršie z TNG a DS9, tak vás sklamem. Nové klingonské lode vôbec nevyzerajú ako tie, na ktoré sme zvyknutí z klasického treku. Naopak, v porovnaní so zvyšnými startrekovými loďami vyzerajú podstatne gotickejšie, s množstvom akoby vitrážnych okien, výstupov a tvarov, na ktoré nie sme zvyknutí. Celkovo viac pripomínajú lode z Warhammer 40k / Battlefleet Gothic než zo Star Treku. Navyše, fanúšikov dosť mätie aj názov Klingon Sarcophagus Ship použitý v nákrese.
Star Trek: Discovery - Scéna - Klingonská sarkofágová loď
Star Trek: Discovery - Koncept - klingonska loď 3
Star Trek: Discovery - Koncept - interiér lode - koncept
Star Trek: Discovery - Koncept - sarkofágová loď - mostík
Klingonská sarkofágova loď. Vľavo scéna z nového traileru. Vpravo koncepty.
Okrem sarkofágovej lodi sú známe aj koncepty menších útočných lodí (snáď stíhačiek?), ktorých dizajn je tiež na hony vzdialený od zavedených tradícií.
Star Trek: Discovery - Koncept - klingonska loď 1
Star Trek: Discovery - Koncept - klingonska loď 2
Star Trek: Discovery - Koncept - Koncept - klingonska loď 4 - attacker
Záverom spomeniem ešte nejasný koncept ďalšej lode, o ktorej sa nič nevie, ani to akého pôvodu je a či bude hrať v seriáli nejakú úlohu. Snáď tanker, dajaká obchodná alebo prepravná loď?
Star Trek: Discovery - Koncept - loď
Posádka
Samozrejme, popri lodi nás najviac zaujíma jej posádka. A že nebude o zaujímavosti núdza.
Ľudia...
Ako už bolo povedané, hlavnou postavou je Michael Burnham (hrá ju Sonequa Martin-Green), v seriáli často nazývaná ako „Number One“. Ide o prvú dôstojníčku USS Shenzhou. Ide zároveň o prvého človeka, ktorý kedy navštevoval Vulkánske výučbové centrum a Vulkánsku akadémiu vied. Podľa informácií má zároveň aj veľmi blízky vzťah k vulkánskemu veľvyslancovi Sarekovi. Je to snáď prvý krát, kedy hlavnou postavou Star Treku nie je kapitán lode, ale nižší dôstojník, čo má napomôcť vidieť príbeh a problémy posádky z inej než veliacej perspektívy.
Star Trek: Discovery - Scéna - Burnham
Okrem nej sa môžeme tešiť na Michelle Yeoh (určite poznáte napr. z Tiger a drak) v roli Philippy Georgiou, kapitánky už spomínanej lode USS Shenzhou. Úlohu Gabriela Lorcy, kapitána USS Discovery a brilantného taktika Federácie si strihne Jason Isaacs (spomínate na Lucius Malfoya z Harryho Pottera?).
Star Trek: Discovery - Scéna - Captain Georgiou
Star Trek: Discovery - Scéna - Captain Lorca
Kapitáni Philippa Georgiou z USS Shenzhou (vľavo) a Gabriel Lorca z USS Discovery (vpravo).
V ďalších rolách sa predstavia Terry Serpico (v roli federačného admirála Andersona), {i,Maulik Pancholy (ako Nambue, vedúkci lekár na USS Shenzhou), Sam Vartholomeos (Connor, mladší dôstojník pridelený na USS Shenzhou), Anthony Rapp (Stamets, vedecký dôstojník špecializujúci sa na atromykológiu), Shazad Latif (poručík Tyler), Rekha Sharma (Landry, bezpečnostná dôstojníčka na palube USS Discovery), Mary Wiseman (Tilly, staršia kadetka pridelená na USS Discovery) či Rainn Wilson (Harry Mudd, charizmatický podvodník, ktorého sme mali tú česť stretnúť aj v TOS, kde ho hral Roger C. Carmel).
...a emzáci
Čo by to bol Star Trek bez Vulkáncov? A hoc bude hlavná postava vďaka svojmu výcviku asi suplovať pravidelný výskyt chladnej logiky na palube, dočkáme sa aj skutočného ušatca. Rolu Sareka, vulkánskeho veľvyslanca a neskoršieho Spockovho otca si zahrá James Frain (v súčasnosti už tretí herec čo hrá túto postavu).
