Knihy pre dospievajúcu mládež (YA) patria, minimálne čo do počtu predaných kusov, k ťahúňom nielen fantastickej literatúry. Kvalita takýchto diel je však často kolísavá, a tak sa popri kvalitných či inovatávnych knihách nájdu stovky generických a podpriemerných diel, ktoré sa vezú na úspechu aktuálnej modernej vlny. Napriek tomu sa spomedzi obrovského množstva príbehov dajú vybrať nadpriemerné, či priam skvelé kúsky, z ktorých niekoľko vám tu dnes predstavíme.
Lívia Hlavačková – Sama za seba (Artis Omnis, 2021)
Anna už takmer rok žije vo svete, kde sú smrť, mágia a krv na čepeli meča na dennom poriadku. Už takmer rok je z nej Cudzinka – Gwind. V pokračovaní príbehu ju čaká vojna proti Čiernym mágom, zúfalý útek, samota, nebezpečenstvo a ťažké rozhodnutia. Ocitá sa uprostred zápasu, v ktorom musí bojovať sama za seba. Jej inakosť priťahuje neželanú pozornosť kráľových ľudí aj Čiernych mágov. Nájde svoj domov skôr než oni ju? Pokračovanie Líviinej prvotiny Nezabiješ? o svete Morana ovládanom čiernymi mágmi je písané v rezkom akčnom a dospelejšom štýle a už teraz sa tešíme na tretiu časť.
Petra Stehlíková – Nasterea (Host, 2021)
Zatiaľ posledný diel zo sveta Naslouchače dorazil k fanúšikom minulý rok. Znova sa stretávame s Ilan, mladou sklenárkou, ktorej osud je prepletený s chodom sveta. Po zrade od tých, ktorým zachránila život, sa musí vydať na cestu a odhaliť tajomstvo rozdeleného sveta i čeliť nástrahám v podobe nebezpečných nasterey. Čo sú vlastne zač? A čo naozaj leží na druhej strane bariéry oddeľujúcej svet na bezpečný a ten druhý, plný toxických splodín a smrti? V hlave má veľa otázok, na ktoré ale nikto zo žijúcich nepozná odpoveď. Tretí diel pentalógie z originálneho sveta Petry Stehlíkovej.
Leigh Bardugo – Povstanie ničoty (Slovart, 2021)
Povstanie ničoty je záverečným dielom trilógie Griša. Túto sériu kníh jednoducho milujem, hoci som ju vôbec nečítala v poradí, v akom by som mala, ale ako u nás vychádzala. Tento diel som však doslova zhltla. Keby som ho mala popísať jedným slovom, povedala by som: skvelé! Bála som sa, že keď mi Zjazvený kráľ toľko vecí vyspoileroval, budem sa pri čítaní Povstania ničoty tak trochu nudiť. No opak bol pravdou. Neskutočne som si to užívala. Každá scéna s Nikolaiom bola dokonalá a záver knihy ma celkom dostal. A pokiaľ ide o Temnana, tuším som sa do neho zamilovala ešte viac.
Vláda vlčíc predstavovala druhý diel dualógie Zjazvený kráľ, ktorá je voľným pokračovaním série Griša. Kým prvý diel ma až tak nebavil, tento bol totálna pecka. Neskutočne som sa bavila, hltala stránky, s napätím čítala, čo bude ďalej, až som došla do vytúženého konca a dočkala sa toho, čo som chcela už aj v prvej časti. Postavy boli úžasné, už vôbec nie také nudné, ako sa mi zdali v Zjazvenom kráľovi, krásne bolo vidieť, ako sa menili a posúvali, prijímali neľahké rozhodnutia, ktoré ich formovali a robili z nich tú najlepšiu verziu seba samých. Veľmi príjemným prekvapením pre mňa bolo, že sa tu objavilo aj veľa postáv z predchádzajúcich kníh, ktoré som si stihla zamilovať. Aj dejovo bola kniha oveľa zaujímavejšia než jej predchodca – menej politiky, viac akcie. A mala naozaj dokonalý záver. Vážne, ak ste po tejto sedemdielnej sérii kníh (Griša, Vrania šestka, Zjazvený kráľ) od Leigh Bardugo ešte nesiahli, mali by ste tak čím skôr urobiť.
Tricia Levenseller – Tiene medzi nami (CooBoo)
Táto kniha so mnou cestovala na dovolenku. Bolo to veľmi príjemné oddychové čítanie, také akurát pod slnečník k moru. Hlavná hrdinka je ambiciózna a ide si za svojím cieľom. Odmieta žiť obyčajný život, preto sa rozhodla, že zvedie samotného kráľa a počas svadobnej noci sa ho zbaví, aby mohla vládnuť sama. Nečakala však, že kráľ má tiež svoje tajomstvá a nebude takým ľahkým orieškom ako väčšina mužov, s ktorými sa už stretla. Postavy som si rýchlo obľúbila, s radosťou sledovala iskrenie medzi nimi aj to, čo sa dialo okolo nich, jednoducho som si knihu naozaj užila. Nečakajte od nej nijaké prudké fantasy, skôr to bol romantický kúsok okorenený fantasy prvkami.
