Pán Mordoru spriada siete osudu Stredozeme do vzoru záhuby všetkých národov. Spojenectvo medzi dvoma vežami - Barad-Dur a Orthank sa prehlbuje a vrhá tieň na slobodné krajiny. Gondor padne alebo... bude zachránený?
Priznám sa, akosi sa mi ani nechce túto recenziu písať. Nie preto, že by sa filmu nedalo čo-to vytknúť. To nie... Skôr je to preto, že mu nechcem ublížiť. Dve veže - The Two Towers - je totiž pastva pre oči každého fantastu... čo sa týka už duše, tak tá nie je úplne spokojná.
Druhé dielko z filmovej trilógie Petera Jacksona je vlastne kolážou paralelných osudov hrdinov našej slávnej družiny, ktorú Frodo a Sam opúšťajú smerom k Mordoru. Aragorn, Gimli a Legolas prenasledujú skupinu uruk-hai, ktorí uniesli Pippina a Merryho. Okrem toho sa dej prenáša do rohanských planín a komnát, v ktorých vládne kráľ Theoden. Tomu ale veľa síl nezostáva. O to sa postaral už jeho poradca Grima Wormtongue, ktorý je skrytým vyslancom Sarumana a do duše starého kráľa pomaly odkvapkáva jed svojich slov. Na scénu takto prichádza niekoľko ďalších postáv a tak divák pomaly stráca prehľad o tom, kto je kto a čo sa deje. To ale nie je hlavným problémom Dvoch veží. A problémom nie je podľa mňa ani tých niekoľko zmien, ktoré si producenti oproti knižnej predlohe dovolili.
Musím priznať, že režisér Peter Jackson sa snažil z druhej knihy vytĺcť čo najviac - a tak sa mu to aj podarilo. Žiaľ, dal prednosť akcii, boji a špeciálnym efektom pred dejom a dialógmi či rozvojom postáv. To, čo som cítil v prvej časti sa tak ešte viac potvrdilo: postavy slúžia preostrediu, sú v tomto filmovom spracovaní iba súbežníkmi efektného sveta, ktorý je zato vytvorený geniálne. Jednotlivé postavy dostávajú tak možnosť povedať niekoľko holých viet a... dosť bolo! Nasleduje ďalší poklus, ďalšie rinčanie zbraní, ďalšia smrť. (Nič proti smrti.) Takto sa stávajú tie tri hodiny možno plné napätia a priviažu vás k sedadlu v kine na tento čas, no mne osobne to skôr pripomína prehliadku pekných obrázkov ako prežitie príbehu, ktorý by ma uspokojil. Príchod Gandalfa, ktorý mal byť podľa mňa určitým prerodom v tomto filme a zaiste v knihe pôsobí ako hlavný bod obratu deja sa stráca v jednoduchosti a nevýraznosti.
Čo sa týka hereckých výkonov... Od začiatku mi bolo jasné, že tu sa bude dať iba málo vytknúť. Všetci herci a herečky sa vo svojom remesle vyznajú veľmi dobre a je to aj vidieť. Nemôžem si ale neodpustiť nespomenúť aspoň príjemné stvárnenie postavy Gimliho, ktorému dali scenáristi niekoľko do úst niekoľko veľmi trefných poznámok a prostredníctvom nich sa stáva (po Pippinovi v prvej časti) šaškom v tomto diely - samozrejme na okor rozvoja jeho charakteru. Musím taktiež pochváliť Brada Dourifa sťa Grima Wormtongue, ktorý stvárnil skazeného, zradného a do špiku kosti plného jedu poradcu kráľa Theodena perfektne. Perlou tohto filmu ale nie je ani jeden z klasických velikánov... Nie, je to niekto, s kým by ste nikdy nepočítali - postava Golluma / Smeagola. Dokonalá animácia na základe motion-capturingu podľa jeho predstaviteľa Andyho Serkisa a fantastický scenár robia z tohto technicky položivého tvora hrdinu tohto príbehu. Jeho tragická premena (Gollum -> Smeagol a späť) na vás zanechá dojem, že je oveľa ľudskejší ako hociktorá iná postava v tomto diely!
