Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Jana Vybíralová10,0
4.Sergej Lukjanenko10,0
5.Anton Stiffel10,0

Najnovšie články

Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.

Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!

Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!

Minulý týždeň sa krstila antológia slovenského a českého bizara s názvom Bulvár podivností. Že neviete o čo ide? Tak práve pre vás je určená táto ukážka!

České vydavateľstvo Planeta 9 je splneným snom všetkých fanúšikov space opery. Po nedávno vydanej McDevittovej Odysee a Hamiltonovej Propasti na konci snu prichádzajú so zavŕšením trilógie Architekti svetů od Adriana Tchaikovskeho!

Fanúšikov epickej fantasy a Tada Williamsa isto poteší ukážka z románu Bratři větru z vydavateľstva Laser-books, ktorý predchádza udalostiam legendárnej série Vzpomínka, Žal a Trn.

Najnovšie recenzie

Česká urban fantasy séria Kladivo na čaroděje pokračuje!
Praha je kúzelné mesto a to doslova. V Prahe je mágia najsilnejšia — nová, rýdza, nevypočítateľná a pletie sa ľuďom do životov. Klaudii a hlavne Walterovi. Len Félixa zatiaľ netrápi. Je totiž na okružnej jazde okolo Zeme, nie úplne dobrovoľne, a tak trochu mimo hlavnej trasy bežnej dopravy. Krúži až kdesi nad atmosférou a usilovne rozmýšľa, ako sa má uzemniť.

Ako by vyzeral svet, ak by sa prehodili biologické roly, keby deti rodili muži? Dystópia či absolútna emancipácia? Viac sa o Vakoch, dystopickom románe Zdenky Kollárovej, dozviete z recenzie Rada Čižmára.

Slovenská prekladová fantastika je na vrchole, a tak sa konečne aj v slovenčine môžeme dočkať nielen dosiaľ prehliadaných klasík starých majstrov, ale aj relatívne nových titulov, ktoré sa však už stihli zapísať do análov fantastiky. Medzi takéto jednoznažne patrí aj séria Expanzia od Jamesa S. A. Coreyho započatá knihou Leviatan sa prebúdza, ktorej recenziu vám priniesol Rado Čižmár!

Máme tu tretiu recenziu tohtoročnej antológie Dotyky budúcnosti II, tentoraz od Radovana Čižmára.

Knihu Mračná nad Žilinou napísal nádejný autor a zaradil sa tak medzi novú vlnu slovenských spisovateľov fantastiky. Kto by čakal slabý odvar alebo nedôslednú prácu, zostane sklamaný. Ide o vydarený debut.

Vie byť fantastika venujúca sa téme klimatickej krízy akokoľvek pozitívna? Možno aj áno, no očakávania čitateľa musia byť zakaždým realistické. Matt Bell sa v Jadérku pustil do komplexného problému, na ktorý nazerá z mnohých uhľov pohľadu. Nechýba historické pozadie, vedecké fakty a hrôzostrašné prognózy vývoja života na Zemi. A výsledok vskutku zamrazí.

Vaše hodnotenia

soyka @soyka
10
YaYa @YaYa
8
Knižka, bohužiaľ, zatiaľ nevyšla v preklade, ale pokiaľ čítate po anglicky, určite ju vyskúšajte. O čo ide? Hlavný hrdina Frederick Withers ujde z väzenia v rakve, a keď potom večer na cintoríne „vstane z mŕtvych“, náhodní svedkovia si ho nedopatrením pomýlia s upírom. To vedie k celému radu bizarných situácií. Wells humor buduje postupne, zozačiatku sa možno len pousmejete, ale keď sa zoznámite s postavami a príbeh sa zamotá, príde aj na výbuchy smiechu. V románe okrem toho ako postavy vystupujú niektorí známi anglickí spisovatelia 19. storočia. Ideálny výber pre priaznivcov čierneho humoru.
B.T. Niromwell @Niromwell
10
Poviedkové zbierky väčšinou čítam dlhšie než jednoliate romány, ale túto som na svoje veľké prekvapenie naozaj zhltla. Nakoľko ide o knihu z osemdesiatych rokov, obávam sa, že ju nájdete už len v poličkách vašich rodičov alebo v antikvariátoch či knižných burzách, on ak sa vám pošťastí nájsť ju, dostane sa vám do rúk prierez štýlovo i tematický pestrých scifi príbehov. Áno, bude tu i hard scifi, ale zostavovatelia si dali podľa všetkého záležať, aby vybrali príbehy predovšetkým čítavé. Obávala som sa technoblábolou a záplavou terminus technicus, ale opak bol pravdou. Čo bolo treba vysvetliť, bolo vysvetlené, čo bolo treba podložiť faktami, bolo nimi podložené. Zároveň tu však nájdete poviedky, kde fantázia autorov naozaj ulietava, kde jednoducho snívajú a voľne sa pohrávajú s myšlienkami typu čo by bolo keby... Je to zároveň skvelá príležitosť zoznámiť sa so starými majstrami a zistiť, či je klasické americké scifi pre vás to pravé orechové. Veľmi zaujímavým čítaním je aj predslov, z ktorého srší radosť, že si môžeme v slovenčine prečítať svetovú literatúru. Témy sa naozaj rôznia. Aby som vás trochu navnadila, sú tam humorné veci i detektívka, veľa stretov s mimozemšťanmi i mimozemšťania zo svetov takých ďalekých, že sa s nami nestretnú. Ľudia, ktorí sa ráno zobudia s tým, že netušia, kde a prečo sú, ale plnia si svoju úlohu, robot milión, ktorý sa skrýva medzi svojimi klonmi a vyžaduje to veľkú hru intelektu, aby človek zvíťazil nad hmotou a našiel ho – ak sa mu to teda vôbec podarí... Ale nadovšeto stále platí, že texty vás chytia už na začiatku a veľmi často nepustia, nie sú rozvláčne, ale veľmi pekne vypointované, pričom ale ich jednotlivé spracovanie ponúka okrem pointy aj príjemný čitateľský zážitok počas celej poviedky. Pripútajte sa, odlietame do vesmíru! Alebo do budúcnosti! Máme tu všetko!