Rick Riordan – Apolónov pád 5: Nerova pevnosť (Fragment, 2021
Tí, čo ma poznajú, vedia, že na Ricka Riordana nedám dopustiť. Jeho knihy patria medzi tých málo, ktoré som ochotná čítať aj v origináli. A toto bol naozaj úžasný záver celej série. Nesmierne som si ho užila. Bolo to napínavé, zábavné, nostalgické. Apolón prešiel od prvého dielu neskutočným vývojom. Vo všetkom, čo robil, bolo vidieť, že už to nie je ten rozmaznaný boh, ktorého sme spoznali na začiatku, ale stal sa priateľom, akého by sme všetci chceli. A úplný záver bol jednoducho top! Keby to bola naozaj rozlúčka s príbehmi z gréckeho panteónu, nič by tomu nechýbalo. No aj tak sa nesmierne teším, že Riordan ohlásil minimálne ďalšie dve knihy z Nicovho a Willovho pohľadu. Každopádne však séria o Apolónovi vôbec nesklamala a kvalitou sa vyrovnala aj Percymu Jacksonovi aj Bohom Olympu. Je mi jasné, že kedykoľvek sa k nej zase rada vrátim.
Minulý rok sme sa dočkali hneď dvoch kníh od tejto novej autorky. Na Krvavú dedičku som sa veľmi tešila, lebo všetci ju ospevovali hneď, ako vyšla v angličtine. A nesklamala ma. Jej svet je zasadený do krajiny, ktorá pripomína cárske Rusko. V tomto svete žijú obyčajní ľudia, ale aj spriaznení, teda tí, ktorí majú určité špecifické schopnosti – dokážu ovládať napríklad vodu, vzduch, ale aj čokoľvek iné. Hlavná hrdinka, samotná princezná, je spriaznená s krvou. Snaží sa to tajiť, pretože vie, že jej schopnosti vyvolávajú strach. Až do momentu, keď ju neobvinia zo smrti jej rodičov a ona je nútená ujsť a vyhľadať pomoc, aby očistila svoje meno. Pri čítaní knihy som sa bavila, zvedavo obracala stránky a rýchlo si obľúbila hlavné postavy. A hoci ma ničím šokujúcim kniha neprekvapila, bolo to veľmi príjemné čítanie. Zato druhý diel ma už riadne zatlačil do kresla. Hoci dvojky zvyknú väčšinou trpieť tým, že sú len prechodom medzi úvodom a veľkým finále, v tomto prípade to neplatilo. Bolo to naozaj výborné pokračovanie série! Vidno, ako sa autorka posunula a dokázala príbeh lepšie vyskladať a zamotať. Veľmi som si to užila a záver ma poriadne šokoval. To, čo autorka spravila hlavným postavám, sa v takýchto knihách veľmi často nevidí. Neskutočne sa teším na záverečný diel a som zvedavá, ako to celé skončí.
Mladá Bree je úplne priemerné šestnásťročné dievča, ktoré si hojí rany po nešťastnej smrti svojej matky. No potom čo sa počas prípravnej stáže na vysokú školu dozvie o tajomnom univerzitnom spolku prepojenom so starými mýtmi o Artušovi, Lancelotovi a ostatných rytieroch okrúhleho stolu, začnú sa diať podivné veci. Nielenže sú členovia spolku mýtonosov potomkami dávnych rytierov, majú magické nadanie a bojujú s príšerami, ale ako sa ukáže neskôr, začne sa rovnaká mágia prebúdzať aj u Bree. A aby toho nebolo málo, zdá sa, že autonehoda jej matky vôbec nehodou nebol. Artušovské legendy napojené na klasické young adult sa tak často nevidí. Preto táto kniha rozhodne prináša nový svieži vietor a má šancu zaujať čitateľov znavených rôznymi upírmi, vlkolakmi a anjelmi.
Deborah Harkness – Syn času (Laser, 2021)
Autorkin návrat do sveta Času čarodejníc. Zoznámte sa s Marcusom, mladým a nadaným vojenským lekárom, ktorý na pozadí udalostí Francúzskej revolúcie dostane ponuku, aká sa neodmieta. Za večný život však musí zaplatiť náročnou premenou v upíra. Skok do súčasnosti. Mladá Parížanka Pheobe sa chystá na rovnakú zmenu ako jej milovaný Marcus stáročia pred ňou. A hoci doba už pokročila a celý proces pôsobí jednoduchšie, stále obaja narážajú na úskalia čakajúce na človeka, ktorý sa chce stať upírom. O to viac, ak sa z hlbín času vynoria tiene Marcusovej minulosti, ktoré im už navždy nedajú pokoj. Kniha dáva nový rozmer všetkým dielam o upíroch a kladie si otázku, aké to je prežiť premenu a život novorodeného nesmrteľného?
Máme za sebou znova rok plný anime. Dobré anime, nepozerateľné anime, epické príbehy, ktoré v nás rozprúdili sny dosiahnuť niečo veľké, ako aj série, ktoré chytili za srdce a do očí priniesli slané vodopády.
Tuzemský trh s mangou má už dlhodobo pod palcom české vydavateľstvo CREW. Snáď nijakého nadšenca ázijskej popkultúry neprekvapuje fakt, že aj uplynulý rok si CREW pre nás pripravila množstvo skvelých kúskov. Ohliadnime sa spolu za rokom 2021 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.