Kto sa smeje naposledy? (recenzia Batman, který se směje)
Batman a Scott Snyder je duo obľúbené aj u tuzemských komiksákov. Okrem new 52 série tu vyšli aj event Temné Noci: Metal a komiks Batman: Černé Zrcadlo, na ktoré práve nadväzuje Batman, který se směje. Ako dopadol tento počin, sa dozviete v recenzii.
Ohlásenie českého vydania komiksu Batman, který se směje určite nebolo pre nikoho prekvapením. Crew predsa vydali príbehy a udalosti, ktoré mu predchádzali. Menovite celá new 52 Batman séria, epický event Temné Noci: Metal a vynikajúci komorný príbeh Batman: Černé zrcadlo. Takže aj keď oznámenie nebolo prekvapením, moja zvedavosť bola veľká. Ako správny zberateľ mám celú minisériu v originál zošitovkách a niekoľkokrát prečítanú. Práve preto ma zaujímalo, ako si so všetkými nástrahami tohto komiksu poradí česká verzia. Som teda rád, že svoj recenzentský výtlačok mám úspešne za sebou a môžem sa s Vami podeliť o svoje dojmy.
Všetky vyššie menované komiksy spája meno ich autora. Scenáre k nim napísal hviezdy Scott Snyder, ktorý sa rád realizuje hlavne v žánri hororu. Tam aj v ranej fáze svojej kariéry zažiaril a pozornosť si získal vďaka sériám ako Wytches a American Vampire. Im vďačí za to, že si ho všimli v DC Comics a po tie-in minisérii World of Flashpoint: Superman a Batman: Gates of Gotham mu do rúk zverili hlavnú Batman sériu a všetko ostatné je len história. Dnes má exkluzívnu zmluvu s DC Comics, ale stále sem-tam napíše aj niečo nezávislejšie. Napríklad vynikajúce série Undiscovered Country alebo Nocterra. Snyder teda nie je žiadny nováčik a pre mnohých čitateľov je jeho meno zárukou kvality.
Ako som spomínal, Batman, který se směje priamo nadväzuje na udalosti eventu Temné Noci: Metal, ktorý u nás v troch knihách vydalo vydavateľstvo Crew a mierne prepojenie má aj s temným psychologickým thrillerom Batman: Černé Zrcadlo, ktoré v rámci edície Legendy DC tak isto vydalo Crew. Žáner psychologického thrilleru je príhodný práve aj pre dnes rozoberaný komiks. Nejde o obrovské epické dobrodružstvo, akým bol Metal, ale skôr o komornejšiu detektívku. Aj keď stávky sú extrémne vysoké, presne ako to má Snyder rád. Príbeh nás privádza k záhadnému prípadu, v ktorom sa v Gotham City začnú objavovať telá Bruceov Waynov. Každý z nich je iného veku a jazvy na ich telách hovoria jasným odkazom, že každý z nich v určitom bode svojho života skoncoval s kariérou Batmana. Netreba byť najlepším detektívom na svete, aby ste pochopili, že sa jedná o Bruceov z alternatívnych vesmírov a že niekto sa Batmanovi snaží ukázať, ako systematicky likviduje jeho šťastné verzie. Tým niekým nie je nik iný než Batman, ktorý sa smeje. Kombinácia Batmana a Jokera z Temného Multivesmíru, ktorú čitatelia spoznali v evente Metal. Ako si však Batman poradí so svojou stelesnenou nočnou morou, ktorá kombinuje šialenosť Jokera s inteligenciou a výcvikom Batmana? To, že bude nútený vykonať extrémne rozhodnutia, nie je žiadnym spoilerom.
