Na zbierku Dotyky budúcnosti II sa pozrel aj scifi autor Miro Švercel, ktorý ku každej poviedke uviedol svoj pocit z nej - ako po obsahovej, tak po koncepčnej alebo remeselnej stránke. Ako sa mu teda poviedky pozdávali?
Na poslednom Comics Salóne som si zaobstaral prvotinu Radoslava Kozáka aj s pekným venovaním. Ďakujem. Z celej zbierky som predtým poznal len jednu poviedku, ktorá sa v roku 2020 umiestnila v MCF, a teda som bol zvedavý na ďalšie jeho výtvory. Poďme sa na ne mrknúť mojím subjektívnym očkom.
Vyrojilo sa aj dostatočné množstvo nových autoriek a autorov. Nesklamali. Takisto ako už ostrieľaní „psavci“. Potešila aj slovenská účasť a vlastne z mikropoviedok bola podľa mňa najlepšia.
Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.
Ak sa čitateľ pozrie na menoslov autoriek a autorov, je to výber veru parádny. Tak sa so mnou poďte mrknúť mojim subjektívnym okom na každé dielko (aspoň zopár vetami).
Cena Karla Čapka je vyhlasovaná od roku 1982 a týmto Mlokom vstúpila do svojej piatej dekády, tak načína úvodník k zbierke dlhoročná organizátorka Jiřina Orlová, ktorá na dvoch stranách stručne zglosuje históriu tejto významnej súťaže.
K dvestému výročiu narodenia Gregora Johanna Mendela (ktorého, myslím, netreba predstavovať) prišlo vydavateľstvo Epocha s utešene objemnou antológiou poviedok so spoločným motívom, a tým je – genetika.
V čase predvianočnom prišla Hydra na trh so zbierkou vianočnou. Teda spoločným pojítkom všetkých osemnástich poviedok bola téma Vianoc. Ako sa s tým autorky a autori popasovali?