Star Trek: Discovery - Scéna - Sarek
Star Trek: Discovery - Scéna - Sarek (Mark Lenard) - ST:The Search for Spock
Sarek. Vľavo James Frain (ST:Discovery) a vpravo Mark Lenard (ST3:The Search for Spock).
Mimo to sa však môžeme tešiť aj na úplne nového mimozemského dôstojníka menom Lorien... ehm, teda Saru. Toho hrá Doug Jones - iste si spomeniete na Abe Sapiena z Hellboya alebo Pana z Panovho Labyrintu. Len donedávna sa o jeho charaktere či druhu prakticky nič nevedelo, len toľko, že vycíti blížiacu sa smrť (viď trailer). Tento pocit bol neskôr vysvetlený samotným hercom, že Saruova rasa (Kelpien?) sa vyvinula z druhu, ktorý bol na ich domovskej planéte častou korisťou vrcholových predátorov. Preto sa u nich vyvinul takmer dokonalý inštinkt prežitia, čo sa prejavuje práve vycítením prichádzajúcej smrti. Podľa tvorcov má Saru prezentovať Spocka a Datu novej série.
Star Trek: Discovery - Scéna - Saru 02
Saru.
Tech a uniformy
Obrovský poplach vyvolali snímky z paluby Discovery ako aj trailer, v ktorom bolo ukázané čo-to z technológií, ktoré vyzerali v porovnaní s pôvodnou TOS omnoho pokročilejšie. A to sa má Discovery odohrávať minimálne o celých desať rokov skôr ako The Original Series z r. 1966. Na internete sa začalo špekulovať o tom, že v skutočnosti sa nejedná o Prime Universe, ale o JJverse (Kelvin verse), čomu by vskutku použité triky, lens flare efekty a vybavenie na úrovni post TNG naozaj nasvedčovali. Trekkies síce trocha upokojilo nedávne vyjadrenie tvorcov seriálu, ktorí znova prízvukovali, že dej sa naozaj bude odohrávať v tom istom TV univerze, v ktorom sa odohrávali seriály TOS, TNG a ďalej. Navyše, podľa ich vlastných slov, chcú skúmať niektoré dejové línie TOS, pričom najali celý zástup kontrolórov kánonu. Tí by mali konfrontovať už zavedené príbehy z TOS, ich dej a vyústenie (teda stabilný ST kánon) s plánovanými dejmi nových epizód, s cieľom nevytvoriť rozpory a paradoxy, ako to žiaľ u ST často bývalo.
V každom prípade, neskôr prezentované fotografie upokojili fanúšikov viac než vyjadrenia producentov. Federačné uniformy trochu pripomínajú akúsi zmes uniforiem z Enterprise a JJ verse - modré overaly (istý odkaz práve na monterkové uniformy z Enterprise) sú doplnené zlatými, striebornými alebo bronzovými doplnkami. Podobne aj logo hviezdnej flotily, slávna šípka, je prevedená v troch metalických odtieňoch, navyše s malým vyobrazením zaradenia (velenie, veda, operatíva či medicína). To, že známe logo v skutočnosti bolo v TOS len logom USS Enterprise a nie celej flotily a že každá loď mala iné logo, je už fakt len zanedbateľný detail.
Star Trek: Discovery - Starfleet - uniforma
Star Trek: Discovery - Scéna - Starfleet - odznaky
Star Trek: Discovery - Scéna - porovnanie uniforiem JJverse/Enterprise
Informačné zobrazenie uniforiem aj s odznakmi. Na porovnanie vpravo uniformy z JJ-verse a uniformy zo ST:Enterprise.
Ďalším bonusom je, že vo Federácii znovaobjavili skafander. Ich použitím by sa totižto v TOS a v TNG vyhli mnohým úmrtiam.
Star Trek: Discovery - Scéna - Starfleet - skafander
Máme skafandre. Hurá!!!
Omnoho viac ako uniformy potešili ale fanúšikov detailnejšie pohľady na výstroj a výzbroj posádky. V seriáli môžeme zbadať trikodéry a komunikátory, nie nepodobné tým z pôvodnej série. Podobne sú na tom aj zbrane. Fázery z Discovery veľmi pripomínajú tie z pilotnej epizódy The Cage z pôvodnej série Star Trek.
