Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Andy Weir10,0
3.Frank Herbert10,0
4.Juraj Červenák10,0
5.Sergej Lukjanenko10,0

Najnovšie články

Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!

V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!

Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.

Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.

Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!

Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!

Najnovšie recenzie

Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!

Je nový Kyša rovnako dobrý ako Kotleta?

Alfa Savci: Vampyrismus je názov románu, ktorý sľubuje kontroverziu a šťavu.

Naša redakcia sa pozrela na zborník najväčšej žánrovej súťaže Martinus Cena Fantázie z minulého roku.

Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.

Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.

Vaše hodnotenia

Stano Lacko @stano
10
B.T. Niromwell @Niromwell
8
Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Už pri prvom diely som presvedčená, že to pôjde len lepšie, lebo román stojí na dobrom základe - naozaj sympatickom hlavnom hrdinovi, ktorý síce rád kde-komu udrie po hube, nemá extra vzdelanie a kolíše vo svojich spoločenských názoroch, ale má dobre nastavený morálny kompas. Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Autor ho zároveň obklopuje rovnocenne zaujímavými postavičkami, či už kladnými alebo zápornými, a v rámci akcie presne vie, kedy pridať a ked ubrať, aby sa z knihy nestal mišung akcie a buchnátov. Kniha neťahá humorom a klišé hláškami, ale stavia na príbehu a, okej, aj efektnou akciou a čarami, veď sa píše o mágoch, ale dobre a realisticky nastavené scény s miestami príjemným tarantinovským absurdnom si vystačia aj sami so sebou. Benkovičova téma rasizmu a spoločenskej rovnosti je veľmi živá a aktuálna a autor s ňou vie veľmi citlivo narábať. Áno, dalo by sa trochu česať po štylistickej stránke, ale hovoríme o prvotine a nejde o nič naozaj rušivé.
Roland Axenberg @martiner
9
Popri Hviezdnej pechote a Nekonečnej vojne jasná TOP 3 knižných military scifi. Zatiaľ čo Heinlein militarizmus vyzdvihuje a Haldeman ho naopak kritizuje, Scalzi bere vojnu ako nutné zlo. Spolu je to však ultimátna trilógia o vojne, armáde, jej potrebe, či naopak absurdnosti a taktiež skvelá ukážka vývoja scifi literatúry od klasiky cez modernu až k postmoderne.
Aldeberan @Aldeberan
10
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.