Prejdime ale k technickému spracovaniu... Tomu sa dá iba málo vytknúť. Perfektná krajina Nového Zélandu, vynikajúce kulisy (iba Edoras sa staval niečo cez 8 mesiacov, aby sa na ňom točilo menej než osem dní) a perfektné masky tvoria základ, na ktorom tróni animačné spracovanie a špeciálne efekty ako čerešnička na šľahačke. Očakávajte šialené státisícové boja, nekonečne sa vinúce zástupy vojakov. Očakávajte krásnych Entov, ktorých korene sa zapustia do vašich očí a sŕdc. Očakávajte Mordor, vrkov či olifantov... Všetkého sa dočkáte. Chcel by som ale špeciálne pogratulovať za zvládnutie postavy Golluma/Smeagola jeho tvorcom! (Možno sa opakujem, no som touto postavou naozaj očarený, takže mi to predsa len odpustíte, dúfam.) Hudba a zvukové efekty sú na taktiež výbornej úrovni a dobre dokresľujú celkový vývoj na striebornom plátne.
Fajn... tak to teda zrátajme: Vynikajúce podanie trochu nevypracovaného scenára, hmm... dobré herecké výkonu aj napriek slabým dialógom... hmm... neviem, neviem. Myslím, že ak ste knihy čítali a želáte si vidieť iba samotné spracovanie sveta J.R.R. Tolkiena, budete uspokojení. Ak ale hľadáte dobre spracovaný príbeh s postavami, ktoré tvoria jeho základ, hľadajte niekde inde. Tento akčnými scénami preplnený trojhodinák vám to neposkytne.
Alexander Schneider Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.
Daidalos (Anonym)
Skoda ze ta akcia je az na konci. :-) Keby bol film o nieco kratsi ani by som ziadnu akciu nevidel. Dve tretiny filmu="skvela" omacka K comu to neviem
20.01.2003
zdeno (Anonym)
Film som videl styri krat a velmi sa my lubi az na Legolasa ktory sa zahral na skejtera
12.02.2003
Praetor (Anonym)
Fakt, ten Legolas bol na prd.
19.03.2003
Bubbo (Anonym)
u Legolasa si to Jackson naozaj mohol odpustit, ale co uz s jeho ... humorom
30.03.2003
arwen (Anonym)
no,predstavte si tam gimliho.Alebo gandalfa.Ale prehnane to je.
10.09.2003
Ivan Kučera (Anonym)
Dve veže by sa nemali hodnotiť ako samostatný film, je to voči nim dosť neférové, neboli tak točené a nikto by nemal zneužívať, že nie sú "plnohodnotným" filmom. Lebo tým ony skutočne nie sú. Nikdy takými nemali byť, nebola taká kniha a nie je taký ani film, nemá to začiatok ani koniec a aj to je správne, lebo to nemá mať AKÝ začiatok, AKÝ koniec.
08.10.2004
Zlomená keltská bojovníčka Senua sa vydáva do vikingského pekla Hel, aby zachránila dušu svojho milého, Dilliona. To ale netuší, že najväčšie nebezpečenstvo spočíva inde, než v démonoch a božstvách. Ako sa vraví, tým najhorším nepriateľom sme si práve my sami. Recenzia obsahuje spojlery tam, kde je to nevyhnutné pre vysvetlenie hodnotenia. Autor zároveň dodáva, že recenzia vznikla bez nároku na honorár.
Pri príležitosti vydania hry Middle-earth: Shadow of War sa bude v klube Galeon v Košiciach konať tematický večer zo sveta Pána prsteňov a Stredozeme. Nebude to ale len o hre, dozviete sa mnoho zákulisných informácií, faktov z Tolkienovho univerza, či nahliadnete do procesu výroby podobných diel. Toto a ešte mnoho viac vás čaká v pondelok 09.10.2017 v klube Galeon
Elfovia a trpaslíci Sterdozeme opäť ožijú. Na budúcu jar si budeme môcť prečítať novú knihu od J. R. R. Tolkiena - Hurinove deti. Túto upravil a zredigoval jeho syn Christopher.
Už 76-krát sa lesk a žiara Hollywoodu zamerala na to najkrajšie a najlepšie z minuloročnej produkcie... Novozélanďania to ale Amerike ukázali a z jedenástich nominácií na zlatú sošku si odniesli domov veľmi skromne všetkých jedenásť.
Dočkali sme sa. Viem, ani ja som tomu nechcel veriť. Je to ale naozaj tak, priatelia. Po FotR a TTT sa LotR prehupol do posledného pokračovania - RotK. Vitajte opäť v Stredozemi!
Pán Mordoru spriada siete osudu Stredozeme do vzoru záhuby všetkých národov. Spojenectvo medzi dvoma vežami - Barad-Dur a Orthank sa prehlbuje a vrhá tieň na slobodné krajiny. Gondor padne alebo... bude zachránený?