Justice League prekvapuje priemernosťou
Nakoľko sa jedná o prvý spoločný film tých najikonickejších superhrdinov na svete, sú očakávania na Justice League (Ligu Spravodlivosti) samozrejme vysoké. Ako sa teda vysporiadali s niekoľkokrát prepisovaným scenárom režiséri filmu? Podarilo sa konečne DC postaviť ten správny tím proti Avengerom od Marvelu?
Prvé scény filmu (ten slizký úvodník kvázi-virálneho vlogu páru školáčikov so Supermanom si jednoducho odmyslíme) nás zavedú do temného Gothamu, a v tom momente je nám jasné, že sme v komiksovom filme. Noir atmosféra upršanej noci krásne podfarbená hudbou od Dannyho Elfmana a plynulá kamera klasického zločineckého boja Netopierieho muža s tuctovým zločincom nás poláska na duši. Žiaľ, sú to jediné scény, ktoré vo filme klasického fanúšika nadchnú. To, čo nasleduje, je priemerne tuctová neskutočne odfláknutá práca od scenáristov počínajúc, cez maskérov a kaderníkov nasledujúc a u kameramanov, ľudí od špeciálnych efektov a samotného režiséra (alebo režisérov?) končiac. Jediní, kto si svoju prácu odviedli relatívne dobre sú herci, no aj tu je ťažko uveriť, že všetci pochopili, aké ikonické postavy stvárňujú, ale poďme na túto vivisekciu postupne.
Justice League sa nerodila pod šťastnou hviezdou. Scenár bol niekoľkokrát prepisovaný, Zack Snyder oveľa silnejšie dej v prvotnom zostrihaní smeroval k odhaleniu Darkseida ako finálneho nepriateľa, ktorého by museli superhrdinovia poraziť v pokračovaní. Warner Bros. následne ale ku kormidlu pustil aj Jossa Whedona, ktorý mnohé scény zmenil, ďalšie nanovo natočil, upravil dej, pridal viac Wonder Woman a odstránil Darkseida skoro úplne z filmu. (Jeho meno sa v ňom objaví len raz.) Whedon ale ani tak nebol s niektoými aspektami filmu spokojný. Dôkazom toho je jeho nepriame vyjadrenie na Twitteri, keď lajkol tweet Joanny Robison, redaktorky z Vanity Fair a významnej podcasterky, ktorá hlavného zloducha filmu – Stepného vlka – označila za najhoršieho zloducha komiksového univerza. Napriek tomu dej vo filme celkom funguje. Je síce úplne lineárny a prihlúple jednoduchý – áno, zase tu máme mimozemského zloducha, ktorý chce zničiť svet a jediné, čo na to potrebuje sú zase nejaké McGuffiny v podobe troch Materských kociek. Ak ich spojí, no, veď si viete domyslieť...
Preto Batman, ktorého trochu mrzí, ako to skončilo so Supermanom, dáva spolu s Wonder Woman do kopy tím superhrdinov. Tento proces trvá skoro polovicu filmu a aj napriek tomu je zosekaný na to najdôležitejšie. Na rozdiel od Marvelovského univerza, kde skoro každá postava z Avengerov dostala svoj vlastný film alebo aspoň veľmi príjemne pôsobiaci dejový oblúčik umožňujúcim jej vlastný vývin, sa scenáristi Justice League obmedzili pri uvedení nových postáv šablónovito na nefunkčné vzťahy synov so svojimi otcami (Flash, Cyborg) alebo matkami (Aquaman) a následne ich stereotypizovali primitívnym škatuľkovaním. Tak sa z Flasha stáva humorná postavička, z Aquamana grázel a z Cyborga... no, ani nevieme čo, lebo tu asi scenáristom došli nápady. Napriek tomu sa aj v týchto jednoduchých rolách Ezra Miller (Flash) a Jason Momoa (Aquaman) vyžívali a je to badať. Ich postavy patria medzi tie viac pestré, no zároveň trochu vybočujú z kvázi realistického spracovania DC univerza, ktoré priniesol Christopher Nolan a ktorého atmosféru a úspech sa Warner Bros. snaží už dlhšie replikovať. Príjemne ale prekvapili Ben Affleck (Batman) a Gal Gadot (Wonder Woman), ktorí sú so svojimi rolami veľmi pekne zžití. No a potom je tu ešte Supeman...
Justice League ponúkala peknú plochu na realizáciu aj pre pracovníkov firiem so špeciálnymi efektami. Film ale napriek rozpočtu tristo miliónov vyzerá ako priemerná počítačová hra. (To už tá reklama na Assassin‘s Creed: Origins pred filmom bola prepracovanejšia a realistickejšia.) Postavičky vyzerajú ako z gumy, ich pohyby sú nerealistické, nepriatelia sú robení cez kopirák, scény od Snydera strácajú jemu blízkym rozjasnením svoju jasnosť a ikonickosť. Boje nie sú ničím zaujímavé. Ich choreografia je nudná a neprekvapivá. Mimozemská invázia neprekvapuje ani neohrozuje. Vykreslenie ohrozenia na rodinke civilistov, aby mali superhrdinovia koho zachraňovať, je nezaujímavé a zbytočné. Najmä, keď je to v strede ničoho.
Napriek všetkým týmto negatívam nie je Liga Spravodlivosti až tak hrozný film, nie je to ale ani film veľmi dobrý. Je to trochu podpriemerné spracovanie tuctového komiksového nápadu, ktoré sme naozaj nepotrebovali. Na tutovku si budeme musieť asi počkať až v pokračovaní, ktorého smerovanie je naznačené až v druhej scéne po titulkách, takže ostať do konca filmu sa oplatí. Či sa v ňom ale objaví Ben Affleck alebo ho nahradí niekto iný, uvidíme. Podľa najnovších chýrov by už v pripravovanom filme The Batman možno predsa len mal hrať Brucea Waynea niekto iný – a to napriek tomu, že Affleck je jeho spoluscenáristom.
Osobne neviem odhadnúť, ako na film bude reagovať mainstreamové publikum a či ho neodradí príliš silný fandomový / komiksový nádych filmu. Tipujem, že nový neónovo farebný Thor aj počas premiérového víkendu Justice League hravo preválcuje a to nebudú pre Warner Bros. šťastné správy.
Najčítanejšie
Najčítanejšie
Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.