Hneď na začiatok musím povedať, že sa jedná o najlepšiu Snyderovu prácu s Batmanom od čias Černého Zrcadla. Žáner temného psychologického thrilleru mu perfektne sadne a práve v týchto vodách sa cíti ako doma. Aj s postavou Batmana si už preskákal naozaj veľa, preto mu rozumie a vie výborne vystihnúť jeho vnútorný hlas. Hlavne keď píše dialógy medzi Bruceom a Alfrédom, tak je to vyslovene zlato. Alfréd bol vždy srdcom celej bat-rodiny a keď ho ešte píše aj talentovaný autor, je radosť čítať tieto scény. Ako som spomínal, Snyder je tiež majster budovania napätia a tiesnivej, bezútešnej atmosféry. Tak isto veľmi rád dostáva hrdinov do situácií, v ktorých ide o všetko a zdanlivo z nich nie je úniku. Zatiaľ to znie ako bezchybný komiks, že? Nuž, nie je všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá.
Áno, Batman, který se směje je najlepším Snyderovým Batmanom od čias Černého Zrcadla. Za týmto si stojím, ale to nič nemení na fakte, že v komikse je množstvo vecí, ktoré mi vadia a nad niektorými nedokážem privrieť oči. Začnem s tým, ako Snyder dostáva hrdinov do neriešiteľných situácií, z ktorých ani on sám netuší, ako sa dostať. Konce sú jeho achillovou pätou a najväčším problémom jeho komiksov. Rád totiž uteká k riešeniu formou tzv. deus ex machina, kde sa všetko zázračne vyrieši „mimo záber“ a nikto vlastne nevie, ako sa záchrana udiala. Ale dobre, s týmto už človek akosi počíta, keď otvára komiks písaný týmto pánom. Čo je ale neodpustiteľné, sú chyby v kontinuite. Batman, ktorý sa smeje na konci eventu Metal prišiel o ruku, ale v tomto diele, čuduj sa svete, sú obidve ruky bezchybné. Najhoršie na tom je, že keď sa na to Snydera pýtali v rozhovore, priznal, že na to proste zabudol. To je v poriadku, každý má právo zabudnúť. Sme ľudia, sme nedokonalí. Ale nemá náhodou obrovský korporát, akým je DC Comics, zamestnancov, ktorí sú platení práve za to, aby takéto veci kontrolovali a dávali pozor, aby sa nestali? Hovorí sa im editori a v tomto prípade zlyhali na plnej čiare. Posledná veľká vec, ktorá mi vadí, je, že postavy z temného multivesmíru stále ctia Batmanovu tajnú identitu a pred nezasvätenými postavami hovoria o Batmanovi a Bruceovi Waynovi ako o dvoch rozdielnych osobách. Prečo? Fakt, prosím, vysvetlite mi niekto v komentároch prečo, ak to viete. Keď sa na to pozriem z akejkoľvek strany, príde mi to vyslovene nelogické.
Presuňme sa k výtvarnej stránke komiksu, o ktorú sa postaral legendárny Jock. So Snyderom pracoval práve na už viackrát spomínanom komikse Batman: Černé zrcadlo, sérii All Star Batman a na horore Wytches. Okrem toho pracoval na komiksoch ako Green Arrow: Year One, Nightwing, alebo Hellblazer. Jock patrí k tým výtvarníkom, o ktorých môžeme tvrdiť, že majú nezameniteľný a osobitý štýl a ich prácu spoznáte na prvý pohľad. Jeho obálka s Jokerovou tvárou vytvorenou z netopierov je vyslovene legendárnym dielom, ktoré krášli tričká a plagáty a drvivá väčšina komiksákov okamžite presne vie, o čom tu píšem. Jeho práca vyniká práve v hororoch a temných psychologických záležitostiach. Práve preto bol tou najlepšou voľbou pre tento príbeh. Aby som bol objektívny, tak musím uznať, že v akčných scénach nemá až takú silu, čo môžeme vidieť hlavne v úvodnej veľkolepej akčnej naháňačke. Keď ale príde na zobrazenie nočných môr a roztrieštenej psychiky, tak tam predvádza vizuálnu hostinu. Verte mi, že ja si pochutnám rád. Mimochodom, musím pochváliť aj fakt, ako na seba obálky prvej a poslednej kapitoly krásne nadväzujú a zrkadlia jedna druhú.
