Spoločnosť SpaceX počas posledného štartu rakety Falcon 9 lámala rekordy
Nový úspech SpaceX: misia, ktorej cieľom bolo na obežnú dráhu vyniesť 64 satelitov naraz.
V pondelok 3. decembra o 10:34 PST (19:34 CET) bola za priaznivého a jasného počasia vystrelená do vesmíru raketa Falcon 9. Hoci by sa mohlo zdať, že ide len o ďalší z radu nezaujímavých štartov rakety, nie je to celkom tak, lebo v pondelok boli prekonané hneď štyri rekordy.
Prvým rekordom pre spoločnosť SpaceX je 19. štart uskutočnený počas tohto roku, čím prekonala svoj predchádzajúci rekord 18 štartov z minulého roku. Falcon 9 na obežnú dráhu doručil 64 satelitov naraz, čo je rekord v rámci USA. Svetový rekord drží India, ktorej sa v roku 2017 podarilo naraz nasadiť až 104 satelitov. Tretím rekordom je, že opakovateľne používateľný booster B1046, prvý stupeň rakety Falcon 9, sa použil už po tretí krát, pričom predtým bol nasadený 11. mája a 7. augusta tohto roku. Posledný rekord prekonal ten istý booster tým, že už bol odpálený zo všetkých troch štartovacích plôch spoločnosti SpaceX. Konkrétne z plošiny 39A Kennedyho vesmírneho centra, zo štartovacieho komplexu 40 na Cape Canaveral Air Force Station a najnovšie zo štartovacieho komplexu 4E základne Vandenberg Air Force v Kalifornii.
SpaceX si tak pripísala na účet ďalší fantastický výkon. Samozrejme, netreba zabúdať, že súkromná spoločnosť na výrobu rakiet mala na pomoc jediného zákazníka tejto misie, spoločnosť SpaceFlight Industries, ktorá si kúpila exkluzívny prístup k rakete Falcon 9. Podľa správy CNN urobila spoločnosť SpaceFlight Industries niečo také po prvýkrát. Simultánne vypustenie 64 satelitov je znakom vznikajúceho trendu kompaktnejších, lacnejších satelitov a šetrenia ťažkou raketovou silou.
Misia nazvaná SSO-A: SmallSat Express zahŕňala 15 mikrosatelitov a 49 „cubeSat“, čo sú mikrosatelity na výskum vesmíru, aké putovali aj k Marsu spolu so sondou InSight. Do misie SSO-A bolo zapojených viac ako 34 rôznych verejných aj súkromných organizácii zo 17 krajín vrátane Spojených štátov, Austrálie, Kanady, Talianska, Poľska a ďalších.
Spoločnosť Spaceflight Industries umiestnila 64 satelitov do skoro 610 cm vysokého skladovacieho priestoru, ktorý bol rozdelený do dvoch častí. Vo vyhlásení pre tlač spoločnosť misiu opísala ako jednu z najkomplikovanejších úloh, na aké sa kedy dala.
Keď Falcon 9 dosiahol vesmír, jeho vrchný kužeľovitý diel sa oddelil a začali z neho vychádzať satelity.
Medzi satelitmi naloženými do úložného priestoru bolo zariadenie vyrobené v Austrálii, ktoré bude spájať vzdialené internetové zariadenia, pár satelitou SkySats z laboratórii Planet a dva satelity – jeden z USA a jeden z Fínska – ktoré sa budú používať na sledovanie lietadiel a lodí. Raketa na obežnú dráhu vyniesla aj experimentálny astrobiologický satelit vyvinutý skupinou žiakov z nižšej strednej školy na Floride.
Opakovateľne používateľný booster B1046 dokázal po štarte úspešne pristáť na autonómnej pristávacej plošine, ale pristátie aerodynamického krytu nedopadlo podľa plánov. Kryt – kužeľovitá štruktúra, ktorá chráni satelity, vybavenie, jedlo a ďalšie veci počas cesty do vesmíru – mal byť zachytený sieťou špeciálne upraveného plavidla nazývaného Mr. Steven. Namiesto toho ale dopadol do oceánu.
Najčítanejšie
Najčítanejšie
Ivana Kráľová
Som fanúšička filmov, seriálov a kníh rôznych žánrov a tiež popkultúry.