Star Trek: Discovery - Produkcia - Starfleet props
Star Trek: Discovery - Produkcia - Starfleet - komunikátor
Star Trek: Discovery - Produkcia - Starfleet - phaser 02
Star Trek: Discovery - Produkcia - phaser weapons
Komunikátor a trikodér vskutku pripomína tie z TOS. Fázerová puška zas pripomína tú zo ST:Enterprise.
Klingoni...zasa
Snáď najväčšie pohoršenie vzbudili klingoni. Bojová rasa, pôvodne z beta kvadrantu mliečnej dráhy, večný nepriateľ, no neskôr aj spojenec mocnej Federácie. Výzor klingonov je už od počiatku Star Treku konzistentný asi ako predvolebné sľuby mnohých našich politikov (nebudem menovať). Kým v TOS mali výzor fúzatých kominárov, ktorých bez problémov prebije aj opitý Kirk, vo filmoch im narástli hrbole a v TNG a neskoršej dobe už boli zamračení, vlasatí, divokí a s obočím, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani súdruh Brežnev ...a s hrboľatejšími čelami než kedykoľvek predtým. Túto nekonzistenciu sa snažil osvetliť seriál Enterprise v skvelej dejovej línii, ktorá prepojila Klingonov, Khana a doktora Soonga.
Keď však dorazil do kín druhý diel rebootnutého JJ Treku, dostali sme zas nových klingonov...s piercingami. Preto, keď sa v traileri pre Star Trek Discovery objavila už štvrtá variácia pre tých istých emzákov, ľudia ostali v pomykove. Aj vďaka svojmu výzoru mongoloidných skinhedov totižto viac pripomínali JJovu líniu, než Prime Line, v ktorej sa odohráva Enterprise, TOS ...a vlastne takmer všetko. Navyše sa k tomu pridal hi-tech, pozorovaný na Discovery, ktorý tiež napovedá, že ide o post-TNG alebo JJ-verse technológiu. Alebo nie?
Star Trek: Discovery - Scéna - klingoni
Klingoni z TOS, TNG, JJ-Verse...
Star Trek: Discovery - Scéna - klingoni 01
Star Trek: Discovery - Scéna - klingoni 02
...a klingoni zo ST: Discovery.
Isté vysvetlenie sa našlo. Kontroverznú klingonskú fyziológiu ako aj nezvyčajný tvar ich lode vraj môže súvisieť s ich datovaním. Na webe sa objavila teória hlásajúca, že nám predstavení bojovníci v traileri v skutočnosti nie sú klingoni z 23. storočia, ale ich predkovia. Akási protoklingonská varianta, niečo ako vesmírni neandertálci, ktorí možno skúmali vesmír niekoľko stoviek až tisícok rokov pred známymi udalosťami. Tomu by koniec–koncov nasvedčoval aj atypický tvar lodí a ich názov, ako aj nezvyčajný štýl oblečenia, evokujúci skôr staroveký Egypt než budúcnosť 23. storočia. A tiež sarkofág na lodi.
Star Trek: Discovery - Scéna - lodný sarkofág
Star Trek: Discovery - Koncept - lodný sarkofág 1
Ďalšia teória hlása, že ide o inú rasu klingonov, klingonov z inej oblasti Qo'noSu, ich domovskej planéty, alebo dokonca z nejakej polozabudnutej kolónie, kde sa vyvinuli do inej podoby.
Posledné informácie z úst jedného z producentov však napokon potvrdili, že ide skutočne o klingonov 23. storočia, lenže o iný rod. Aaron Harberts, jeden z producentov seriálu napísal, že za ich výzor môžeme poďakovať priamo Byanovi Fullerovi, tvorcovi seriálu. Podľa jeho slov, sa výzor klingonov za posledných 52 rokov menil a to je dôvod prečo ho zmenili znova...
