Nová sada Magic: The Gathering nás zavedie do Stredozeme
Tolkien hýbe svetom. A peňaženkami fandomu, takže nie je prekvapením, že po cross-overoch s inými frančízami, ako napr. Warhammer 40K alebo Transformers, sa výrobca hry Magic: The Gathering rozhodol licencovať aj možnosť realizovať sadu kariet tejto svetovo najúspešnejšej kartovej hry s obrazovým a textovým materiálom zasadeným do Stredozeme.
Wizards of the Coast pred pár dňami predstavili prvý pohľad na plánovanú sadu Lord of the Rings: Tales of Middle-Earth (Pán prsteňov: Príbehy zo Stredozeme), ktorá bude mať premiéru 23. júna 2023. Obrazový materiál použitý a vyrobený vyzerá prekrásne a v mnohom obohacuje už existujúce produkty, ktorých sme sa už dožili. Okrem toho plánujú Wizardi aj niekoľko prekvapení, čo sa týka kariet zobrazujúce jednotlivé Prstene moci. Čo všetko teda o nich vieme?
Prvý pohľad na vybrané karty
Nedávno Wizardi uvoľnili prvú prezentáciu jednotlivých kariet z tejto sady a veru – je na čom oči nechať! Nielen zobrazenie jednotlivých postavičiek z Tolkienovho sveta, je krásne a tematicky vyladené, ale zaujímavé je aj zobrazenie niektorých základných kariet typu Land (Krajina), ktoré sú v tomto prípade vystrihnuté časti mapy Stredozeme. A tak sú Ostrovy v hre napr. Zátoka Belfalas alebo Veľké more Belegaer, karty s Horami znázorňujú Hmlisté a Biele hory a Pláňami sa stal Rohan a Kraj.
Najzaujímavejšími kartami aj zo zberateľského hľadiska sa ale stávajú práve Prstene moci. Podľa básničky z Pána prsteňov vieme, že Sauron vyrobil deväť pre ľudí, sedem pre trpaslíkov a tri pre elfov. A tak v dvojdúhovej holografickej verzii bude vyrobených len 300 kusov karty Sol Ring s elfským motívom, 700 s trpasličím a 900 s ľudským. Všetky tieto budú písané Quenyou s tengwarskými znakmi.
No a čo sa týka Jedného prsteňa – ten vo foilovej verzii vytlačenej v čiernej reči Mordoru použitím znakov Tengwar bude ozaj len jeden jediný na celom svete. Aktuálne indikačné ponuky sa už vraj pohybujú na hranici 100 000 eur za túto kartu a je možné, že sa bude jednať naozaj o jednu z najdrahších kariet na svete. (Len pre porovnanie: karta Black Lotus bola v januári 2021 posledne predaná za 540 000 USD.) Dostupné budú tieto limitované karty len v tzv. Collector Booster zberateľských balíčkoch.
Okrem toho sa dočkáme kariet bez tradičného čierneho orámovania, ktorých obraz bude pokračovať na ďalšej karte, čo je ďalšia fajnotka, ktorá asi podporí zberateľské nadšenie. Príkladom je napr. znázornenie finálneho momentu kníh na Hore osudu.
Vyťažiť čo najviac
Kritika je však tiež na mieste. Už niekoľko rokov sú Wizardi pod korporátnym tlakom zvyšovať finančné výsledky, ktoré Magic: The Gathering produkuje. Predchádzajúce cykly vydávania ca. niekoľkých sád do roka sa zvýšili enormným spôsobom. Len na rok 2023 je plánovaných 10 sád, pričom tieto vychádzajú v niekoľkých produktoch, ktoré medzi sebou konkurujú. A tak aj Príbehy zo Stredozeme prídu v normálnych boostroch, zároveň vo forme Jumpstart boostrov, Draft boostrov, ako darčekové balenie, zároveň vo forme Commander balíkov a Collector boostrov. Tento nápor na zberateľov sa teda zvýšil tak enormne, že mnohí predtým lojálni zákazníci sa k Magicu obracajú pomaly chrbtom.
Vývoj si všimli aj banky, ktoré skúmajú hodnotu firiem na trhu a koncom minulého roku analytik Bank of America varoval svojich klientov ohľadom investície do akcií firmy Hasbro (matky Wizards of the Coast), ktorá podľa neho znižuje hodnotu svojich produktov umelým navýšením cien a presaturovaním trhu, ktoré smerujú k obmedzeniu budúcich nákupov obchodmi a zberateľmi. Evidentná je táto únava z neustáleho náporu na konzumentov aj z rôznych správ z komunity - napr. The Professor z YouTube kanálu Tolarian Community College sa nedávno sťažoval práve na tieto veľmi drastické kroky výrobcu:
Uvidíme, ako sa celková situácia okolo stavu, v ktorom sa Magic: The Gathering nachádza, vyvinie, na to si budeme ešte musieť počkať. Zjavné je ale, že nie všetci sú z aktuálneho smerovania tejto legendárnej hry nadšení.
My sa ako fandom ale tešíme z pohľadu na novú sadu zo Stredozeme, hoci s ňou možno nebudeme hrať...
Najčítanejšie
Najčítanejšie
Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.