O české vydanie sa postaralo vydavateľstvo Crew a na pulty predajní komiks priniesli v peknej pevnej väzbe s prebalom. Vydanie je prakticky totožné s tým, čo ponúka aj americké vydanie. Čiže dostávame hlavný príbeh a ako bonus alternatívne obálky a skice postáv. Čo sa týka väzby, tá mi však prišla chatrnejšia. Všetko, samozrejme, drží pokope v poriadku, ale aj tak sa nedokážem ubrániť pocitu, že sa v Crew na kvalite materiálu väzby, resp. viazania, šetrilo. Na čo som bol najviac zvedavý, bol preklad. Prekladať komiksy Scotta Snydera musí byť nadľudský výkon. Snyder miluje slovné hračky, prešmyčky s písmenkami a podobné záludnosti, pri ktorých si prekladatelia môžu aj vlasy vytrhať. Napríklad v úvodnej scéne Batman naháňa gang na diaľnici a pri tom komunikuje s Alfrédom cez vysielačku. V rozhovore sa, okrem iného, zmienia aj o tom, že Gothamská poisťovňa ponúka poistenie na škody spôsobené Batmanom. Toto poistenie sa v originálnom znení volá The Dark Knight Returns, čo je takmer geniálny vtip a krásny odkaz na legendárnu rovnomennú klasiku Franka Millera. V češtine vyšla pod názvom Návrat Temného Rytíře a názov poistenia sa dá okrem tohto významu aj chápať ako Temný rytier vracia (v tomto prípade peniaze za škody). Tu máme však nevyriešiteľnú prekladateľskú situáciu. Preložiť to vo význame bližšiemu k poistke alebo významovo bližšie k easter eggu? Tak či onak zabijeme vtip, pretože ostane navždy stratený v preklade. Jan Kukrál, ktorý sa postaral o český preklad, sa rozhodol názov poistky preložiť ako Návrat Temného Rytíře a zachoval tak odkaz ku klasike. Čo mu nijako nevyčítam, pretože ako som už písal, nejde to preložiť tak, aby ostal vtip plnohodnotne zachovaný. Pán Kukrál mal rozhodne s celým komiksom náročnú prácu a vôbec mu toto zadanie nezávidím. Čo ale musím vytknúť, je, že nepozná hlavné postavy bat-rodiny a Steph (Stephanie Brown/Spoiler/Batgirl) preložil v mužskom rode. Ako „Stephovi“. Skutočne? Stačilo sa pozrieť na panel, ktorý prekladal, a spočítať si mužov a ženy na ňom, keď už nepozná postavy. To je ale jediný detail, ktorý prekladu vyčítam. Práve naopak, musím pochváliť, že preklad zachoval „tajné správy“ ukryté v dialógoch posledných troch kapitol príbehu. Za to, mimochodom, chválim aj Snydera, pretože toto je zaujímavá pridaná hodnota a keď komiks vychádzal pôvodne v USA, užil som si na internetových fórach kopec zábavy pri analyzovaní správ s ostatnými fanúšikmi.
Záver: Batman, krerý se směje je veľmi dobrý, aj keď určite nie dokonalý komiks. Hutná a temná atmosféra ženie čitateľa vpred príbehom a Snyderova práca s gothamskými postavami je naozaj prvotriedna. To všetko podtrháva skvelá Jockova kresba, ktorá dokáže doslova vytiahnuť nočné mory na svetlo sveta. Škoda, že tomu celému podkopáva nohy typický Snyderovský koniec, chyba v kontinuite a niekoľko veľkých nelogickostí. Každopádne, Batman, který se směje by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika Batmana a ani milovníkov žánru temného psychologického thrilleru. Aj keď má svoje chyby, tak je to veľmi kvalitný komiks, ku ktorému sa rád vrátim.
Hodnotenie: 80%
Batman, který se směje
Pôvodný názov:Batman who laughs
Scenár: Scott Snyder
Kresba: Jock
Jazyk: Český
Preklad: Jan Kukrál
Počet strán: 232
Väzba: Viazaná s prebalom
Rok vydania: 2022
ISBN: 9788076791817
Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo Crew, ktorému týmto ďakujem.