Citujem: „V rôznych verziách treku nikdy neboli klingoni konzistentní. Plánujeme uviesť niekoľko odlišných vznešených rodov, každý s úplne odlišným štýlom. Dúfam že fanúšikov bude viac zaujímať charakter a menej sa budú trápiť nad redizajnom.“
Tak teraz neviem. Celkom dobre zvládnutý pokus v Star Trek: Enterprise o zaplátanie diery s klingonskými čelami je vlastne úplne zbytočný, lebo šlo o iný veľkorod? Navyše, počas celej TNG, DS9, VOY a filmov sme sa stretávali v podstate s rovnakým typom klingonov, hoc boli z rôznych rodov. Som zmätený.
V každom prípade, poznáme mená a aj zopár detailov o nich. Ich vodca, T'Kuvma (Chris Obi), hlava rodu, je posadnutý zjednotením klingonských rodov, k čomu má pomáhať zvyšok jeho posádky – okrem iného aj L'Rell (Mary Chieffo), zbrojná veliteľka klingonskej lode a Kol (Kenneth Mitchell), T'Kuvmov chránenec.
Star Trek: Discovery - Scéna - klingoni - T'Kuvma 02
Star Trek: Discovery - Scéna - L'Rell a T'Kuvma
Obrázok vľavo: vodca klingonov T'Kuvma, vpravo: L'Rell a T'Kuvma.
Okrem samotných klingonov sa za posledné dni doslova roztrhlo vrece s fotografiami ich vybavenia. Či už ide o ceremoniálne brnenie nosiča svetla (Torchbearer), ktorý má podľa niektorých informácií ako jediný možnosť zvolávať k zasadnutiu všetky rody klingonskej ríše (no zároveň slúži aj ako skafander - viď trailer), alebo o podobu krásne tepanej bojovej helmy, či koženého oblečenia klingoniek. A hoc je po vizuálnej stránke naozaj krásne (vyzerá akoby ho navrhli talianski remeselníci v neskororenesančnom období so steampunkovými prvkami), vymyká sa všetkému, čo sme o nich vedeli. Inak povedané, vo všetkých prípadoch ide o výrazný rozkol so zavedeným systémom obliekania, či už v TOS alebo TNG a ďalej.
Star Trek: Discovery - Scéna - klingon torchbearer armor 00
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon torchbearer - detail 01
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon torchbearer armor 01
Star Trek: Discovery - Scéna - versus
Brnenie/skafander klingonského nosiča svetla (Klingon Torchbearer) je vskutku veľmi zaujímavé. Vpravo: zmenšenina skafandru (začína merchandising?). Úplne vpravo: scéna z traileru.
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon armor - helmet 01
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon armor - helmet 02
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon armor - helmet 02
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon female leather suit
Krásne tepané helmy. Kožená výstroj klingoniek
Nie je to však len obliekanie. Aj klingonské zbrane prešli zmenou. Dávno preč sú chladne funkčné bat‘lethy a mek’lethy, stalo sa z nich umenie. Pre strelné zbrane to platí rovnako.
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon disruptor TOS
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon disruptor TNG
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingonské disruptory - DSC
Klingonské disruptory. Zľava TOS, TNG a Discovery.
Star Trek: Discovery - Produkcia - bat'leth
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon bat'leth - new 01
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingon bat'leth - new 02
Vľavo: klingonská chladná zbraň, tzv. bat'leth. Vpravo: je aj toto bat'leth?
Star Trek: Discovery - Scéna - klingonská dýka stará
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingonská dýka nová 01
Star Trek: Discovery - Produkcia - klingonská dýka nová 02
A do tretice klingonská dýka tak ako býva často prezentovaná. Vpravo: klingonská dýka plná ornamentov, patriaca ku skafandru svetlonosa.
Nemôžem si pomôcť, ale nové spracovanie klingonov, ich technológie a kultúry mi neskutočne pripomína zábery z Kryptonu z kasového trháku Man of Steel. Plné ozdôb, rytín a pozlátka. Doslova.
Možno má však aj to význam. Ak sa zamyslíte nad črepinami informácií, je možné, že ide o staré artefakty, možno ešte čias klingonských cisárov (tí vládli do obdobia približne zodpovedajúcemu pozemskému 21. st.), alebo dokonca Kahlessových čias. Je teda možné, že T'Kuvma sa pokúsi za pomoci týchto artefaktov a možno aj nájdenej starej klingonskej sarkofágovej lodi, sám prehlásiť cisárom. Čo obsahuje klingonský sarkofág? Žeby samotného Kahlessa, legendárny zjednotiteľ klingonov? To aspoň tvrdí ďalšia z mnohých teórií na sieti.
