Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Jana Vybíralová10,0
4.Juraj Červenák10,0
5.Jan Hlávka10,0

Najnovšie články

Na pulty kníhkupectiev sa nedávno dostalo Císařství ticha od Christophera Ruocchia, prvý diel jednej z najepickejšej série space opier posledných rokov, ktorú vydalo v českom preklade brnenský Host.

Prvá kniha upírskej série a zároveň fantasy debut nového českého autora Tomáša Krafku, ktorý podľa jeho slov ponúka všetko: násilie, sex, humor a zároveň aj presah cez tieto témy - možno ponášku na našu realitu? Ak ste fans upírskych príbehov zasadených do českého a európskeho prostredia, vychutnajte si malú ukážku z knihy.

Kniha Tajomstvo Dračej steny Jozefa Žarnaya už desaťročia patrí k zlatému fondu slovenskej fantastiky. Nečudo teda, že pri príležitosti autorovho životného jubilea sa vo vydavateľstve Artis Omnis dočkala luxusnej reedície.

Predposledný diel Legie sa už čoskoro objaví na pultoch kníhkupectiev!

Vydavateľstvo Planeta 9 nám priniesla zatiaľ u nás nepublikované, v poradí už piate dobrodružstvo Priscilly Hutchins, z ktorého ukážku si môžete prečítať aj na našej stránke.

Už čoskoro sa dočkáme fantasy udalosti roku - súborného vydania prvých štyroch častí dobrodružstiev prekliateho albína Elrika! Ak sa neviete rozhodnúť, či je duchovný predchodca Zaklínača a Lannisterov tým pravým orechovým pre vás, odporúčame si prečítať ukážku z knihy. Hoc i na našej stránke!

Najnovšie recenzie

Po dlhej dobe sa stalo, že jurinko recenzuje slovenskú tvorbu! Tentokrát siahol po knižnej prvotine Ivany Molnárovej Dubcovej, pričom samotný kritický pohľad ho vedie k úvahe o oveľa hlbšom fenoméne slovenskej fantastiky. Akom? Dočítate sa.


Nedávno sa na pulty kníhkupectiev dostala antológia Kronika smrti s poviedkami od domácich autorov. Oplatí sa po nej siahnuť? Dozviete sa v recenzii.

Na zbierku Dotyky budúcnosti II sa pozrel aj scifi autor Miro Švercel, ktorý ku každej poviedke uviedol svoj pocit z nej - ako po obsahovej, tak po koncepčnej alebo remeselnej stránke. Ako sa mu teda poviedky pozdávali?

Na poslednom Comics Salóne som si zaobstaral prvotinu Radoslava Kozáka aj s pekným venovaním. Ďakujem. Z celej zbierky som predtým poznal len jednu poviedku, ktorá sa v roku 2020 umiestnila v MCF, a teda som bol zvedavý na ďalšie jeho výtvory. Poďme sa na ne mrknúť mojím subjektívnym očkom.

Mrazivé predpovede, sprisahania proti ľudstvu, boj o prežitie, ale aj dôraz na vzájomné vzťahy, humor a emócie. Toto všetko a ešte viac nájdete v novej knihe Dotyky budúcnosti 2.

Vaše hodnotenia

Kei @kei
10
Druhý diel za prvým nezaostáva, dá sa povedať, že je aj o chlp lepší.
cyberstorm @cyberstorm
10
Ak existuje v science fiction literatúre kniha, ktorá je manifestom Novej vlny, tak Ľavá ruka tmy by bola asi najvýznamnejším kandidátom. Kniha toľko krát oceňovaná, vyskutujúca sa vo väčšine rebríčkoch SF kníh na prvých pozíciách. Úprimne povedaná, ANO. Toto je vážna kniha, zaoberajúca sa spoločnosťou vzdialených planét, stojaca na sociológii a politike a nie na akčných scénach vesmírnych bitiek, možno troška pomalšia ale o to viac provokatívnejšia. Veď v 60-tych rokoch, kedy bola Amerika ešte celkom prudérnou krajinou, v nej otvorene rozoberá sexualitu! Le Guinová sa aj touto navždy zapísala do análov science fiction literatúry. 100%!!!
draculin @draculin
8
V tomto prípade mi bol autor aspoň neznámy, takže som nemal prehnané očakávania. Čiže – Na ovdrátenej strane Mesiaca je Mesto Hriechu, zločinu a bez poriadneho zákona, založené megalomanským multimiliardárom , ktorý pôsobí ako kombinácia Donalda Trumpa a bondovského zloducha. Tam nie príliš nadšene prichádza poručík Damien Zackon, stelesnenie poctivosti a tvrdej ruky zákona – v mieste, kde polícia bežne pri zločine len odvráti zrak a nepridáva si problémy. Dôjde ale k neikoľkým vraždám, kde stopy vedú do najvyšších miest politiky – k multimiliárdárskemu vládcovi Fletcherovi Mosasovi a jeho dcére Zlate. Navyše sa Mesiacom pohybuje psychopatický vražedný android, púštajúci hlášky ako z Tarantinovho filmu (tu obálka naozaj neklamalaä. Jeho cieľ a úmysel sú neznáme, no desiatky mŕtvol pôsobia jednoznačne. Viacero príbehových liniek vytvára dosť živý obraz „temnej strany“ a napokon aj dospejú k záveru, ktorý dáva zmysel. Oproti Weirovej Artemis je tento mesačný kúsok naozaj detektívny a naozaj noirový, i keď tiež nie bez chýb. Androidove hlášky postupne prestanú byť originálne a najmä Zackon, hlavná postava, je dejom viac posúvaný, než by ho sám ovplyvňoval. Záver? Osviežujúca mesačná detektívka, kde je občas priveľa efektných kecov na úkor deja a zápletky, ale rozhodne dokáže chytiť a nepustiť. PS. Prekladateľ sa pekne pohral s menami, tak aby sa tieto myšlienkovo zhodovali s originálom. Preto sa z Fletchera Brassa (brass= mosadz), posadnutého mosadznou farbou, stal Fletcher Mosas. Z detektíva Damiena Justusa (anglicky vyslovované to znie takmer ako „justice“, spravodlivosť) je Damien Zackon (=zákon). Palec hore