V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!
Minulý týždeň sa krstila antológia slovenského a českého bizara s názvom Bulvár podivností. Že neviete o čo ide? Tak práve pre vás je určená táto ukážka!
Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.
Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.
Máte chuť na skvelú space operu? Tak cyklus Architekti od Adriana Tchaikovského je tou správnou voľbou! Teda aspoň podľa Rada, ktorý vám recenziu na Střepy Země, prvý diel trilógie, prináša!
Česká urban fantasy séria Kladivo na čaroděje pokračuje!
Praha je kúzelné mesto a to doslova. V Prahe je mágia najsilnejšia — nová, rýdza, nevypočítateľná a pletie sa ľuďom do životov. Klaudii a hlavne Walterovi. Len Félixa zatiaľ netrápi. Je totiž na okružnej jazde okolo Zeme, nie úplne dobrovoľne, a tak trochu mimo hlavnej trasy bežnej dopravy. Krúži až kdesi nad atmosférou a usilovne rozmýšľa, ako sa má uzemniť.
Veľmo silne odporúčam. Parádna zmes dieselpunku, postapo SF, dobrodružstva a mladej naivity. Charaktery nie su vyslovene čierno-biele a hoci ide dej v podstate priamočiaro vpred, bez akýchkoľvek kľučiek alebo zvratov, človek sa ani chvíľu nenudí. Mládež, kašlite na Stmievanie a podobné somariny, toto je skutočné žúžo!
Ak existuje v science fiction literatúre kniha, ktorá je manifestom Novej vlny, tak Ľavá ruka tmy by bola asi najvýznamnejším kandidátom. Kniha toľko krát oceňovaná, vyskutujúca sa vo väčšine rebríčkoch SF kníh na prvých pozíciách. Úprimne povedaná, ANO. Toto je vážna kniha, zaoberajúca sa spoločnosťou vzdialených planét, stojaca na sociológii a politike a nie na akčných scénach vesmírnych bitiek, možno troška pomalšia ale o to viac provokatívnejšia. Veď v 60-tych rokoch, kedy bola Amerika ešte celkom prudérnou krajinou, v nej otvorene rozoberá sexualitu! Le Guinová sa aj touto navždy zapísala do análov science fiction literatúry. 100%!!!
Namlsanosť z Marťana je strašná vec, autor má potom problém aspoň dodržať očakávania, ak ich nie už priamo prekonať. Tu Weir ukázal, že technické detaily stále dokáže podať jasne, zrozumiteľne a čitateľne. Srdce hard scifistu si vychutná ledabolo podávané informácie o fungovaní ľudského osídlenia na Mesiaci, alebo o metalurgii. Palec hore.
Netreba však veriť obálke, nie je to noir a ani detektívka. Artemis je priamočiara akčná „jízda“, bez sofistikovaných odbočiek či spletitého deja. Weir je predsa len schopnejši v tej technickej časti. Postavy sú takmer komiksové panoptikum, od hlavnej hrdinky (sexy, cynická, sakrastická, všetkého schopná a Arabského pôvodu) Jasmine „Jazz“ Bašárovej, cez východoeurópskeho vedca s českým menom a problémom s komunikáciou, až po brazílskych mafiánov a (sexy) kanadského policajta. Vlastne by som si to pokojne vedel predstaviť ako manga verziu. Alebo prima akčný film.
Dej neprekvapí, okrem záverečného tour-de-force neurazí. Odobne ako v Marťanovi, aj v Artemis postavy hovoria ako im papule narástli, dej odsýpa a útly román sa dá bez problémov prečítať na jeden záťah.
A o čo ide? Jazz Bašárvá funguje na okraji spoločnosti ako oficiálny kuriér a neoficiálny pašerák. Život na Mesiaci je drahý, ale jej sa darí zháňať peniaze aspoň na nájom – až do chvíle, keď sa pripletie do cesty oveľa väčším hráčom a do hry, kde ide o nový odbor podnikania a osud celej kolónie Artemis.
Záver? Jednoznačne doporučené, pokiaľ máte chuť na rýchlu akciu, ktorá nie je príliš brutálna a neberie sa príliš vážne. Veda a technika su bonus.
PS. Toto chcem ako film!