Star Trek: Discovery - Podcast - Reportáž z výstavy z Comic-Conu Disclaimer
Videozáznam zo San Diega z výstavy venovanej ST:Discovery.
Zhrnutie
Čo dodať záverom? Napriek snahe autora o objektivitu článku je isto cítiť akési sklamanie. Či už oprávnené alebo nie, rozhodne ide o prekvapenia, ktoré asi málokto v dobe prvých informácií o Star Trek: Discovery čakal. Napriek nepríjemnému pocitu, že sa tvorcovia snažia sedieť na dvoch stoličkách JJ-versa aj Prime Line (a hoc by Ridley mohol rozprávať, aká je to hlúposť)... snažíme sa veriť. Alebo aspoň dúfať, nech to tvorcovia nejako ukočírujú. A dúfame, že napriek nešťastnej politike CBS bude mať Discovery dosť veľkú sledovanosť, aby si zarobila aspoň na druhú sériu. A možno aj na tretiu. Lebo tých zrušených, ktoré sa nedostali ani do druhého roku vysielania, už bolo fakt dosť...
P.S. Aktuálne sa na internete stále objavujú nové a nové informácie o ST: Discovery. Je možné, že už behom najbližších dní budú tu prezentované informácie zastarané a nepravdivé. Tak nás prosím potom neukameňujte. ;)
P.S.2 Počas dokončenia tohto článku sa na internete objavil nový trailer. Po jeho zhliadnutí je autor ešte viac zmätený a ešte viac presvedčený o stvorení ďalšieho nekonzistentného JJ-prime mačkopsa.
Nový trailer na Star Trek: Discovery.
Seriál bude mať premiéru 25. septembra 2017 na Netflixe a vysielacích okruhoch CBS.
Star Trek: Discovery - poster 1
Star Trek: Discovery - poster 1 / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Pekný článok. :-) Vyzerá to na riadnu zmes, ale časom uvidíme, či to dobabrali alebo nie. Ďalšiu zmenu Klingónov ešte pochopím, ale trochu sa chichúňam nad tými nablýskanými holografickými onými na každom kroku. Také niečo nebolo nikdy vidieť ani v Enterprise, ani v TOS. Som zvedavý, ako nad tým v scenári mávnu rukou.
V TOS a TNG mali skafandre, len ich nebolo tak často vidieť. Ten skafander z trailerov vyzerá ako hybrid skafandrov z čias TOS filmov a skafandrov z čias TNG seriálu a filmov.
Slečna nebezpečná Burnhamová mi pripadá OK. Len ma trochu štve, že tá kapitánka v podaní Michelle Yeoh pôsobí príliš upäto. Ostatní sú živí až-až, ona je až príliš nonšalantná.
P.S. Páči sa mi, že aj niekto iný nazýva gondoly gondolami. Popravde, ťažko ich inak nazvať.
24.07.2017
jurinko
Preco su tam tie hologramy ako komunikacny prvok? To je najdebilnejsia "future" technologia, aku poznam, a aj vdaka tomu povazujem Star Wars za hovadinu (nie "len", ale "aj" ;-) ). A tie silove polia, co sa akoze rozostupuju, aby presla lod? Dekompresia jak svina? Nebolo to tak, ze tie lode prelietali priamo cez to pole, lebo tak bolo navrhnute? Z akeho dovodu by sa teraz malo rozostupovat? 10 rokov je prilis malo na to, aby sa veci az hentak zmenili, to podla mna nemoze vysvetlovat nic... Jasne, scifi zo 60-tych rokov a teraz bude vyzerat inak, pakove prepinace a bakelitove tlacitka necaka asi nikto, a uz vobec nie po JJovom Kirkovi, ale hentake zmeny zakladneho fungovania technologii? Hm...
02.08.2017
cyberstorm
myslím že všetci vieme ako je to so Star Trekom. Konzistenbtnosř malá, technokecy...obrovské, návaznost na realnu fyziku - minimálna. Suhlasim s vasimi pripomienkami, ale chcem tomu dat sancu. Urcite to nebude vacsia volovina ako niektore ine serialy.
01.09.2017
jurinko
Star Trek a minimalna navaznost na realnu fyziku? To pocujem prvykrat v zivote.
05.09.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB