Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!
Minulý týždeň sa krstila antológia slovenského a českého bizara s názvom Bulvár podivností. Že neviete o čo ide? Tak práve pre vás je určená táto ukážka!
České vydavateľstvo Planeta 9 je splneným snom všetkých fanúšikov space opery. Po nedávno vydanej McDevittovej Odysee a Hamiltonovej Propasti na konci snu prichádzajú so zavŕšením trilógie Architekti svetů od Adriana Tchaikovskeho!
Fanúšikov epickej fantasy a Tada Williamsa isto poteší ukážka z románu Bratři větru z vydavateľstva Laser-books, ktorý predchádza udalostiam legendárnej série Vzpomínka, Žal a Trn.
Česká urban fantasy séria Kladivo na čaroděje pokračuje!
Praha je kúzelné mesto a to doslova. V Prahe je mágia najsilnejšia — nová, rýdza, nevypočítateľná a pletie sa ľuďom do životov. Klaudii a hlavne Walterovi. Len Félixa zatiaľ netrápi. Je totiž na okružnej jazde okolo Zeme, nie úplne dobrovoľne, a tak trochu mimo hlavnej trasy bežnej dopravy. Krúži až kdesi nad atmosférou a usilovne rozmýšľa, ako sa má uzemniť.
Ako by vyzeral svet, ak by sa prehodili biologické roly, keby deti rodili muži? Dystópia či absolútna emancipácia? Viac sa o Vakoch, dystopickom románe Zdenky Kollárovej, dozviete z recenzie Rada Čižmára.
Slovenská prekladová fantastika je na vrchole, a tak sa konečne aj v slovenčine môžeme dočkať nielen dosiaľ prehliadaných klasík starých majstrov, ale aj relatívne nových titulov, ktoré sa však už stihli zapísať do análov fantastiky. Medzi takéto jednoznažne patrí aj séria Expanzia od Jamesa S. A. Coreyho započatá knihou Leviatan sa prebúdza, ktorej recenziu vám priniesol Rado Čižmár!
Knihu Mračná nad Žilinou napísal nádejný autor a zaradil sa tak medzi novú vlnu slovenských spisovateľov fantastiky. Kto by čakal slabý odvar alebo nedôslednú prácu, zostane sklamaný. Ide o vydarený debut.
Vie byť fantastika venujúca sa téme klimatickej krízy akokoľvek pozitívna? Možno aj áno, no očakávania čitateľa musia byť zakaždým realistické. Matt Bell sa v Jadérku pustil do komplexného problému, na ktorý nazerá z mnohých uhľov pohľadu. Nechýba historické pozadie, vedecké fakty a hrôzostrašné prognózy vývoja života na Zemi. A výsledok vskutku zamrazí.
Velmi dobrá kniha - v porovnaní s filmom, ktorý bol na jej záklae natočený. Omnoho viac oslovila a pôsobí realistickejšie a filozofickejšie, než by človek čakal, i keď, uznávam, tá glorifikácia armády sem tam liezla na nervy...
Neviem ci tam vonku je podobne mocna kniha ako Dune pre mna. Hladam-hladam a mnohe sa priblizili, ale na taky zivot meniaci moment, ako precitanie Dune, sa nechytaju. Da zabrat, ma vrstvy a vrstvy. Ale inspiruje nekonecne. Stale sa prichytim pri upratovani, ze si dumam o Fremenoch alebo mocnom Saj-Huludovi.
Namlsanosť z Marťana je strašná vec, autor má potom problém aspoň dodržať očakávania, ak ich nie už priamo prekonať. Tu Weir ukázal, že technické detaily stále dokáže podať jasne, zrozumiteľne a čitateľne. Srdce hard scifistu si vychutná ledabolo podávané informácie o fungovaní ľudského osídlenia na Mesiaci, alebo o metalurgii. Palec hore.
Netreba však veriť obálke, nie je to noir a ani detektívka. Artemis je priamočiara akčná „jízda“, bez sofistikovaných odbočiek či spletitého deja. Weir je predsa len schopnejši v tej technickej časti. Postavy sú takmer komiksové panoptikum, od hlavnej hrdinky (sexy, cynická, sakrastická, všetkého schopná a Arabského pôvodu) Jasmine „Jazz“ Bašárovej, cez východoeurópskeho vedca s českým menom a problémom s komunikáciou, až po brazílskych mafiánov a (sexy) kanadského policajta. Vlastne by som si to pokojne vedel predstaviť ako manga verziu. Alebo prima akčný film.
Dej neprekvapí, okrem záverečného tour-de-force neurazí. Odobne ako v Marťanovi, aj v Artemis postavy hovoria ako im papule narástli, dej odsýpa a útly román sa dá bez problémov prečítať na jeden záťah.
A o čo ide? Jazz Bašárvá funguje na okraji spoločnosti ako oficiálny kuriér a neoficiálny pašerák. Život na Mesiaci je drahý, ale jej sa darí zháňať peniaze aspoň na nájom – až do chvíle, keď sa pripletie do cesty oveľa väčším hráčom a do hry, kde ide o nový odbor podnikania a osud celej kolónie Artemis.
Záver? Jednoznačne doporučené, pokiaľ máte chuť na rýchlu akciu, ktorá nie je príliš brutálna a neberie sa príliš vážne. Veda a technika su bonus.
PS. Toto chcem ako film!