Prvýkrát som ukážky na Titan A.E. videl pred Toy Story 2. Neveril som vlastným očiam, nevedel som obsedieť, nevedel sa dočkať. Keď som neskôr načrel do internetu a vydoloval z neho informácie o producentovi, režisérovi, hudbe a animátoroch, bol som presvedčený, že tento film bude flop.
Prečo? Pretože mediálny otec tohto diela Fox chcel dosiahnuť - podľa mňa - nedosiahnuteľné: plynulé spojenie trojdimenzionálnych pozadí s dvojdimenzionálnymi postavami a predmetmi sa mi zdalo neuskutočniteľné. Už som pred sebou videl, ako to do seba nezapadá, ako sa bijú farby a ako animácia nesynchronizuje s pozadím. Hovorím - flop. (Ako napríklad Čarovný meč.) O deji som toho veľa nevedel... Okrem toho sa vo svojich výrokoch snažil Fox osloviť skupinu 14 - 19-ročných, ktorá je považovaná za jednu z najnevyspytateľnejších. Veď kto si už kedy dal rady s adolescentmi?
Predsa som sa ale - ako správny maniak animovaných filmov, seriálov a podobne - išiel pozrieť do kina, ako hlboko sa tento film prepadne na mojej stupnici.
Nemal som to robiť. Akonáhle som zbadal úžasne renderované 3D pozadia, jemnú a plynulú animáciu, vynikajúce detaily, bol som v siedmom nebi. To by ale nestačilo tomu, aby som tento film považoval za sci-fi roku 2000. Áno, tak ďaleko som až zašiel. A zaslúžil sa o to scenár.
Tento film totiž v žiadnom prípade nie je pre deti. (Pre všetkých, ktorí to ešte nepochopili - toto nie je Disneyovka!) Je naozaj určený pre horeuvedené ročníky. Dej nie je rozkúskovaný, ale plynule prechádza z jednej udalosti do druhej, každá z nich so svojou vlastnou dôležitosťou. Na druhej strane, nepredkladá divákovi všetko rovno predhriate na tanieri, ako to robí prepadák menom X-Men (o tom ale inokedy), ale ponecháva mu priestor na vlastné hľadanie vysvetlení. A keď aj na nejaké vysvetlenie prídete, zďaleka nemusí byť pravdivé. Tomu sa hovorí rôznorodosť! Film je plný dramatických zvratov, romantiky, ľudských charakterov, ktoré v žiadnom prípade nie sú ploché. Kde tu sa mihne aj slabý erotický nádych.
Obsah: ľudstvo stojí pred prahom svojej smrti. Zničenie Zeme civilizáciou Drejov, evakuácia prežitých a po nej nasledovné zotročenie. Posledná, aj to stratená nádej je loď Titan, ktorej technológia by mohla ľudstvu pomôcť nájsť nový domov (napríklad takú planétu Bob). Mapa je ale v rukách hrdinu, ktorý žiadnym hrdinom byť nechce...
O vizuálnej stránke som už hovoril dosť. Určite chcete vedieť, ako je to s hudbou... Keďže nie som práve milovníkom tvrdého rocku, zdá sa mi dosť šialená. Nádherne ale podfarbuje situácie, akčnosť deja a napätie v ňom. Zvuky a hudba sú naozaj dôležitým prostriedkom výrazu v tomto filme a odporúčal by som vám teda, aby ste si - ak už sa pre toto úžasné dielko rozhodnete - ho pozreli v kine s dobrým zvukovým systémom.
Pravdepodobne ste pochopili, že tento film si z môjho pohľadu zaslúži iba jednu známku - 10/10 - a hrdo sa zaradí vedľa Princa egyptského na výslnie animovaného filmu v ľudskej histórii.
Alexander Schneider Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.