Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Jana Vybíralová10,0
4.Juraj Červenák10,0
5.Sergej Lukjanenko10,0

Najnovšie články

Na pulty kníhkupectiev sa nedávno dostalo Císařství ticha od Christophera Ruocchia, prvý diel jednej z najepickejšej série space opier posledných rokov, ktorú vydalo v českom preklade brnenský Host.

Prvá kniha upírskej série a zároveň fantasy debut nového českého autora Tomáša Krafku, ktorý podľa jeho slov ponúka všetko: násilie, sex, humor a zároveň aj presah cez tieto témy - možno ponášku na našu realitu? Ak ste fans upírskych príbehov zasadených do českého a európskeho prostredia, vychutnajte si malú ukážku z knihy.

Predposledný diel Legie sa už čoskoro objaví na pultoch kníhkupectiev!

Kniha Tajomstvo Dračej steny Jozefa Žarnaya už desaťročia patrí k zlatému fondu slovenskej fantastiky. Nečudo teda, že pri príležitosti autorovho životného jubilea sa vo vydavateľstve Artis Omnis dočkala luxusnej reedície.

Vydavateľstvo Planeta 9 nám priniesla zatiaľ u nás nepublikované, v poradí už piate dobrodružstvo Priscilly Hutchins, z ktorého ukážku si môžete prečítať aj na našej stránke.

Už čoskoro sa dočkáme fantasy udalosti roku - súborného vydania prvých štyroch častí dobrodružstiev prekliateho albína Elrika! Ak sa neviete rozhodnúť, či je duchovný predchodca Zaklínača a Lannisterov tým pravým orechovým pre vás, odporúčame si prečítať ukážku z knihy. Hoc i na našej stránke!

Najnovšie recenzie

Vie byť fantastika venujúca sa téme klimatickej krízy akokoľvek pozitívna? Možno aj áno, no očakávania čitateľa musia byť zakaždým realistické. Matt Bell sa v Jadérku pustil do komplexného problému, na ktorý nazerá z mnohých uhľov pohľadu. Nechýba historické pozadie, vedecké fakty a hrôzostrašné prognózy vývoja života na Zemi. A výsledok vskutku zamrazí.

Po dlhej dobe sa stalo, že jurinko recenzuje slovenskú tvorbu! Tentokrát siahol po knižnej prvotine Ivany Molnárovej Dubcovej, pričom samotný kritický pohľad ho vedie k úvahe o oveľa hlbšom fenoméne slovenskej fantastiky. Akom? Dočítate sa.


Nedávno sa na pulty kníhkupectiev dostala antológia Kronika smrti s poviedkami od domácich autorov. Oplatí sa po nej siahnuť? Dozviete sa v recenzii.

Na zbierku Dotyky budúcnosti II sa pozrel aj scifi autor Miro Švercel, ktorý ku každej poviedke uviedol svoj pocit z nej - ako po obsahovej, tak po koncepčnej alebo remeselnej stránke. Ako sa mu teda poviedky pozdávali?

Na poslednom Comics Salóne som si zaobstaral prvotinu Radoslava Kozáka aj s pekným venovaním. Ďakujem. Z celej zbierky som predtým poznal len jednu poviedku, ktorá sa v roku 2020 umiestnila v MCF, a teda som bol zvedavý na ďalšie jeho výtvory. Poďme sa na ne mrknúť mojím subjektívnym očkom.

Vaše hodnotenia

Stano Lacko @stano
10
Pre mnohých je toto dielo mimo klasickej prvej trilógie, ktorá bola o ˇživote Paula a jeho detí. A práve v tomto diely sa začína ukazovať, kam vlastne Duna ako sága smeruje, a prečo sa vlastne Leto rozhodol tak, ako sa rozhodol. Milovníci politického sci-fi (pozor nie politikárčenie) si prídu na svoje.
Stano Lacko @stano
10
Jednoznačne povinné čítanie pre fanúšika scifi. Výborná filozofia postáv, ich vývoj. Perfektné dejové zvraty a vtiahnutie čitateľa do deja tak, že neprestanete čítať, kým to neskončí.
B.T. Niromwell @Niromwell
9
Kallocain je roman o hľadaní pravdy, ľudskej prirodzenosti, jej vyjadrenia skrz slová a tak nečudo, že jej forte leží práve v dialógoch. Skrz reakcie hlavnej postavy na to, čo sa mu vlastne podarilo vynájsť, jeho nadšenie a zhrozenie, nesmiernu úľavu tých, ktorí jeho elixir pravdy vypijú a radosť z úprimnosti, hoci i tej deštruktívnej, nám dáva autorka výživnú potravu pre dušu. Dôležitosť tohto diela z filozofického a morálneho hľadisku je nepostrádateľná, no o to lepšie je, že ide o skutočne napínavé, miestami tiesnivé čítanie. Postavy sa pohybujú v malom priestore, no I ten stačí na vyvolanie záujmu čitateľa. O vojve, veľkých strojoch, futuristickej spoločnosti či technoogiách sa toho nedozvieme príliš vela, čo mne osobne celkom vyhovuje – na vykreslenie technických detailov si nepotrpím a atmosféra spoločnosti je vystavaná cez správanie postáv. Až nakoniec spadneme do scifi bojov, ktoré ulahodia snáď aj väčším hard scifi fanúšikom.
draculin @draculin
8
V tomto prípade mi bol autor aspoň neznámy, takže som nemal prehnané očakávania. Čiže – Na ovdrátenej strane Mesiaca je Mesto Hriechu, zločinu a bez poriadneho zákona, založené megalomanským multimiliardárom , ktorý pôsobí ako kombinácia Donalda Trumpa a bondovského zloducha. Tam nie príliš nadšene prichádza poručík Damien Zackon, stelesnenie poctivosti a tvrdej ruky zákona – v mieste, kde polícia bežne pri zločine len odvráti zrak a nepridáva si problémy. Dôjde ale k neikoľkým vraždám, kde stopy vedú do najvyšších miest politiky – k multimiliárdárskemu vládcovi Fletcherovi Mosasovi a jeho dcére Zlate. Navyše sa Mesiacom pohybuje psychopatický vražedný android, púštajúci hlášky ako z Tarantinovho filmu (tu obálka naozaj neklamalaä. Jeho cieľ a úmysel sú neznáme, no desiatky mŕtvol pôsobia jednoznačne. Viacero príbehových liniek vytvára dosť živý obraz „temnej strany“ a napokon aj dospejú k záveru, ktorý dáva zmysel. Oproti Weirovej Artemis je tento mesačný kúsok naozaj detektívny a naozaj noirový, i keď tiež nie bez chýb. Androidove hlášky postupne prestanú byť originálne a najmä Zackon, hlavná postava, je dejom viac posúvaný, než by ho sám ovplyvňoval. Záver? Osviežujúca mesačná detektívka, kde je občas priveľa efektných kecov na úkor deja a zápletky, ale rozhodne dokáže chytiť a nepustiť. PS. Prekladateľ sa pekne pohral s menami, tak aby sa tieto myšlienkovo zhodovali s originálom. Preto sa z Fletchera Brassa (brass= mosadz), posadnutého mosadznou farbou, stal Fletcher Mosas. Z detektíva Damiena Justusa (anglicky vyslovované to znie takmer ako „justice“, spravodlivosť) je Damien Zackon (=zákon). Palec hore