Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!
V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.
Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!
Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!
Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!
Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.
Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.
Poviedkové zbierky väčšinou čítam dlhšie než jednoliate romány, ale túto som na svoje veľké prekvapenie naozaj zhltla. Nakoľko ide o knihu z osemdesiatych rokov, obávam sa, že ju nájdete už len v poličkách vašich rodičov alebo v antikvariátoch či knižných burzách, on ak sa vám pošťastí nájsť ju, dostane sa vám do rúk prierez štýlovo i tematický pestrých scifi príbehov. Áno, bude tu i hard scifi, ale zostavovatelia si dali podľa všetkého záležať, aby vybrali príbehy predovšetkým čítavé. Obávala som sa technoblábolou a záplavou terminus technicus, ale opak bol pravdou. Čo bolo treba vysvetliť, bolo vysvetlené, čo bolo treba podložiť faktami, bolo nimi podložené. Zároveň tu však nájdete poviedky, kde fantázia autorov naozaj ulietava, kde jednoducho snívajú a voľne sa pohrávajú s myšlienkami typu čo by bolo keby... Je to zároveň skvelá príležitosť zoznámiť sa so starými majstrami a zistiť, či je klasické americké scifi pre vás to pravé orechové. Veľmi zaujímavým čítaním je aj predslov, z ktorého srší radosť, že si môžeme v slovenčine prečítať svetovú literatúru.
Témy sa naozaj rôznia. Aby som vás trochu navnadila, sú tam humorné veci i detektívka, veľa stretov s mimozemšťanmi i mimozemšťania zo svetov takých ďalekých, že sa s nami nestretnú. Ľudia, ktorí sa ráno zobudia s tým, že netušia, kde a prečo sú, ale plnia si svoju úlohu, robot milión, ktorý sa skrýva medzi svojimi klonmi a vyžaduje to veľkú hru intelektu, aby človek zvíťazil nad hmotou a našiel ho – ak sa mu to teda vôbec podarí... Ale nadovšeto stále platí, že texty vás chytia už na začiatku a veľmi často nepustia, nie sú rozvláčne, ale veľmi pekne vypointované, pričom ale ich jednotlivé spracovanie ponúka okrem pointy aj príjemný čitateľský zážitok počas celej poviedky.
Pripútajte sa, odlietame do vesmíru! Alebo do budúcnosti! Máme tu všetko!
Ľahké čítanie z pera stálice fantastickej scény. Milovníci severskej mytológie si prídu na svoje. V ostatnom čase sme v knižnom či filmovom spracovaní videli mnohé variácie na túto tému, tak som bola zvedavá, o čo pôjde. Knižka je príjemným spestrením, nesnaží sa byť extra edgy, až mám pocit, že autor sa snaží akosi málo. Nevidno priveľkú pridanú hodnotu, i keď každé priblíženie mýtov a kultúry sa ráta, no stále rozmýšľam, prečo sa majster budovania svetov pustil práve do prepisovania príbehov, kde si svet nemôže vymyslieť. Akosi mi chýba pridaná hodnota.
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.